Přeposlat Nikon Coolpix AW110

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix AW110

15.03.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Dalším pěkným odolným fotoaparátem je Nikon Coolpix AW110, který je uzpůsoben vydržet rozmary každého ročního období, zejména pak i extrémnější výkyvy počasí a nedobrovolný pobyt pod vodou. Je vodotěsný až do hloubky 18 metrů, vydrží pád z dvoumetrové výšky a odolá mrazu až do hodnoty kolem -10 °C. To ale není vše. Můžete s ním také nově a velice jednoduše sdílet vaše snímky na sociálních sítích a v chytrých telefonech. K dispozici je také pokročilé GPS, kompas a mapy světa, které vám zároveň umožní lokalizovat všechny snímky. Typická kvalita fotoaparátů Nikon je tedy zachována i u tohoto modelu.

Nikon Coolpix AW110

Nikon Coolpix AW110 je samozřejmě nástupcem modelu AW100. Kromě vylepšení některých parametrů ale nedošlo k výraznějším inovacím. Celkovým vzhledem se od sebe oba modely příliš neliší. Rozdíly najdeme pouze v detailech, jako je tvarování krytu modulu GPS nebo kolíbky zoomu. Barevné varianty uspokojí snad všechny zájemce, protože jsou jimi černá, stříbrná, modrá, oranžová a dále také povedené maskované provedení. Na přední straně fotoaparátu najdeme pouze blesk a objektiv. Ten je posazen v pravém horním rohu a bohužel nejde o podařené umístění, protože si před něj často nechtěně dáváte prsty. Prostor na zadní straně vedle kvalitního OLED displeje je zcela zaplněný ovládacími tlačítky, takže volného místa pro zapření palce, v případě držení jednou rukou, je tu málo. To je ale jen menší nedostatek, vyvážený četnými klady.

Nikon Coolpix AW110

Všechny dostupné režimy jsou automatické a není snadné se v nich zorientovat. Lze se k nim dostat pomocí tlačítka „Scene“. Kromě režimu Snadný auto režim se nabízí ještě skupina scénických režimů vč. panoramatu. K dispozici jsou také četné obrazové efekty. Možnosti nastavení v jednotlivých režimech lze vyvolat pomocí tlačítka "Menu". CMOS čip o velikosti 1/2,3" (6,16 x 4,62 mm) má rozlišení 16 megapixelů. Průměrná světelnost činí f/3,9 na začátku a f/4,8 na konci ohniska. AW110 nabízí pětinásobný optický zoom (28 - 140 mm). Velmi rychlé je sériové snímání, dosahující frekvence až 8 snímků za vteřinu. Samozřejmostí je u něj také Full HD video v kvalitě 1920 x 1080 (30 sn/s). Třípalcový OLED displej disponuje rozlišením 614 000 bodů. Model AW100 měl přitom nižší rozlišení LCD displeje typu TFT. Vestavěné je GPS a elektronický kompas, stejně jako připojení Wi-Fi. Fotoaparát ale nabízí také výškoměr a hloubkoměr. Z rozhraní se nabízí HDMI, A/V a USB výstupy. Rozměry fotoaparátu činí 110,1 x 65,3 x 24,5 milimetru, hmotnost dosahuje 193 gramů.

Nikon Coolpix AW110

Kvalita snímků je obecně vzato velmi dobrá. Barvy zůstávají věrné předloze, Nikon Coolpix AW110 nemá tendence vychylovat se ani při zhoršených světelných podmínkách jak venku, tak i uvnitř. Kontrasty jsou dobře vyvážené, kresba je plně rozpoznatelná jak ve světlých, tak i v tmavých partiích snímku. V detailech je navíc obraz dobře čitelný, ostrý, bez výraznější softwarové „deformace“ pixelů. Ostření je navíc velmi rychlé a přesné i v horších světelných podmínkách. Šum je nepřítomný zhruba až do hodnoty ISO 800. Vyšší hodnoty již mají za následek jeho rušivý výskyt, přesto jsou fotografie bez problémů použitelné třeba pro prezentaci na webu, v chytrém telefonu nebo v tabletu. Bokeh (záměrně neostrá část snímku) je v případě nízké hloubky ostrosti příjemně jemný bez výraznějších kontur. Pod vodou se fotoaparát chová také precizně, což platí jak pro ostření, tak i pro barevné podání. Automatika tedy funguje zcela spolehlivě. Pro video platí z hlediska kvality to samé co pro fotografii. AW110 z tohoto pohledu rozhodně nezklame.

 

Nikon Coolpix AW110

 

Velmi povedený fotoaparát Nikon Coolpix AW 110 je určený zejména pro outdoorové účely. Lze jej sebou vzít kamkoliv po světě, na velkou vodu, pod vodu, do vysokých hor nebo třeba na africké safari. Má skutečně vysokou odolnost. Přitom slušně fotí i v běžných klimatických podmínkách, takže jej lze využít i na různých akcích typu tábor v přírodě, rodinná dovolená u moře i rybníka a podobně. Největší konkurenci je pro něj zejména velmi povedený kompakt Olympus TG-2, který je nyní sice o trochu dražší, ale mezi outdoorovými fotoaparáty patří mezi absolutní špičku. Ještě větším konkurentem je však paradoxně právě zmiňovaný předchůdce AW100, který se dá nyní sehnat zhruba o tři tisíce korun levněji. Všechny tři odolné fotoaparáty však lze s klidným svědomím doporučit.

 

Nikon Coolpix AW110

 

Odkaz: www.aaron.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix AW110


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.