Přeposlat Dokonalá fotografie-snímek

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Dokonalá fotografie-snímek

20.02.2007 | Jan Chládek | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Několik dní jsem přemýšlel, jaký článek by se hodil na závěr série dokonalé fotografie, měl jsem na paměti několik bodů, které by mohly tuto trilogii uzavřít. Nejvíce se mi však neustále vybavovala myšlenka na jediné...

Několik dní jsem přemýšlel, jaký článek by se hodil na závěr série dokonalé fotografie, měl jsem na paměti několik bodů, které by mohly tuto trilogii uzavřít. Nejvíce se mi však neustále vybavovala myšlenka na jediné a to co vlastně budu fotit, když už vím jak správně nastavit fotoaparát, co použít, jak a kde být. Tak jsem se rozhodl, že závěr bude o tom, co a jak se nejlépe fotí. Takže přímo o pořízeném snímku. Výhodou dnešních fotoaparátů je bezesporu oproti klasickým především LCD displej, na kterém si můžeme námi pořízené fotografie prohlédnout a nečekat na již zdlouhavé vyvolávání negativu (i když i to skrývá neustále své kouzlo). Můžeme si prohlédnout všechny aktuální vady a popřípadě je hned upravit. Pokusím se tedy projít pár bodů a budu psát jako bych měl LCD vypnutý a snímky neviděl.

Co fotit?

Samozřejmě, že témata zaleží na každém jedinci a každý rád fotí něco jiného avšak u všech platí jedno a to společné. Nejpovedenější fotografie vznikají z nečekaných a náhodných záběrů-prostě jen chodit a mačkat spoušť. Nebudu se zaobírat otázkou čím budete nebo spíše jakým přístroje fotit, ale přesně jaký objekt.

Lidé:

Vezmeme si třeba portréty, děti, různá utkání-všude jsou zachyceni lidé, jedni pózují a druzí otom ani nevědí, že je někdo fotí. A právě tady vznikají ty skutečné záběry, ty skutečné momentky, které vidíme až na vyvolaných snímcích. Vemte si jen náhodné fotografování kolem jdoucích lidí nebo fotografování davu spěchajícího na metro. Nutno podotknou, že v této skupině jsou největší možnosti tvorby pro fotografa. Nejen, že si může zvolit koho a jak bude fotit, ale také kde, co bude mít konkrétní osoba na sobě, jakou činnost bude vykonávat a jak se u ní bude tvářit.

Dokonalá fotografie-snímek

Krajiny:

Jako druhou nejpočetnější skupinu jsem zvolil právě naše okolí. Má oproti výše uvedenému bodu několik nevýhod-nezměníte to jak vypadá, kde se nachází ani její tvář. Vy jí zachytíte v konkrétním okamžiku v takovém jakém se příroda právě nachází. Jednotlivé body má přesně dány, neovlivníte světlo ani to co se v ní právě odehrává. Proto fotografování krajiny je velice nákladnou zálibou hlavně časovou. Je potřeba často vyčkávat na příhodné počasí, ráno, podvečer, pohyb okolí. V tomto případě má krajina v pasti Vás a vy jen musíte na vytížený okamžik záběru vyčkávat a doufat, že přijde.

Dokonalá fotografie-snímek

Kolem a kolem:

Já osobně patřím mezi fotografy, kteří již mají několikaleté zkušenosti s focením a mohu říci, že mě vždy bavilo fotit snímky svého malého syna a snažit se ho zachytit v co nejkrásnější poloze a v co nejhezčím prostředí. Na druhou stranu i já občas rád vysedávám a hledím do oblohy a krajiny, co by se dalo zachytit do objektivu. Musím ale podotknout, že co se mé sbírky fotografií týče, krajinu zde moc neuvidíte. Znám ale zkušené fotografy, u kterých záliba fotografování krajiny přerostla v závislost a na jejich snímcích je to hodně znát, mají nádech a lesk.

Dokonalá fotografie-snímek

Pomalu se tedy dostávám k závěru jenž by měl být jednoduchý a stručný. Radím foťte foťte foťte a on se nějaký ten snímek povede a s postupujícím časem přijdete na to, za jakých podmínek jste právě ty dobré pořídili a ručím Vám za to, že tato záliba ve fotografování Vás bude držet hodně dlouho.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Dokonalá fotografie-snímek


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.