Přeposlat Fujifilm X-S1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X-S1

08.10.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fujifilm X-S1 je ultrazoom s mnoha superlativy. Nabízí velký čip, výbornou světelnost objektivu a značný rozsah optického zoomu. Je stejně velký a těžký jako kdejaká zrcadlovka, ale se svým 26ti násobným zoom faktorem nemá mezi fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy konkurenci. Vyniká také při pořizování snímků za vyššího nastavení ISO. Skvělý je rovněž elektronický hledáček s velmi vysokým rozlišením. Video je natáčeno ve vysoké kvalitě a displej je výklopný. Mezi negativa patří zase poněkud nadměrné rozměry fotoaparátu, jeho vyšší cena, pomalejší „startovací“ reakce a bohužel i nedostatečná ostrost pořízených snímků.

Fujifilm X-S1

Při rozměrech 135 x 107 x 149 milimetrů a hmotnosti 945 gramů (včetně baterie a karty) je tento zástupce střední třídy velký a těžký spíše jako digitální zrcadlovka. Ostatní ultrazoomy jsou obvykle o trochu menší. Pokud jste zvyklí pracovat se zrcadlovkou, bude vám X-S1 připadat svým ovládáním a designem povědomý – v ruce působí přesně jako digitální zrcadlovka a jeho objektiv má manuální ovládání (většina ultrazoomů má objektiv ovládaný elektronicky). Vzhledem k velikosti přístroje není překvapením, že prakticky každá z funkcí běžných u zrcadlovek zde má vlastní tlačítko. Čip EXR CMOS vykazuje velikost 2/3 palce a nese rozlišení 12 megapixelů. Šestadvacetinásobný optický zoom se širokoúhlým ohniskem má rozsah 24 – 624 mm a obstojnou světelnost F2.8 až F5.6.

 

Fujifilm X-S1

 

TFT LCD displej nese úhlopříčku 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 460 000 bodů. Je výklopný a poměrně ostrý, ačkoliv samozřejmě nedosahuje kvality displejů s rozlišením 921 000 bodů, jaké najdeme například u modelu Nikon Coolpix P510. Jeho možnostmi jsou prohlížení snímků, přehrávání natočeného videa, mazání a ořez snímků nebo histogram. Většinu konkurentů však X-S1 zastiňuje především svým elektronickým hledáčkem (optický není k dispozici). Ten nabízí uspokojivé rozlišení 1,44 milionu bodů a představuje skutečnou přednost fotoaparátu. Stabilizace obrazu je u tohoto modelu pouze optická. K dispozici máte s X-S1 také množství zajímavých scénických režimů.

 

Fujifilm X-S1

 

Mezi negativa patří v rámci tohoto modelu pomalá startovací reakce, představující čas asi tří vteřin (od zapnutí po pořízení prvního snímku). Závěrková prodleva nicméně činí přijatelných 0,3 vteřiny a v rychlém sériovém snímkování zvládá X-S1 průměrně pět snímků za vteřinu. Ostrost snímků je ale poněkud slabší – při nastavení v nejširší části spektra činí podle testů jen 1685 linií na výšku snímku, což je výrazně pod průměrem mezi fotoaparáty této kategorie (a pod kritickou hranicí 1800 linií). S fotografováním v horším světle si X-S1 dokáže poradit podstatně lépe. Šum pod další kritickou hranicí 1,5 % udrží snadno ještě při nastavení ISO 1600, ačkoliv s ohledem na co nejvyšší obrazovou kvalitu snímku je dobré udržet nastavení pod hranicí ISO 800.

 

Fujifilm X-S1

 

Video je natáčeno v kvalitě 1080p30 nebo 720p30 ve formátu QuickTime. Podporovány jsou také velmi svižné rámečkové rychlosti – 70 fps při rozlišení 480p, 120 fps při rozlišení 240p a dokonce i 200 fps při kvalitě 112 pixelů. Jak je z těchto údajů zcela zřejmé, více rámečků za vteřinu je více než vyváženo silným snížením kvality obrazu. V základním nastavení je nicméně záznam velmi kvalitní, se sytými barvami a dostatečně jemnými detaily. Systém automatického ostření pracuje precizně a navíc velmi tiše, takže jej není možné zaznamenat ani na zvukovém záznamu. Fotoaparát nabízí také vstup pro mikrofon stejně jako analogový video výstup, mini HDMI port, mini USB port a standardní patici hot shoe. Podporovány jsou stále paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC.

 

Fujifilm X-S1

 

Čistě z ergonomického hlediska je Fujifilm X-S1 jedním z nejlepších dnes dostupných ultrazoomů. Řešení jeho ovládacích prvků je skvělé, tělo je celkově dobře vyvážené a elektronický hledáček je jednoduše excelentní. Startovací čas je sice trochu pomalejší a objektiv by mohl být ostřejší, ale podpora Raw formátu řeší mnoho otazníků kolem kvality pořízených snímků. Vyšší cena (dnes kolem 800 amerických dolarů) zmíněný přístroj bohužel poněkud vzdaluje z dosahu možností mnohých uživatelů. Pokud si ale tento fotoaparát pořídit můžete, pak mu určitě dejte šanci – seriózní fotografové, kteří požadují kvalitní ultrazoom s manuálně ovládaným objektivem s ním budou nepochybně spokojeni.

 

Fujifilm X-S1

 

Základní údaje:

Typ: Střední třída

Velikost: 135 x 107 x 149 milimetrů

Hmotnost: 945 gramů

Typ snímače: EXR CMOS

Velikost snímače: 2/3" (4:3)

Rozlišení snímače: 12 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm; úhlopříčka)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Maximální hodnota ISO: 3200

Digitální zoom: 2x

Optický zoom: 26x

Porty: USB, mini HDMI

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X-S1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.