Přeposlat Velký obraz v malém těle

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Velký obraz v malém těle

27.09.2012 | Tisková zpráva | Komentářů: 0 |

Cyber-shot™ DSC-RX1 od Sony je první kompaktní fotoaparát na světě1 s 35mm „full-frame“ snímačem o rozlišení 24,3 efektivních megapixelů

Velký obraz v malém těle

  • „Full-frame“ obrazový snímač v kompaktním fotoaparátu, který je výrazně menší a lehčí než jakákoli „full-frame“ digitální zrcadlovka
  • Snímač Exmor™ CMOS s rozlišením přibližně 24,3 efektivních megapixelů: bezchybné, do posledního detailu prokreslené fotografie a Full HD video
  • Základní objektiv Carl Zeiss Sonnar T* 35mm F2 s režimem makro, umožňujícím ostření již od 20 cm
  • Extrémně velký rozsah citlivosti ISO 100 – 25 600
  • Intuitivní manuální ovládání: prstencový ovladač clony a ostření
  • Nová patice Multi Interface Shoe kompatibilní s volitelným příslušenstvím jako blesk, elektronický hledáček, optický hledáček apod.

 

Kdyby vám toto někdo ještě před nedávnem tvrdil, tak mu neuvěříte: Pokročilí amatéři mají k dispozici kreativní možnosti velkoformátového obrazového snímače ukrytého uvnitř kompaktního fotoaparátu, který se snadno vejde do dlaně.

Výjimečný nový aparát Cyber-shot™ DSC-RX1 od Sony je splněným snem fotografů na celém světě. Při hmotnosti pouhých 482 g (s baterií a paměťovou kartou) obsahuje 35mm „full-frame“ obrazový snímač a objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností a clonou až F2, to vše v těle, které je dokonale stavěné na cestování a neformální fotografování na ulici, stejně jako na portréty a pořizování každodenních snímků.

Cyber-shot™ RX1 – mnohem menší a lehčí než kterákoli „full-frame“ digitální zrcadlovka – nabízí výjimečnou obrazovou kvalitu, která doposud byla doménou profesionálních high-endových digitálních zrcadlovek. Konstrukce s pevně spojeným tělem a objektivem zajišťuje dokonalé slícování snímače a optických součástí, díky kterému fotoaparát plně využívá potenciál objektivu a přináší nevídaně kvalitní obraz v celé ploše každého políčka. Plně manuální ovládání je snadné a velmi intuitivní, takže pokročilí fotografové mohou popustit uzdu své kreativitě a nemusí řešit přenosnost fotoaparátu nebo pohodlnost jeho ovládání.

Velký obraz v malém těle

Jako první digitální kompakt na světě1 Cyber-shot™ RX1 obsahuje 35mm „full-frame“ snímač Exmor CMOS, který při rozlišení 24,3 efektivních megapixelů nabízí více než dvojnásobnou plochu oproti snímači APS-C používaném v mnohem objemnějších digitálních zrcadlovkách. Snímač dokáže zobrazit i ty nejjemnější detaily a struktury a zajišťuje absolutně věrné podání, syté barvy a impozantní dynamický rozsah.

Velká plocha snímače přispívá také k velkému rozsahu hodnot citlivosti ISO 100 – 25 600. V rozšířeném režimu lze citlivost nastavit až na ISO 502. Na opačné straně lze dosáhnout až hodnoty ISO 102 400 pomocí funkce vícesnímkové redukce šumu (Multi Frame Noise Reduction). Díky tomu dokáže Cyber-shot™ RX1 při fotografování z ruky za téměř nulového osvětlení bez použití blesku vytvářet přirozené snímky s nízkou hladinou šumu.

Partnerem pro „full-frame“ snímač je rychlý a světelný objektiv Carl Zeiss Sonnar T* s pevnou ohniskovou vzdáleností 35 mm, který se výborně hodí pro portréty, městskou fotografii i každodenní neformální snímky. Název objektivu Sonnar, odvozený od německého slova „Sonne“ (slunce), odráží jeho schopnost zachytit maximální množství světla. Objektiv obsahuje nově navržené optické členy, včetně jedné asférické čočky (Advanced Aspherical – AA), jejichž konstrukce se také podílí na extrémně kompaktních rozměrech fotoaparátu, které však nijak nesnižují jeho optický výkon.

