Přeposlat Fujifilm FinePix X-E1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm FinePix X-E1

08.02.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Kompaktní fotoaparát Fujifilm FinePix X-E1 je druhým modelem v řadě Fuji X s výměnnými objektivy. Na rozdíl od příbuzného modelu X-Pro 1 nedisponuje hybridním hledáčkem, místo toho je vybaven extrémně ostrým elektronickým OLED hledáčkem. Kvalitní APS-C CMOS snímač s rozlišením 16,3 megapixelu pořizuje snímky velmi vysoké kvality. Vestavěný blesk a rychlé ostření doplňuje také dobrá výkonnost a kvalita při vyšším nastavení ISO a pohledný retro design přístroje. Negativem je například fixovaný zadní LCD displej, poněkud delší závěrková prodleva a místy komplikovanější ovládání. Také podpora videa je limitována trochu víc, než by bylo ideální. Přesto lze o X-E1 hovořit jako o velmi povedeném fotoaparátu.

Fujifilm FinePix X-E1

CMOS snímač typu X-Trans s rozlišením 16 megapixelů disponuje rozměry 23,6 x 15,6 mm a nabízí jiné řešení masky čipu. Jedná se tedy o jiné uspořádání červeného, modrého a zeleného filtru, inspirované nahodilým rozmístěním zrn stříbra ve filmové emulzi. Díky tomu bylo v případě X-E1 možné odstranit filtr, který v tradičním řešení zabraňoval vzniku tzv. moaré, což jsou v podstatě mapy vznikající při fotografování některých typů pravidelných struktur (například vzorků tkaniny apod.). Tento filtr ale bohužel také způsobuje rozostření detailů, takže jeho absence vede v důsledku k ostřejším fotografiím s prokreslenějšími detaily, a to i při vyšších hodnotách ISO. Právě tato skutečnost je přitom jedním z velkých pozitiv fotoaparátu. Citlivost lze vcelku standardně nastavit od ISO 200 až do hodnoty ISO 25 600. V režimu ISO priority navíc můžete manuálně upravovat aperturu a závěrkovou rychlost, což je jistě užitečnou výhodou.

 

Fujifilm FinePix X-E1

 

Mezi nejzajímavější klady fotoaparátu patří úžasně ostrý elektronický OLED hledáček s rozlišením téměř 2,4 milionu pixelů. Vyrovná se plně i vysoce ceněným hledáčkům u konkurenčních modelů Sony NEX-6 a Sony NEX-7. Zklamáním je ale zadní LCD, který je fixovaný a nenabízí dnes již žádanou polohovatelnost. Má délku úhlopříčky 2,8 palce (7,1 cm) a rozlišení 460 tisíc pixelů. Jak již bylo uvedeno, fotoaparát disponuje také vestavěným bleskem. Video je možné natáčet ve Full HD kvalitě (1920 x 1080 pixelů), bohužel ale jen při frekvenci 24 snímků za vteřinu. Světelnost objektivu činí velmi obstojných f/2,8 na nejkratším a f/4 na nejdelším ohnisku. Na sáňky je možné připevnit externí zařízení v podobě blesků nebo mikrofonu. Rychlost závěrky činí rozpětí 1/4000 sekundy až 30 sekund. Maximální rychlost snímání dosahuje dle testů asi 4,6 snímku za vteřinu. K dispozici je dále 2,5 mm konektor pro externí stereo mikrofon, HDMI konektor pro přehrávání videa a konečně také USB / AV OUT. Snímky lze pořizovat do formátu JPEG nebo RAW. Přístroj podporuje paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

 

Fujifilm FinePix X-E1

 

Rozměry fotoaparátu činí 129 x 74,9 x 38,3 milimetrů a hmotnost dosahuje příjemných 350 gramů. Kvalita snímků je takřka plně srovnatelná s profesionálním fotoaparátem X-Pro 1. Každý záběr je navíc plný prokreslených detailů a výborně je potlačen chromatický šum. To platí dokonce i pro velmi vysoké hodnoty nastavení ISO, a to v řádu tisíců. Automatické ostření je u tohoto kompaktu skutečně velmi rychlé a přesné. Objektiv disponuje vynikající stabilizací obrazu, která v kombinaci s kvalitní optikou a snímačem výrazně přispívá k vysoké úrovni kvality snímků. Velice efektní je také práce s hloubkou ostrosti. Výsledkem je skutečně pozoruhodná kvalita a ostrost snímků. Kvalita natáčeného videa je nastavitelná pouze ve dvou verzích – 1080p24 nebo 720p24, a to ve formátu QuickTime. I přes drobné nedostatky se zpomaleným ostřením v průběhu natáčení je třeba konstatovat, že natočený záznam působí vizuálně velmi dobře. Obraz je totiž ostrý a detailní, barvy pak plně syté a vyvážené.

 

Fujifilm FinePix X-E1

 

Hodnocení lze uzavřít veskrze kladně. Kompaktní fotoaparát Fujifilm X-E1 ocení rozhodně všichni, kteří mají rádi retro styl a to jak ve vzhledu, tak i ve způsobu ovládání přístroje. Kromě toho ale fotoaparát nabízí také vynikající obrazovou kvalitu snímků v kombinaci s kompaktními rozměry a dobrým řešením kvality i kvantity ovládacích prvků. I přes některé menší nedostatky (např. fixované LCD, pomalejší frekvence videa, vyšší závěrková prodleva) se X-E1 nepochybně řadí k těm nejkvalitnějším ve své kategorii. Přesto zřejmě není jejím definitivním králem, protože velmi silnou konkurenci pro něj představují například modely Sony NEX-7 a zejména pak skvělý Olympus OM-D E-M5.

 

Fujifilm FinePix X-E1

 

Zdroj: www.aaron.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm FinePix X-E1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.