Přeposlat Nikon D600

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D600

01.10.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Zrcadlovka Nikon D600 je v podstatě „převlečený“ model D7000 s FX snímačem, postrádá ale některé z prvků, běžných například u fotoaparátu Canon EOS 6D. Kompaktní tělo s full-frame snímačem, výborná kvalita fotografií i při vyšším nastavení ISO, rychlé sériové snímkování, zvýšená odolnost proti prachu a hluku i další přednosti mluví jasně ve prospěch D600. Na druhou stranu se však tento přístroj nevyhnul ani nedostatkům – těmi jsou například absence GPS, Wi-Fi a PC Sync socketu, zmenšený prostor pro ovládací prvky nebo nutnost manuálního zapnutí automatického ostření v průběhu natáčení videozáznamu. Celkově ale pozitiva jasně převládají a D600 tak lze uživatelům s jistými výhradami doporučit.

Nikon D600

Rozměry tohoto fotoaparátu činí skromných 114 x 113 x 82 milimetrů, hmotnost pak dosahuje zhruba 850 gramů. Tím je D600 podstatně menší než jeho bratránek D800, ačkoliv rozměr hloubky je u nich prakticky stejný. Řešení ovládacích prvků je u obou modelů stejné, D600 jej však má o trochu kompaktnější a obsahuje méně tlačítek. Snímač CMOS nabízí velkorysé rozlišení 24,7 megapixelu. Bajonet v případě D600 představuje Nikon F mount. Horní a zadní kryt těla fotoaparátu je vytvořený z odolné hořčíkové slitiny. V rámci svých schopností je D600 relativně malý a hlavně velmi lehký, což je rozhodně jeho velkou předností.

 

Nikon D600

 

LCD displej je s úhlopříčkou 3,2 palce (8,1 cm) a rozlišením 921 000 bodů ostrý a velký. Nedosahuje sice kvality úžasného displeje s více než milionem bodů (např. u modelu Canon EOS 5D Mark III), zcela však dostačuje k prohlížení a rámování scény v režimu Live View nebo potvrzování kritického ostření v režimu playback. Nikon vybavil své fotoaparáty odnímatelným plastovým krytem na LCD displej, takže se nebudete muset obávat jeho poškrábání. Displej bohužel není výklopný, ostatně v rámci dnešních full-frame digitálních zrcadlovek má zadní výklopný panel pouze model Sony Alpha 99. Jak již bylo v úvodu zmíněno, D600 nenabízí integrovanou funkci GPS nebo Wi-Fi.

 

Nikon D600

 

D600 nepatří k nejrychlejším digitálním fotoaparátům (mnohem lépe si mimochodem vede jeho technologický příbuzný D4 s 10 sériovými snímky za vteřinu). Fotoaparát D600 zvládá zhruba 5,3 snímku za vteřinu, tuto rychlost přitom udrží pro 14 snímků v případě ukládání do Raw i JPG, 16 snímků v případě samotného Raw a 43 snímků v případě samotného JPG. Startovací rychlost je ovšem vysoká – doba od zapnutí po první snímek činí jen 0,4 vteřiny, závěrková prodleva pak nepředstavuje ani sotva postřehnutelnou desetinu sekundy. Z hlediska ostrosti si také vede velmi dobře, v závislosti na použitém objektivu a ohniskové vzdálenosti pořizuje snímky v rozmezí ostrosti 1900 a 2240 linií na výšku, což dalece překonává hranici stanovené kvality 1800. Šum na pozadí udrží pod úrovní kritických 1,5 % ještě při ISO 6400 (kdy jsou snímky stále dostatečně detailní). Nejvyšší hodnota citlivosti snímače přitom činí 25 600.

 

Nikon D600

 

Kvalita videa pořízeného D600 je vysoká, ve formátu Quick Time lze zvolit dvojí režim – 1080p30 nebo 720p60. Rychlost činí plynulých 30 rámečků za vteřinu. Při natáčení máte možnost automatického ostření, musíte jej však samostatně aktivovat polovičním stisknutím spouště. Ostření pak zabere asi vteřinu. Podstatně lepší je v tomto ohledu například Sony Alpha 77, nabízející velmi rychlé, samostatné a přesné automatické ostření. Fotoaparát obsahuje několik portů, včetně standardního miniaturního vstupu pro sluchátka a mikrofony a zdířky mini USB 2.0, využitelné pro připojení k počítači nebo k zapojení přídatného modulu Wi-Fi. K dispozici jsou také dva sloty pro paměťové karty, podporující také nejnovější formát paměťových karet SDXC.

 

Nikon D600

 

Nikon D600 je další skvělou digitální zrcadlovkou poslední doby. Kompaktní tělo s full-frame snímačem, skvělá výkonnost při pořizování snímků za vyššího nastavení ISO a velmi kvalitní natáčení videa představují nezpochybnitelné přednosti. D600 má však i své nedostatky, které již byly zmíněny, a právě z toho důvodu nepřekonává například skvělý příbuzný model D4. O to se však ostatně ani nesnaží a pravdou je, že mezi amatérskými fotografy jen málokdo využije naplno takový přístroj, jakým je D4. Jeho menší bratránek D600 by proto mohl být dobrou náhradou, pokud se ovšem spokojíte s mírně omezenou nabídkou některých funkcí.

 

Nikon D600

 

Základní údaje:

Typ: Zrcadlovka

Velikost: 141 x 113 x 82 milimetrů

Hmotnost: 850 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: Full-frame (3:2)

Rozlišení snímače: 24,7 megapixelu

Maximální hodnota ISO: 25 600

Rozměr LCD displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozhraní: mini USB konektor, mini HDMI port

Zdroj: Baterie AA (tužkové), akumulátor Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D600


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.