Díky 9lamelové cloně s maximální hodnotou F2 dokáže objektiv vytvářet efekt rozostřeného pozadí („bokeh“), který se vyrovná obrazu z objektivů profesionálních digitálních zrcadlovek. Přepínací makro prstenec na těle objektivu okamžitě zkracuje minimální vzdálenost ostření na pouhých 20 cm (od roviny obrazu), díky čemuž dokáže Cyber-shot™ RX1 zachytit i miniaturní objekty v dokonale detailní podobě.

Obrazová data ze snímače Exmor CMOS zpracovává nejnovější verze procesoru BIONZ, který umožňuje sériové snímání při plném rozlišení rychlostí až 5 fps. Obrazový procesor BIONZ nabízí také výstupní formát 14bit RAW, se kterým pokročilí uživatelé mohou dále svobodně pracovat (vyvolávání, další úpravy a správa RAW souborů).

Navzdory svým výjimečně kompaktním rozměrům skýtá tento fotoaparát prakticky neomezenou paletu kreativních možností. Cyber-shot™ RX1 nabízí kompletní sadu manuálních režimů, jakou fotografové znají u pokročilých digitálních zrcadlovek.

Velký obraz v malém těle

Speciální prstencové ovladače na objektivu umožňují snadnou práci s ostřením a clonou, zatímco otočný ovladač ve stylu digitálních zrcadlovek na přední straně fotoaparátu nabízí jednoduché přepínání mezi režimy ostření. Otočné ovladače kompenzace expozice a fotografického režimu jsou ergonomicky umístěné na horní straně aparátu, zatímco tlačítka uživatelsky nastavitelné funkce a AEL vám sama přijdou pod ruku, aniž byste museli přerušovat svou kreativní práci.

Rozhraní Quick Navi, přístupné přes profesionálně působící otočný ovladač a křížová tlačítka, umožňuje rychlé a intuitivní změny nastavení a výborně se hodí při použití volitelného hledáčku. Další funkcí zaměřenou na pokročilé fotografy je režim MR (vyvolání z paměti) umožňující uložení a rychlé vyvolání až tří sad nastavení fotoaparátu.

Mezi další možnosti patří funkce MF Assist, která zvětšením části snímku zjednodušuje jemné doladění zaostření. Profesionální funkce Peaking zvýrazněním na displeji ukazuje správně zaostřené oblasti snímku. Ještě vyšší přesnosti manuálního ostření lze dosáhnout použitím volitelné sady elektronického hledáčku FDA-EV1MK.

Technologie By Pixel Super Resolution umožňuje zvětšit obraz, aniž by to bylo na úkor počtu pixelů – tím vzniká mnohem vyšší kvalita než u běžných digitálních zoomů. Jinou funkcí je Smart Teleconverter ořezávající snímek na jeho střední část a tím 1,4x nebo 2x zvyšující efektivní přiblížení. Díky extrémně vysokému rozlišení „full-frame“ snímače si i přiblížené a oříznuté snímky zachovávají dostatečný počet pixelů pro zobrazení jemných detailů při zvětšení na fotografie velkého formátu.

Kromě bezchybných fotografií dokáže Cyber-shot™ RX1 zaznamenávat také kvalitní Full HD video s nízkým obsahem šumu v progresívní snímkovací frekvenci 50p/60p nebo 25p/24p. Díky záznamu v režimu 24p dokáže Cyber-shot RX1 dát každodenní realitě filmový výraz. Fotoaparát také umí natáčet krásné náladové scény i za velmi nízké intenzity osvětlení (např. za soumraku). Úplnou kreativní svobodu dává uživateli při natáčení videa kompletní řada expozičních režimů PASM.

