Přeposlat Nikon D5200

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D5200

11.02.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Již na první pohled líbivý fotoaparát Nikon D5200 je technologickým následovníkem úspěšného modelu Nikon D5100. Tento přístroj se snímačem CMOS DX o vysokém rozlišení 24 milionů pixelů patří mezi zrcadlovky střední třídy a má ambice stát se oblíbeným vybavením zejména středně pokročilých, mírně náročnějších fotografů. Stejné rozlišení snímače nabízel již dříve také model D3200, senzor nového fotoaparátu je však vylepšen a disponuje vyšší kvalitou i rychlejším sériovým snímáním. D5200 však nabízí také moderní design, obrazový procesor EXPEED 3 a vesměs dobrou ergonomii. Menším negativem je pouze plastový povrch těla a absence dotykové funkce displeje.

Nikon D5200

Snímač CMOS formátu DX (tedy rozměr 23,5 x 15,6 mm - varianta APS-C) nabízí vysoké rozlišení 24,1 megapixelu. Základní citlivost se pohybuje v rozmezí hodnot ISO 100 – 6 400, je však rozšiřitelná až na ISO 25 600. Automatické ostření disponuje celkem 39 zaostřovacími body a má také 9 snímačů křížového typu – tento systém byl převzat z modelu Nikon D7000. Výklopný a otočný displej má úhlopříčku o délce 3 palce (7,6 cm) a vysoké rozlišení 921 000 bodů. Bohužel však není dotykový, což je trochu škoda. Video je natáčeno ve kvalitě Full HD (60/50 fps). Sekvenční snímání pak dosahuje rychlosti kolem 5 snímků za vteřinu. Rychlost závěrky má rozsah až do 1/4000 s. Elegantní fotoaparát má vestavěný stereofonní mikrofon, což je velká výhoda. Nechybí však ani nabídka různých obrazových efektů, které jsou ale dostupné pouze v JPG formátu. Z hlediska konektivity je k dispozici standardní USB vstup, A/V port, HDMI port, 3,5 mm vstup pro externí mikrofon a systémový port pro GPS (receiver GP-1). Režim speciálních efektů se od předchozího modelu D5100 prakticky vůbec nezměnil a nabízí tedy pouze sedm základních módů (Night Vision, Color Sketch, Miniature, Selective Colour, Silhouette, High Key a Low Key). Mírně omezený výběr je v tomto případě spíše zklamáním.

 

Nikon D5200

 

Rozměry fotoaparátu činí 129 × 98 × 78 milimetrů a hmotnost samotného těla dosahuje 555 gramů. Z toho vyplývá, že je o trochu menší a lehčí než Nikon D5100, ačkoliv na pohled je od sebe téměř nelze rozlišit. K fotoaparátu je možné dokoupit mobilní adaptér typu WU-1a, díky kterému je snadné přenášet obsah do jakéhokoliv zařízení s operačními systémy iOS nebo Android. To ale není všechno. Chytré telefony nebo tablety mohou také fungovat jako dálkové ovladače fotoaparátu. Výrobce vysoce kvalitní optiky je standardně Nikkor, bajonetem pak Nikon F Mount. Ergonomicky je D5200 sestaven dobře. Méně ideální je pouze úchyt tohoto fotoaparátu, který je sice poměrně hluboký a umožňuje stabilní držení, místo je na něm ale pouze pro tři prsty, přičemž malíček jste nuceni umístit spíše pod tělo fotoaparátu. Přestože D5200 nepůsobí tak konstrukčně pevným dojmem jako „profesionální“ modely Nikon D800 nebo D4, je přesto dostatečně solidní, aby zvládl všechna úskalí běžného použití v domácím prostředí i v otevřeném terénu.

 

Nikon D5200

 

Kvalita pořízených snímků je plně srovnatelná s vyšší třídou digitálních zrcadlovek, což je dáno kombinací nejmodernějšího obrazového procesoru a kvalitního CMOS snímače. Výsledkem je výborně prokreslený obraz s přirozeným barevným podáním, a to i v případě ne příliš ideálních světelných podmínek. Nikon si v tomto případě poradil i s někdejšími chronickými problémy ohledně vyváženosti bílé a sytosti barev (které u mnoha předchozích modelů vykazovaly nadměrné tíhnutí k zeleným odstínům). Systém ostření je doveden v rámci možností téměř k dokonalosti. Autofokus s 39 body lze průběžně přizpůsobovat dané situaci. Například při kontinuálním ostření lze tyto body sdružovat do skupin po 9 nebo 21. I při nízkých hodnotách ISO můžeme pozorovat velice jemné zrnění, připomínající spíše doostřování než běžný digitální šum. Chromatický (barevný) šum však pozorujeme až při nejvyšších, tedy tisícových hodnotách ISO. Tyto jevy naštěstí nejsou výrazně rušivé.

 

Nikon D5200

 

Digitální zrcadlovka Nikon D5200 je výrobcem zamýšlena zejména pro potřeby začínajících fotografů, ale svoji kvalitní funkční výbavou, vysokou kvalitou snímků a v neposlední řadě i ergonomií a doplňky nepochybně zaujme i leckterého pokročilého fotografa. Naopak jedinými výraznějšími nedostatky jsou absence dotykového zadního displeje a o trochu méně kvalitní plastový povrch těla. Tyto detaily ale celkově pozitivní hodnocení fotoaparátu již nezvrátí. Konkurenci tohoto přístroje představují zejména úspěšné modely Canon 650D a Pentax K-30, ačkoliv řady kvalitních modelů této výkonnostní třídy se poslední dobou utěšeně rozrůstají. Pokud stojíte o kvalitní fotoaparát, který vám zaručí velmi dobrý výkon a maximální spolehlivost, pak je Nikon D5200 nepochybně dobrou volbou. 

Nikon D5200

Zdroj: www.aaron.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D5200


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.