Přeposlat Sony Alpha NEX-6

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha NEX-6

06.12.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Sony Alpha NEX-6 je dražší než některé další modely v řadě NEX, ale za tuto zvýšenou cenu dostáváte skutečně výbornou kvalitu. Tou je kompaktní tělo s velkým obrazovým snímačem o rozlišení 16 megapixelů, zabudovaným elektronickým hledáčkem a pokročilou implementací Wi-Fi. K dispozici je také detailní a výklopný LCD displej a skvělá výkonnost při vyšších nastaveních ISO. Sériové snímkování je velmi rychlé, k dispozici je také standardní hot shoe. Fotoaparát by pouze mohl být trochu rychlejší po zapnutí a jeho přiložený objektiv nedosahuje ideální ostrosti. Přesto lze o NEX-6 mluvit jako o velmi zdařilém modelu, který ocení zejména profesionální fotografové.

Sony Alpha NEX-6

NEX-6 odvozuje svůj tvar od nejvyššího modelu své řady, kterým je NEX-7. Oba fotoaparáty mají rozměry 121 x 70 x 43 milimetrů, ale NEX-6 je při hmotnosti 346 gramů o něco těžší než jeho technologicky pokročilejší příbuzný. Rozdíl mezi oběma modely je také v řešení rozhraní ovládacích prvků. Dobrou vlastností je možnost plného zasunutí objektivu do těla fotoaparátu, díky čemuž jej lze nosit vcelku pohodlně i v kapse. K orámování obrázku je možné využít zadní výklopný LCD displej se standardní úhlopříčkou 3 palce (7,6 cm) a velkým rozlišením 921 tisíc pixelů. Elektronický OLED hledáček má rozlišení dokonce 2,3 megapixelu a je dostatečně jasný a detailní, navíc se značně velkým kontrastem.

 

Sony Alpha NEX-6

 

Skvělou vlastností je plná funkcionalita Wi-Fi, která umožňuje pracovat s NEX-6 způsobem, jaký většina jiných fotoaparátů neumožňuje. Již v základním nastavení je volba možnosti přenosu fotografií do vašeho chytrého telefonu. K tomu je potřeba si nainstalovat aplikaci PlayMemories Mobile do vašeho zařízení s operačním systémem iOS nebo Android a v menu fotoaparátu si pak nastavit sdílející režim s Wi-Fi. Poté je již sdílení velmi jednoduché a příjemně ovladatelné. Kromě toho nabízí tento fotoaparát ještě množství dalších velmi užitečných aplikací, které ocení zejména profesionální a náročnější fotografové. Detailní úprava pořízených fotografií dosahuje vysoké úrovně a lze si ji poměrně rychle osvojit.

 

Sony Alpha NEX-6

 

Jedním z mála negativ tohoto fotoaparátu je jeho pomalá startovní reakce. První snímek po zapnutí totiž pořídí až za 2,8 vteřiny, což je na tuto výkonnostní třídu dlouhá doba. Příčinou ale není čas, který potřebuje objektiv ke své plné aktivaci, protože stejnou prodlevu vykazovaly při testech všechny použitelné výměnné objektivy. Je to trochu škoda, jelikož jiné modely této kvalitní řady (například F3 a 5R) potřebovaly k pořízení prvního snímku jen asi 1,3 vteřiny. V ostatních rychlostních parametrech už si ale NEX-6 vede velmi dobře. Nečiní mu problém pořídit 11 JPG nebo 9 Raw snímků rychlostí 9 rámečků za vteřinu a kontinuálně zvládá 3 snímky za vteřinu. Závěrková prodleva představuje jen 0,1 vteřiny, přičemž čas přeostření výrazně zkracuje pokročilý systém hybridního automatického ostření. Ostrost snímků je ale trochu slabší, dosahuje jen 1670 až 1800 linií na výšku, což je lehce podprůměrné. Naopak kvalita snímků pořízených ve slabším světle je velmi vysoká – fotoaparát udrží šum pod kritickou hodnotou až do nastavení ISO 6400.

 

Sony Alpha NEX-6

 

Video je nahráváno ve formátu AVCHD a kvalitě 1080p60, podporována je ale také varianta 1080p24 a 1080i60. Záznam vypadá skutečně fantasticky a automatické ostření je stejně rychlé jako při pořizování snímků. Pohyb objektivu je sice slyšitelný, ale jen velmi slabě a celkový dojem nijak nenarušuje. Funkce „power zoom“ navíc umožňuje mnohem rychlejší a hladší přibližování než při nutnosti manuálního zoomu. K dispozici bohužel není přímo k tomuto účelu určená nabíječka; místo toho je třeba dobíjet zdroj v přístroji přes micro USB port a přiložený AC adaptér. Pokud toho stihnete vyfotit hodně, rozhodně je třeba doporučit pořízení druhého akumulátoru a nabíječky. Podporována jsou paměťová média Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Pr-HG Duo a dále standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

 

Sony Alpha NEX-6

 

Recenzi můžeme uzavřít konstatováním, že nejlepší volbou pro méně náročné či občasné fotografy je v rámci této řady model NEX-F3. Ještě více toho nabízí model NEX-7, který je oproti „šestce“ podstatně rychlejší ve startu a dále nabízí snímač s podstatně vyšším rozlišením 24 megapixelů. NEX-6 si ale vede podstatně lépe v horším světle a je také o poznání levnější. Velkou předností je také celková kompaktnost fotoaparátu a výborný elektronický hledáček i výklopný LCD displej. Sony Alpha NEX-6 sice není levným fotoaparátem, za svou vyšší cenu ale nabízí skutečně vysokou kvalitu. U většiny odborných recenzentů si proto vysloužil nálepku “výborný“, což jistě mluví samo za sebe.

 

Sony Alpha NEX-6

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt s vyměnitelnými objektivy

Rozměry: 121 x 70 x 43 milimetrů

Hmotnost: 346 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 23,5 x 15,6 mm (APS-C)

Rozlišení snímače: 16 megapixelů

Typ displeje: LCD

Úhlopříčka displeje: 3 palce

Rozlišení displeje: 921 600 bodů

Ohnisková vzdál. objektivu: 24 – 75 milimetrů

Zdroj: Akumulátor (Li-Ion)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Alpha NEX-6


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.