Přeposlat Sigma DP1 Merrill

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sigma DP1 Merrill

13.02.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Sigma DP1 Merrill je poslední variací na skvělý model DP1, který se stal v roce 2009 prvním digitálním kompaktním fotoaparátem, u něhož se povedlo vměstnat snímač o velikosti APS-C, který běžně nacházíme u digitálních zrcadlovek, do „kapesního“ těla. V současnosti už je přitom trh podstatně více nasycen konkurenčními modely typu Leica X2 nebo full-frame Sony Cyber-shot DSC-RX100. DP1 se od všech ostatních liší širokoúhlým (28 mm ekv.) objektivem a obrazovým snímačem Foveon X3, jde ale o fotoaparát, který vyžaduje jistou míru cviku a trpělivosti. Pokud patříte k méně zkušeným fotografům, pak si možná mnohem více užijete zmíněný kapesní model Sony RX100.

Sigma DP1 Merrill

Stejně jako model Sigma SD1 Merrill také DP1 využívá obrazový snímač Foveon X3. Tento design pracuje pro zaznamenání informace se třemi vrstvami citlivými k různým barvám. Každá z těchto vrstev přitom nabízí rozlišení 15,4 megapixelu, díky čemuž Sigma inzeruje fotoaparát jako přístroj s rozlišením 46 megapixelů. Výsledné vytisknutelné obrazy jsou však limitovány právě rozlišením 15,4 Mpix. Z hlediska designu je DP1 Merrill v podstatě jen elegantně strohým hrubým černým kvádříkem, doplněným objektivem. Dosahuje rozměrů 122 x 66 x 63 milimetrů a váží zhruba 340 gramů. Tím se značně podobá konkurenčnímu modelu Leica X2 s užším 36 mm ekv. objektivem. Maximální hodnota světelnosti u něj činí obstojných f/2,8. Zorné pole je v případě DP1 dokonce nejširší v rámci všech současných kompaktních fotoaparátů s fixovaným objektivem. Hledáte-li tedy fotoaparát s velkým zoomem, porozhlédněte se rozhodně jinde. Pokud rádi fotíte krajinky a daná ohnisková vzdálenost je takřka vaší krevní skupinou, pak si ale DP1 nejspíš velmi oblíbíte.

 

Sigma DP1 Merrill

 

Barevné schéma fotoaparátu je příjemně minimalistické, představuje jednolitou sytou čerň. Spodní část přístroje má podobu kovového šasi, velmi příjemného na dotyk. Tlačítka jsou označena bílou barvou (pořizování snímků) a červenou barvou (funkce playback) pro maximální kontrast a dobrou viditelnost. Ovládací prvky jsou řešeny poměrně úsporně, ale plně dostačujícím způsobem. Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a vysoké rozlišení 920 tisíc pixelů. Je velmi ostrý a poskytuje dobrou představu o podobě budoucího snímku. Z hlediska rychlosti není DP1 v popředí, ale nepatří ani mezi vyloženě pomalé fotoaparáty. První snímek pořídí asi 2,9 vteřiny po zapnutí a jeho závěrková prodleva činí 0,3 vteřiny. V režimu sériového snímkování pak dosahuje frekvence 3,8 snímku za vteřinu, čímž například výrazně překonává konkurenční Canon PowerShot G1 X, jehož maximální rychlost při sériovém snímání činí 1,7 snímku za vteřinu.

 

Sigma DP1 Merrill

 

Z hlediska ostrosti pořízených snímků si DP1 vede přímo úžasně. Testy bylo zjištěno, že při nastavení světelnosti na f/4 dosahuje až 2513 řádek na výšku snímku, zatímco na f/8 stále dosahuje úctyhodných 2360 řádek. Pro srovnání lze uvést, že i jinak ostrý model Leica X2 dosahuje při f/2,8 „pouze“ 2089 řádek. Z hlediska výkonnosti při vyšším nastavení ISO si DP1 vede spíše průměrně, špatná je kvalita zejména u tmavších snímků ve formátu JPG. Nižší je pak také úroveň natáčeného videa. Maximální kvalita totiž činí jen 480p30 ve formátu AVI a interní mikrofon je ještě k tomu velmi tichý. Barvy nejsou příliš dobře vykreslené a objevují se také určité drobné deformace obrazu. Z hlediska konektivity je k dispozici pouze standardní USB port a vstup pro video, a to za použití přiložených kabelů. Podporovány jsou standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

 

Sigma DP1 Merrill

 

Říci, že Sigma DP1 Merrill není fotoaparátem pro každého, je již asi zbytečné. Pokud stojíte prostě jen o dobrý kompaktní fotoaparát, který se vám vejde do kapsy a nabízí vysokou kvalitu snímků, uděláte nejspíš lépe koupí skvělého modelu Sony Cyber-shot DSC-RX100. Jeho jednopalcový snímač a zoom objektiv jsou pro tento účel nepochybně lepší. Pokud jste ale v daném směru serióznější a náročnější, přičemž chcete využít výhody nabízené snímačem Foveon, pak je pro vás DP1 nepochybně dobrou volbou a také jistou výzvou. Jste-li ochotni věnovat čas a úsilí ke zdokonalení práce s tímto přístrojem, nepochybně se vám vaše snaha časem vyplatí.

 

Sigma DP1 Merrill

 

Základní informace:

Typ: Kompakt s vyměnitelnými objektivy

Rozměry: 122 x 66 x 63 milimetrů

Hmotnost: 340 gramů

Rozlišení snímače: 15,4 megapixelu

Velikost displeje: 3,0 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 920 000 pixelů

Světelnost: F/2,8 – F/,

Maximální ostrost snímku: 2513 linií

Kvalita videa: 480p30

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sigma DP1 Merrill


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.