Přeposlat Pentax Q10

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax Q10

18.12.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pentax Q10 je zajímavým zástupcem kategorie nepravých zrcadlovek a přímým nástupcem modelu Q. V porovnání s ním má ale vylepšenou rychlost a ergonomii ovládání, lepší kvalitu snímků nebo třeba vyšší rychlost ostření. Je velmi kompaktním a drobným fotoaparátem se skvělým přístupem k manuálním ovládacím prvkům a podporou pořizování snímků ve formátu Raw. Q10 však rozhodně není ani dokonalým přístrojem – je poměrně pomalý, při vyšších nastaveních ISO pořizuje snímky se špatným detailem a nenabízí elektronický hledáček. V porovnání s podobnými fotoaparáty této cenové kategorie (například Olympus PEN Mini E-PM2 nebo Sony Alpha NEX-F3) si tak vede spíše podprůměrně.

Pentax Q10

Q10 dosahuje rozměrů 102 x 58 x 33,5 milimetru a hmotnosti 180 gramů, takže je nejmenším přístrojem s vyměnitelnými objektivy na současném trhu. Přestože je povrch těla tvořen z větší části plastem, působí pevně a solidně. Velikost snímače typu CMOS BSI je standardních 1/2.3", rozlišení pak činí 12 megapixelů. K dispozici je pouze průhledový hledáček. Objektiv 3x 02 Standard Zoom Lens poskytuje ohniskové rozpětí 27-83 mm a je pro účely tohoto fotoaparátu možná poněkud nadměrné. Přístroj je k dostání v barvách stříbro-černé, červené a černé. Pokud si odmyslíme použitý materiál, pak je Q10 velikostně i tvarově prakticky zcela identický s původním modelem Q. Systém ovládání je řešen velmi důmyslně a k dispozici jsou také užitečné ovládací prvky (Timelapse, HDR, intervalové snímání).

 

Pentax Q10

 

Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 461 000 pixelů. Umožňuje prohlížení fotografií, přehrávání videa, ořez fotografií, mazání pořízených snímků apod. Je dostatečně ostrý, ale nevyrovná se skvělým displejům s rozlišením 921 000 bodů, jako má Sony NEX-F3. Fotoaparát Q10 patří navíc k dosti pomalým modelům, pořídit první snímek po zapnutí dokáže až za 3,5 vteřiny. Závěrková prodleva činí 0,3 vteřiny a šest snímků pořídí Q10 za dobu těsně přesahující vteřinu. Pořizování snímků ve formátu Raw je přitom podstatně pomalejší. Snímky jsou kvalitní a poměrně ostré, dosahují až hodnoty 2020 linií na výšku (při nejširším nastavení). Při nastavení ISO 1600 a výše však silně trpí detaily snímků (hodnoty ISO 3200 a 6400 je dobré vůbec nevyužívat, protože fotografie jsou pak takřka nepoužitelné).

 

Pentax Q10

 

Video je nahráváno ve kvalitě 1080p30 nebo 720p30 ve formátu Motion JPEG (.mov), AVCHD Lite a H.264. Filmový záznam je ostrý a dostatečně detailní, ačkoliv například některé rychlejší pohyby se mohou jevit jako rozostřené. Zvuk má dobrou kvalitu, vezmeme-li v úvahu malé rozměry přístroje. K dispozici ale není vstup pro externí mikrofon, takže na profesionální kvalitu zvukové stopy videa můžete zapomenout. Z dalších prvků konektivity je třeba zmínit HDMI port pro připojení k HD televizoru a standardní port USB 2.0. Příjemnou změnou oproti trendu u mnoha současných fotoaparátů je přítomnost samostatné cestovní nabíječky. Co se paměťových médií týče, podporovány jsou standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Vnitřní paměť ale k dispozici není.

 

Pentax Q10

 

Pentax Q10 je malý a velmi pohledný fotoaparát, který ale zaostává za očekáváním v některých výkonnostních parametrech. Jeho tělo je kompaktní a dobře skladné, kvalita obrazu vyšší než u předchozího modelu a zajímavé jsou také ovládací prvky. Na druhou stranu nelze popírat, že Q10 má i jisté neduhy, kvůli kterým jej nelze jednorázově a bez námitek doporučit. Kromě na začátku zmíněných nedostatků bohužel disponuje také slabou vyrovnávací pamětí, která se projeví při kontinuálním snímkování tím, že zvládne pořídit jen 5 snímků za vteřinu. Je také lepší nepořizovat žádné fotografie za šera a tmy, protože výkonnost při vyšších nastaveních ISO není u tohoto fotoaparátu právě chvályhodná. To samé se dá říci také o celkové rychlosti Q10. Není to rozhodně špatný fotoaparát, ale ve své kategorii najdete rozhodně i lepší modely.

 

Pentax Q10

 

Základní údaje:

Typ: Nepravá zrcadlovka

Velikost: 102 x 58 x 33,5 milimetrů

Hmotnost: 180 gramů

Typ snímače: CMOS BSI

Velikost snímače: 1/2.3"

Rozlišení snímače: 12 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 461 000 bodů

Rozhraní: USB 2.0, mini HDMI port

Zdroj: akumulátor Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax Q10


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.