Umělecky založení fotografové mohou ozvláštnit své snímky 13 kreativními styly nebo použitím některé z mnoha zajímavých bezpočítačových úprav Picture Effect.

Velký obraz v malém těle

Ještě širší kompoziční možnosti nabízí optimalizace Auto HDR a D-Range, fotografování s krokováním expozice (Exposure, DRO nebo vyvážení bílé) nebo režim Auto HDR. K dispozici je také digitální vodováha ukazující na LCD displeji náklon fotoaparátu a pomáhající při fotografování obzoru nebo architektury.

Fotografické i kameramanské možnosti rozšiřuje nová patice Multi Interface Shoe3 umožňující připojení bohaté řady příslušenství, jako je například výkonný blesk, elektronický hledáček, optický hledáček nebo přídavný LCD displej. V nabídce je dále kvalitní měkké pouzdro, sluneční clona na objektiv a palcový grip pro jisté a pohodlné ovládání.

Ve fotoaparátu Cyber-shot™ RX1 je předinstalovaný software PlayMemories Home (Lite Edition), který umožňuje snadný přenos snímků do počítače k dalšímu zpracování, úpravě a tisku. K bezplatnému stažení je k dispozici plná verze PlayMemories Home, která navíc nabízí střih videa a vypalování disků.

K bezplatnému stažení je k dispozici také PlayMemories Studio nabízející úpravu fotografií a střih videa pomocí herní konzole PlayStation®3. Snadné sdílení snímků umožňuje „cloudová“ služba Sony PlayMemories Online, jejímž prostřednictvím má uživatel přístup ke svým snímkům z různých připojených zařízení kdykoli a kdekoli.

Nový „full-frame“ digitální kompaktní fotoaparát Cyber-shot™ RX1 od Sony bude v Evropě k dostání od prosince 2012.

Nejdůležitější parametry

Model

DSC-RX1

Obrazový snímač

35mm full-frame (35,8 mm × 23,9 mm) Exmor CMOS, poměr stran 3:2

Cca 24,3 megapixelů (efektivní rozlišení)

Cca 24,7 megapixelů (celkové rozlišení)

Objektiv

Carl Zeiss Sonnar T*, 8 členů v 7 skupinách (3 asférické členy, AA čočka); maximum clona: F2; ohnisková vzdálenost = 35 mm (statické snímky, 3:2)

Zoom

Clear Image Zoom (statické snímky): 2x

Digital Zoom (statické snímky): 24 M cca 4x / 10 M cca 6,1x / 4,6 M cca 9,1x

Displej

7,5 cm (typ 3,0) (4:3) / 1 229 000 obrazových bodů / Xtra Fine / TFT LCD

Stabilizace obrazu

Elektronická (pro video)

Typ ostření

AF s detekcí kontrastu

Režimy ostření

Single-shot AF (AF-S) / Continuous AF (AF-C) / Direct Manual Focus (DMF) / Manual Focus (MF)

Oblast ostření

Multi point AF (25 bodů) / Centre weighted AF / Flexible spot / Flexible spot (sledování zaostření) / Flexible spot (sledování obličeje)

Režim měření expozice

Multisegmentové / Středově vyvážené / Bodové

Režim vyvážení bílé

Auto/Daylight/Shade/Cloudy/Incandescent/Fluor (Warm White)/Fluor (Cool White)/Fluor (Day White)/Fluor (Daylight)/Flash/C. Temp./C.Filter/Custom

Závěrka

Program Auto (30-1/2000) / Priorita clon (30-1/2000) / Priorita času (30-1/2000) / Manual (Bulb, 30-1/2000)

Citlivost (statické snímky)

ISO 100-25600 (krok: 1/3 EV, rozšiřitelné na ISO 50/64/80)

Auto: ISO 100-25600, volitelný horní / spodní limit

Multi Frame NR: Auto (ISO 100-25600, volitelný horní / spodní limit), 100-102400 (krok: 1EV)

Sériové snímání

Sériové snímání s prioritou času: cca5 fps

Sériové snímání: 2,5 fps (AF-S)

