Přeposlat Samsung NX20

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung NX20

05.10.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento fotoaparát představuje nejvyšší model série kompaktních NX modelů s vyměnitelnými objektivy, navzdory tomu ale nepřekonává zástupce vstupní úrovně NX1000 nebo mnohé bezzrcadlovky vyšší kvality. Elektronickým hledáčkem a obrazovou kvalitou fotografií sice zaostává například za modelem Olympus OM-D E-M5, vede si však skvěle v implementaci Wi-Fi a disponuje detailním a výklopným zadním LCD displejem. Ovládací prvky jsou na něm také velmi dobře umístěny, NX20 je však dražším a poněkud pomalejším fotoaparátem. Celkově se tedy dá konstatovat, že představuje poněkud rozporuplný přístroj, který sice nabízí množství kvalitních doplňků a funkcí, ale v rozletu ho srážejí některá významná negativa.

Samsung NX20

Díky zabudovanému elektronickému hledáčku vypadá Samsung NX20 jako zmenšená zrcadlovka. Přístroj z kategorie nepravých zrcadlovek měří 122 x 90 x 40 milimetrů a dosahuje hmotnosti 341 gramů. Je nástupcem modelu NX11 a na rozdíl od svého předchůdce již disponuje snímačem CMOS o velikosti APS-C a rozlišením přes 20 megapixelů (maximální rozlišení 5472 x 3648). Velkou předností je také AMOLED displej s úhlopříčkou 3 palce (7,6 cm) a obstojným rozlišením 614 000 pixelů. Displej je plně polohovatelný, výklopný do všech stran a navíc i otočný. Elektronický hledáček nese velmi vysoké rozlišení 1 400 000 pixelů. Podporovány jsou v případě tohoto přístroje objektivy pro bajonet Samsung NX.

 

Samsung NX20

 

Ačkoliv je Samsung NX20 přístrojem s rychlou odpovědní reakcí, v běžných úkonech vykazuje nepříjemnou pomalost. První snímek po zapnutí a zaostření pořídí až za zhruba 3,3 vteřiny, což je na poměry moderních fotoaparátů přímo odpudivý údaj. Závěrková prodleva je při 0,3 vteřiny již vcelku průměrná, za horšího osvětlení pak trvá asi o půl vteřiny déle. Níže stojící model NX1000, který používá stejný systém objektivů, je podstatně rychlejší – první snímek pořídí asi za 2,2 vteřiny – ačkoliv jeho závěrková prodleva je s 0,5 vteřiny naopak pomalejší. Tento fotoaparát dokáže dle výrobce pořídit až 8 snímků za vteřinu (testy ukázaly spíše rychlost 7,5 fps). Ostrost snímků je lehce nadprůměrná, v závislosti na nastavení objektivu může dokonce činit až skvělých 2337 linií na výšku. Na druhou stranu však není příliš dobrým fotoaparátem pro pořizování snímků za vyššího nastavení ISO. Hodnotu šumu na pozadí sice udrží pod hranicí 1,5 % až do ISO 6400, tehdy je však poznat negativní vliv agresivní redukce šumu, která výrazně ničí jemné detaily a barevnou hloubku snímků.

 

Samsung NX20

 

Video je fotoaparátem natáčeno ve třech režimech kvality - 1080p30, 810p24 nebo 720p30, a to ve formátu MP4. Ostření probíhá velmi rychle a problémem není ani zvuk pohybujícího se objektivu, protože na záznamu prakticky není slyšitelný. To je velmi užitečné, protože k dispozici není žádný vlastní vstup pro externí mikrofon (pro stejný účel jde nicméně využít patici hot shoe). Jedinými porty v rozhraní NX20 jsou tak micro HDMI pro připojení k HD televizoru a micro USB port 2.0 High-Speed. Podporovány jsou již tradičně paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

 

Samsung NX20

 

V rámci své vysoké ceny by měl Samsung NX20 dosahovat poněkud lepších výsledků zejména v obrazové kvalitě fotografií (včetně těch, které byly pořízené za vyššího nastavení ISO). Elektronický hledáček je za šera také slabší, ačkoliv ještě dostačuje. Zmíněných negativ je rozhodně škoda, protože v některých ohledech tento fotoaparát naopak přímo exceluje. Za zmínku stojí v tomto ohledu zejména implementace Wi-Fi do funkcionality fotoaparátu – v tomto směru NX20 nejspíš překonává všechny dosud vyrobené fotoaparáty nejen své kategorie. Záleží tedy pouze na vás, jakým specifikacím a funkcím dáváte přednost a zda si můžete NX20 i přes jeho nedostatky oblíbit.

 

Samsung NX20

 

Základní údaje:

Typ: Nepravá zrcadlovka

Velikost: 122 x 90 x 40 milimetrů

Hmotnost: 341 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: APS-C (3:2)

Rozlišení snímače: 21,6 megapixelu

Maximální hodnota ISO: 12 800

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 614 000 bodů

Rozhraní: micro USB konektor, mini HDMI port

Zdroj: akumulátor Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung NX20


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.