Přeposlat Lomography Sprocket Rocket

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Lomography Sprocket Rocket

20.08.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Do třetice se dnes v recenzi podíváme na výrobek značky Lomography, zaměřující se na distribuci vylepšených typů původních, zejména východních modelů fotoaparátů. Tyto „zábavné“ stylové fotoaparáty na 35 mm film poskytují širokoúhlé panoramatické snímky, které jsou na horním a dolním okraji charakteristicky pásovitě zubaté či okénkové (anglicky „sprocket“ – odtud název fotoaparátu). Výhodou je také nízká cena a velká zábava, kterou si s tímto přístrojem nepochybně užijete. Panoramatický záběr je u tohoto analogového fotoaparátu asi dvakrát širší než u standardního modelu, proto na 36 záběrovém pásmu získáte pouze 18 snímků. Pořizování snímků s tímto fotoaparátem je nesporně zábava, ačkoliv „okénkovou“ část snímku je velmi obtížné digitalizovat.

Lomography Sprocket Rocket

Tělo fotoaparátu je z větší části vyrobeno z plastu a je relativně hodně široké. Na obou koncích horní části přístroje se nachází dva výrazné kovové ovládací šrouby. Objektiv má ruční zaostřování, nabízí pouze indikátory pro přiblížení ve vzdálenosti 0,6 až 1 metr a pak pro objekty vzdálené více než 1 metr. Součástí výbavy je i závěrková páčka, umožňující základní přepínání mezi snímkovacími režimy (například mezi standardní závěrkovou rychlostí 1/100 sekundy a snímkováním při otevřené závěrce po celou dobu držení spouště). Umožněno je také přepínání mezi nastavením apertury čočky pro slunečné (F/16) a oblačné (F/11) počasí. K dispozici je také patice hot shoe, která umožňuje připojení externího blesku pro pořizování snímků ve vnitřním prostředí (blesk je v tomto případě bohužel nezbytný).

 

Lomography Sprocket Rocket

 

Možnosti tohoto analogového přístroje jsou velké - umožněno je totiž přetáčení dopředu i dozadu, prodloužení i vícenásobná expozice. Po pořízení snímku je nutné otočit přetáčecím kovovým šroubem a počkat, až se objeví malý bílý bod, indikující přetočení na další rámeček. Chcete-li použít dvojitou expozici, jednoduše zavaďte znovu o spoušť – výsledek je často velmi zajímavý a neočekávaný. Každý snímek pořízený tímto fotoaparátem je jedinečný a jde o (svého druhu) malé umělecké dílo. 30 mm objektiv nabízí širší perspektivu, než byste od fotoaparátu s touto ohniskovou délkou očekávali. Zalomený prvek v přední části objektivu je záměrným elementem, sloužícím k úpravě snímků – způsobuje výraznou distorzi, vytvářející tzv. efekt rybího oka, který se zobrazuje ve středu snímku.

 

Lomography Sprocket Rocket

 

Největší výzvou při práci se Sprocket Rocket je však teprve zpracování filmu, který s ním používáte. Zatímco je dnes stále jednoduché navštívit příslušný obchod a obstarat si 35 mm film, málokdy vám při běžném zpracování v obchodě dokážou oskenovat celý negativ a zobrazit tak i „umělecky“ žádaná okénka ve filmu. Disponujete-li deskovým skenerem podporujícím funkci skenování negativů, pak si samozřejmě negativ můžete zpracovat sami. Lomography za tímto účelem prodává příslušenství DigitalLIZA 135 Film Scanning Mask, pomáhající držet skenovaný film pevně na místě. Pokud žijete ve větším městě, kde se nachází obchod Lomography Gallery Store, samozřejmě můžete zajít přímo tam, to ovšem není případ většiny uživatelů z České republiky.

 

Lomography Sprocket Rocket

 

Závěrem lze dodat opět to samé, co platí i pro další výrobky od Lomographic Society – tyto fotoaparáty rozhodně nejsou rozšířenou variantou víceúčelových přístrojů, vhodnou takřka pro všechny. Pokud je přesto Sprocket Rocket a jeho technologičtí „příbuzní“ vaším přáním, musíte myslet na to, že tento fotoaparát nepoužívá digitální paměťové karty, má velmi pomalý objektiv a nabízí pouze jediné široké zorné pole. Na druhou stranu je jisté, že s ním občas získáte skutečně nádherné výsledky. Dodejme, že dnes už samozřejmě není problém přidat nepravá filmová okénka i do digitálních fotografií – tento postup ale zavání jakousi nepravostí a podváděním. Na ta pravá okénka je tu zkrátka Sprocket Rocket.

 

Lomography Sprocket Rocket

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Typ použitého filmu: 35 mm

(Většina údajů nespecifikována)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Lomography Sprocket Rocket


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.