Ovládání kvality snímků

Creative Style, Quality (RAW/RAW&JPEG/Extra fine/Fine/Standard), Long Exposure NR (On/Off), High ISO NR (Normal/Low/off), Multi Frame NR

Fotografické režimy

Program Auto (Program shift), Priorita clony, Priorita závěrky, Manuální , MR (Memory Recall) 1 / 2 / 3, Video, Plynulé panorama ,  Výběr scény, Inteligentní Auto

Režimy Creative Style

Standard, Vivid (Živý), Neutral (Neutrální), Clear (Čistý), Deep (Hluboký), Light (Světlo), Portrait (Portrét), Landscape (Krajina), Sunset (Západ slunce), Night Scene (Noc), Autumn Leaves (Podzimní listí), Black & White (Černobílý), Sepia (Sépie)

Režimy Picture Effect

Dětský fotoaparát, Pop barvy, Posterizace, Retro foto, Soft High-key (Světlé podání), Zvýrazněná barva, Monochromaticky s vysokým kontrastem, Soft Focus (Jemné rozostření), HDR malba, Monochromaticky se sytými odstíny, Miniatura, Vodové barvy, Ilustrace

Blesk

GN 6 (v metrech při ISO 100);

Režimy blesku: Auto/Fill-flash/Slow Sync/Rear Sync/Off/Wireless

Další fotografické funkce

Smart Teleconverter (Cca 1.4x / 2x), Face Detection, Face Registration, Smile Shutter, Quick Navi, Grid Line, Digital Level Gauge (příčný a podélný náklon), Exposure Bracketing, White Balance Bracketing, DRO Bracketing, Flash Bracketing, Peaking, MF Assist, Auto Portrait Framing

Formát záznamu

Statické snímky: JPEG, RAW (formát Sony ARW 2.3)

Video: AVCHD Ver.2.0, MP4

Počet zaznamenaných pixelů (velikost statické fotografie)

[3:2] L: 24 M (6000 x 4000) / M: 10 M (3936 x 2624) / S: 4,6 M (2640 x1760)

[16:9] L: 20 M (6000 x 3376) / M: 8,7 M (3936 x 2216) / S: 3,9 M (2640 x 1488)

[Sweep Panorama] Standard (3872 x 2160/8192 x 1856) / Wide (5536 x 2160/12416 x 1856)

Natáčení videa

PAL/NTSC: režim [PAL] mode

  AVCHD: 28M PS (1920x1080, 50p) / 24M FX (1920x1080, 50i) / 17M FH (1920x1080, 50i), 24M FX (1920x1080, 25p) / 17M FH (1920x1080, 25p)

  MP4: 12M (1440x1080, 25p) / 3M (VGA 640x480, 25p)

PAL/NTSC: režim [NTSC] mode

  AVCHD: 28M PS (1920x1080, 60p) / 24M FX (1920x1080, 60i) / 17M FH (1920x1080, 60i), 24M FX (1920x1080, 24p) / 17M FH (1920x1080, 24p)

  MP4: 12M (1440x1080, 30p) / 3M (VGA 640x480, 30p)

Výdrž baterie

[Statické snímky] Cca 220 / cca 110 min (jas LCD displeje: max.), cca 270 / cca 135 min (jas LCD displeje: standard) – dle standardu CIPA

[Video] Cca 30 min (dle konkrétního použití) / cca 60 min. (průběžné natáčení videa)

- natáčení s použitím továrního nastavení. Velikost souboru je omezena na cca 2 GB (MP4).

Rozměry (ŠxVxH)

Cca 113,3 x 65,4 x 69,6 mm

Hmotnost

Cca 453 g (samotné tělo)

Cca 482 g (s baterií a kartou Memory Stick Duo)

Dodané příslušenství

Nabíjecí baterie NP-BX1, síťový adaptér AC-UD11, mikro-USB kabel, popruh přes rameno, krytka objektivu, krytka patice, návod k obsluze

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Velký obraz v malém těle


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.