Přeposlat Pentax K-5 II

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax K-5 II

16.12.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Pentax K-5 II je jedním ze dvou přístrojů, reprezentujících nejvyšší řadu Pentax APS-C digitálních zrcadlovek. Disponuje standardním designem snímače a při rozlišení 16 megapixelů pořizuje velmi detailní a pěkné snímky. Rychlost jejich pořizování se může vyšplhat až na 6,2 snímku za vteřinu, přístroj je navíc vybaven pouzdrem odolným proti rozmarům počasí. Dalšími přednostmi jsou zabudovaná redukce otřesů, skvělý hledáček, dobrá kompaktnost i důmyslné řešení ovládacích prvků, a v neposlední řadě také výborná výkonnost při fotografování za horšího světla. Větší slabinou je naproti tomu pouze nepříliš odpovídající kvalita natáčeného videa. Z tohoto hlediska je rozhodně lepší variantou například model Sony Alpha 77.

Pentax K-5 II

Tělo K-5 II je svými rozměry a designem téměř identické s předchozím modelem K-5. V porovnání s dalšími modely této řady je poměrně malým přístrojem, jeho rozměry činí 131 x 97 x 72,5 milimetrů a hmotnost zhruba 740 gramů. Kompaktní tělo je vyrobeno z vysoce kvalitní slitiny hořčíku. Pokud je pro vás zmíněný rozměr fotoaparátu nepříjemně malý, můžete jej navýšit přidáním úchytu baterií D-BG4, který lze upevnit na spodek přístroje a dodává také některé ovládací prvky. Ovládací prvky samy o sobě patří v rámci svého rozmístění a povrchového designu k velkým přednostem tohoto fotoaparátu. Velmi hezký hledáček vám poskytuje 100 % náhled záběru. Je jasnější a zvládne zachytit i podstatně extrémnější úhly záběru fotoaparátu než hledáčky většiny konkurenčních přístrojů.

 

Pentax K-5 II

 

Zadní LCD displej nabízí standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a velmi uspokojivé rozlišení 921 000 optických bodů. Kvalitou je zcela identický k LCD K-5 a K-30, na rozdíl od nich ale odstranil vzduchovou kapsu mezi obrazovkou a jejím ochranným povrchem (technologie air-gap-free). Díky tomu také vypadá podstatně lépe a disponuje úpravou pro redukci reflexů. Pouzdro odolné proti klimatickým extrémům umožňuje pořizovat snímky například i za velmi hustého deště. Zrcadlovky od Pentaxu se díky tomuto sdílenému rysu staly velmi populární mezi fotografickými nadšenci se zálibou v dokumentování přírody a venkovních akcí. Tento systém je skutečně časem prověřený (již u K-5 se osvědčil) a výběr typu objektivu velmi dobře odpovídá tomuto účelu. Kromě toho tento systém nabízí jako vedlejší produkt také snížení hluku závěrky. Dá se konstatovat, že K-5 II díky tomu patří dokonce mezi nejtišší digitální zrcadlovky vůbec.

 

Pentax K-5 II

 

V rychlostních parametrech nelze fotoaparátu takřka nic vytknout. První snímek pořídí již asi za 0,8 vteřiny po zapnutí a závěrková prodleva přitom nepřekračuje 0,1 vteřiny. Snímkovací frekvence se může vyšplhat až na 6,2 rámečku za vteřinu, přitom může udržet zmíněnou rychlost pro 23 snímků ve formátu Raw i JPG, 24 pro samotné Raw nebo 31 pro samotné JPG. O něco lepšího výsledku dosahuje například Sony Alpha 77, ale ten rozhodně nepřekonává K-5 II ve všech parametrech a specifikacích. Velmi dobře si K-5 II vede například také při fotografování za horšího světla, kdy je schopen udržet kritickou hodnotu šumu 1,5 % ještě při ISO 1600 a při ISO 3200 ji jen velmi lehce překračuje s hodnotou 1,6 %. Přitom jsou ale snímky vysoce kvalitní i za těchto vyšších nastavení a překonávají svojí detailností fotografie pořízené většinou konkurentů. K vysoké vizuální kvalitě snímků přispívá také výkonný systém redukce třesu, díky kterému jsou snímky detailní a ostré i při drobných vibracích, přítomných během focení.

 

Pentax K-5 II

 

Jak už bylo zmíněno v úvodu  recenze, hlavním nedostatkem tohoto jinak skutečně skvělého fotoaparátu je pouze kvalita natáčeného videa. V podstatě se dá jen konstatovat, že od předchozího modelu K-5 nebyla technologie Full HD u tohoto modelu vůbec vylepšena. Kvalitu záznamu lze nastavit zejména na 1080p25 nebo 720p30 ve formátu AVI, v průběhu natáčení však není k dispozici automatické ostření. Samotný záznam je velmi detailní a jeho barvy jsou syté, rychlost 25 rámečků za vteřinu je ale nedostatečná a jakoukoliv rychlejší akci nezaznamená přístroj příliš uspokojivě. Fotoaparát disponuje mini HDMI portem, díky kterému si nicméně obsah můžete prohlížet na HD televizoru. Standardní je také USB konektor, dále pak vstupy pro práci ve studiu a port dálkového ovládání. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC, což je opět standardní záležitost.

 

Pentax K-5 II

 

Pokud je vaším přáním fotoaparát s přednostně velmi vysokou kvalitou filmového záznamu, pak nelze K-5 II doporučit. Ve všech ostatních případech ale platí opak – tento přístroj nabízí profesionální úroveň ovládacích prvků, kompaktní design, účinné odolné pouzdro proti nepřízni počasí a zejména velmi vysokou kvalitu pořízených fotografií, a to i za horšího světla a při nepříznivých podmínkách různého druhu. Všechny jeho součásti jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů a poskytují nejvyšší kvalitu a schopnost pořizovat fotografie s velkými detaily, ostrostí a vyvážením barev. Z tohoto hlediska lze fotoaparát Pentax K-5 II dosud nerozhodnutým uživatelům rozhodně doporučit.

 

Pentax K-5 II

 

Základní údaje:

Typ: Digitální zrcadlovka

Rozměry: 132 x 96 x 73 milimetru

Hmotnost: 730 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 23,6 x 15,8 (APS-C) mm

Rozlišení snímače: 16,28 megapixelu

Úhlopříčka displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 921 000 bodů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax K-5 II


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.