Přeposlat Nikon D5200 – předběžné zhodnocení

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D5200 – předběžné zhodnocení

12.11.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost Nikon uvádí na trh očekávanou novinku, technologického následovníka úspěšného modelu Nikon D5100. Tento přístroj se snímačem CMOS DX o rozlišení 24 milionů pixelů patří mezi zrcadlovky střední třídy a cílovou skupinou jeho uživatelů jsou zejména amatérští a středně pokročilí fotografové. Stejné rozlišení snímače vlastně nabízel již model D3200, senzor nového fotoaparátu je ale vylepšen a nabízí vyšší kvalitu i rychlejší sériové snímání. Na prodej D5200 si ještě počkáme do prosince, ale podle předběžných informací se zdá být jisté, že čekání bude skutečně stát za to.

Nikon D5200 – předběžné zhodnocení

Na první pohled od sebe D5100 a D5200 téměř nelze rozlišit. Z údajů od výrobce však vyplývá, že novější model je poněkud menší a lehčí než jeho předchůdce. Jeho rozměry totiž činí 129 x 98 x 78 milimetrů a hmotnost dosahuje velmi lehce přes půl kilogramu (505 g). Zmenšení rozměrů zde ale v žádném případě nepřipadá na vrub snížení kvality kterékoliv z komponent nebo celku. Tento fotoaparát nabízí vysokou obrazovou kvalitu snímků a je velmi kompaktní a dobře poskládaný i na té nejmenší technologické úrovni. Již zmíněný snímač CMOS DX má velikost APS-C (3:2) a nabízí vysoké rozlišení 24,1 megapixelu. Zatím nejsou známé přesné hodnoty rozlišení hledáčku. Výrobce vysoce kvalitní optiky je standardně Nikkor, bajonetem pak Nikon F Mount. Méně ideální je úchyt tohoto fotoaparátu, který je sice poměrně hluboký a umožňuje stabilní držení, místo je na něm ale pouze pro tři prsty, přičemž malíček už je třeba umístit spíše pod tělo fotoaparátu.

 

 

Nikon D5200 – předběžné zhodnocení

 

Přestože D5200 nepůsobí tak pevným dojmem jako „profesionální“ modely Nikon D800 nebo D4, je dostatečně solidní, aby vydržel všechna úskalí běžného použití v domácím prostředí i v terénu. Díky své rychlosti (až 5 snímků za vteřinu) je vhodným fotoaparátem například pro obrazovou dokumentaci sportovních událostí. Na zadní straně přístroje je k dispozici LCD displej s pěkným rozlišením 921 tisíc bodů a standardní délkou úhlopříčky 3 palce (7,6 cm), podobně jako u předchozího modelu. Jelikož je výklopný a polohovatelný, nabízí možnost pohledu z různých úhlů. Zklamáním je v jeho případě pouze fakt, že nenabízí dotykovou funkci. Také režim speciálních efektů se od předchozího modelu prakticky vůbec nezměnil a nabízí tak pouze sedm základních módů (konkrétně Night Vision, Color Sketch, Miniature, Selective Colour, Silhouette, High Key a Low Key). Nejde o nabídku špatnou, ale dalo se toho očekávat i poněkud více.

 

 

Nikon D5200 – předběžné zhodnocení

 

 

Naopak grafika uživatelského rozhraní skutečně doznala příjemných změn a působí nyní moderněji a vizuálně jaksi čistěji. Podrobnější informace o těchto softwarových aspektech přístroje však budou k dispozici až později. Ovládacích tlačítek se nabízí obecně vzato jen málo, jelikož větší část nastavení se již provádí přes ovládací prvky na obrazovce. Vše, co je tak potřeba udělat, spočívá v použití všemocného tlačítka „I“, které vám zpřístupní informační obrazovku a navede vás k nastavení, jež následně stačí potvrdit stiskem tlačítka „OK“. Nejde o žádnou intelektuálně podnětnou práci, ale je to přeci jenom systém efektivní a účinný.

 

 

Nikon D5200 – předběžné zhodnocení

 

Kvalitou snímků se, soudě podle dostupných testovacích fotografií, D5200 přinejmenším vyrovná podařenému modelu D3200. Jak se navíc zdá, Nikon si v tomto případě poradil i s někdejšími chronickými problémy ohledně vyváženosti bílé a sytosti barev (které u některých předchozích modelů sklouzávaly k nadměrnému zobrazování zelených odstínů). Pokud tedy patříte k těm uživatelům, kteří nepotřebují množství fyzických ovládacích prvků, zajišťujících okamžitý přístup ke klíčovým nastavením, D5200 může být tím pravým pro vás. Je ideální volbou pro fotografické nadšence, kteří shánějí menší, versatilní a přitom vysoce kvalitní zrcadlovku. Je sice škoda, že Nikon nevybavil svůj nový model dotykovým LCD displejem a nevylepšil nabídku režimu speciálních efektů, ale zdokonalený snímač a celkový vzhled i výkonnost tohoto fotoaparátu nejspíš nezklamou ani náročnější uživatele.

 

Nikon D5200 – předběžné zhodnocení

 

Základní údaje:

Typ: Zrcadlovka

Rozměry: 129 x 98 x 78 milimetru

Hmotnost: 505 gramů

Typ snímače: CMOS DX

Velikost snímače: APS-C (3:2)

Rozlišení snímače: 24,1 megapixelu

Typ displeje: LCD

Úhlopříčka displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 921 000 bodů

Zdroj: Akumulátor Li-Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D5200 – předběžné zhodnocení


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.