Přeposlat Sony NEX-3N

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony NEX-3N

05.04.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Sony NEX-3N je v současnosti nejmenším a nejlehčím kompaktním fotoaparátem s výměnnými objektivy, který se navíc může pochlubit snímačem typu APS-C o rozměrech 23,5 x 15,6 mm. Představuje vlastně vylepšeného nástupce modelu NEX-F3. Svůj vysoce kvalitní snímač a procesor přitom převzal od velmi populárního modelu NEX-5R. K tomu disponuje ještě výklopným displejem a řadou technologických vylepšení, které jej řadí mezi skutečnou špičku.

Sony NEX-3N

Základním vzhledem se Sony NEX-3N vlastně příliš neliší od svých bratranců z řady NEX. Oproti některým mu však chybí sáňky na blesk, na rozdíl od jiných má zase menší úchyt apod. Přesto se drží poměrně pohodlně a stabilně i v jedné ruce. Jako první z modelů řady NEX má svůj zoomovací prstenec umístěný okolo tlačítka spouště. Zoomování může probíhat dokonce hned třemi různými způsoby. Kromě výše jmenovaného prstence je tu totiž ještě tradiční přiblížení pomocí kroužku na tubusu objektivu (lze jím i manuálně ostřit) nebo velmi příjemné, plynulé zoomování posuvníkem, umístěným na boku objektivu. Třípalcový LCD displej je výklopný o celých 180° stupňů, takže autoportrét nebo jiné snímky z nezvyklých úhlů s ním pořídíte také velmi snadno.

 

Sony NEX-3N

 

Některé ovládací prvky jsou poměrně nestandardní. Například tlačítko pro prohlížení snímků najdeme nezvykle na horní straně poblíž spouště a dosáhnout na něj prstem ruky, která drží fotoaparát, bohužel není úplně snadné. Tlačítko pro přímé natáčení videa je umístěné na šikmé ploše vzadu a s pohodlným přístupem to také není úplně jednoduché, navíc je zarovnané s povrchem, takže vyžaduje stisk pod podstatně větším tlakem. Tyto drobné nedostatky ale rozhodně nekazí celkový dojem z tohoto fotoaparátu. Ovládání v menu je založeno především na kombinaci dvou tlačítek na zadní straně. Horní tlačítko slouží pro vstup/výstup do/z menu. Tlačítkem uprostřed křížového voliče zase potvrzujeme vybranou volbu. Je trochu škoda, že displej není dotykový, jako je tomu u modelu NEX-5R. Jedno tlačítko má NEX-3N speciálně vyhrazené pro nápovědu, která je opravdu podrobná a přehledně tématicky členěná. Kruhový volič, který je součástí křížového, zase umožňuje velice snadno upravit jas snímku nebo živost barev. Zkrátka výrobce myslel v tomto ohledu na všechno.

Sony NEX-3N

K dispozici máme samozžejmě také plně manuální režim i režimy polomanuální – tedy prioritu clony a času. Snímač CMOS Exmor APS HD velikosti 23,5 x 15,6 mm disponuje rozlišením 16,1 megapixelu. Poměr stran obrazu činí 3:2. Samozřejmá je také možnost výměny objektivů. Formáty fotografií jsou zde JPEG, RAW nebo také kombinace obou dvou. Video je natáčeno ve formátu Full HD (AVCHD, MP4). Rozsah ISO činí slušných 200 - 16000. Vhodné paměťové karty jsou v případě tohoto fotoaparátu SD, MS Pro Duo, SDXC. Již zmíněný třípalcový LCD displej disponuje rozlišením 460 800 bodů a je výklopný o 180°. Nechybí ani vestavěný blesk a konektory HDMI a USB 2.0. Rozměry přístroje jsou 109,9 x 62 x 34,6 mm a hmotnost dosahuje 210 gramů. Objektiv E-mount Power Zoom s průměrnou světelností f/3,5 až f/5,6 má rozsah 16 - 50 mm (24 - 75 mm). Obrazová kvalita je na vysoké úrovni, dokonce srovnatelné s výkony digitálních zrcadlovek. Snímky jsou prokreslené do nejmenších detailů, barvy odpovídají realitě, kontrast je dostatečný a dynamický rozsah vysoký, takže výsledný dojem je zcela plastický a přirozený. Vynikajícím způsobem se fotoaparát dokáže vypořádat s digitálním šumem a to i v případě tisícových hodnot.

Sony NEX-3N

Vizuální kvalita snímků je skutečně vysoká. Makro záběry, ve kterých hraje důležitou roli mimo jiné i hloubka ostrosti, mají v případě její záporné hodnoty působivou atmosféru způsobenou pozvolným úbytkem ostrosti. Co se práce blesku týká, je dobře, že se na tělo fotoaparátu ještě vešel. Pokrytím sice nedisponuje takovým, aby rovnoměrně nasvítil příslušnou scénu, nicméně se s ním dá dobře pracovat jako s vyrovnávacím zdrojem světla například při focení v protisvětle. Video je Full-HD kvality a platí pro něj veškerá zmíněná pozitiva, spojená již s fotografiemi. Největší výhodou objektivu E PZ 16-50 mm s jinak spíše průměrnou světelností je jeho rozsah, začínající na velmi širokoúhlém ohnisku 24 mm a zmíněný posuvník zoomu. Soudkovitý efekt je i při velké šíři záběru minimální, linie jsou spíše zkosené nežli oblé. Ani ostrost směrem ke krajům neubývá tak výrazně, jak by se dalo očekávat. V protisvětle jsou výsledky rovněž bezproblémové. Nesetkáme se tu s žádnými nepatřičnými odlesky nebo světlými pruhy, které by způsobovaly blednutí barev. Aberace (barevná linka na spojnici kontrastních ploch) i vinětace (tmavnutí v rozích) se zde vyskytují jen v minimální míře.

Sony NEX-3N

Jaký verdikt tedy vynést závěrem? Sony NEX-3N je nepochybně fotoaparát určený pro všechny milovníky kvalitních fotografií a videa, kterým přijde zrcadlovka s veškerým jejím vybavením příliš obtížná k přenášení. Do menší kapsy u kalhot se vám sice nevejde, ale třeba do kapsy u bundy nebo menší tašky už pohodlně ano. Je to fotoaparát značně rychlý, dostatečně přesný a velmi dobře a kvalitně se s ním natáčí také video. Dalšími jeho pozitivy jsou ergonomie a více možností zoomovaní. Naproti tomu nevýhody lze spatřovat snad jen v absenci podpory Wi-Fi a hůře dostupnému ovladači pro natáčení videa. Je tedy vhodný téměř pro každou příležitost, snad jen s výjimkou adrenalinových zážitků a pobytů (kde se lépe uplatní vysoce odolné modely). Pro NEX-3N navíc mluví také velmi příznivý poměr ceny a kvality. Pokud se tedy pro jeho koupi nakonec rozhodnete, určitě neuděláte chybu.

Sony NEX-3N

Zdroj: www.aaron.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony NEX-3N


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.