Přeposlat Nikon Coolpix A

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix A

22.04.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Nikon Coolpix A je velmi zajímavým modelem se snímačem CMOS formátu DX a rozlišením 16,2 milionu pixelů. Pořízené snímky působí dojmem, že byly vytvořeny zrcadlovkou, přitom jsou však dílem kompaktu, který se vám snadno vejde do kapsy. Vede si také dobře při vyšších nastaveních ISO a má rychlou „startovní reakci“ po zapnutí. Nechybí přitom ani podpora formátu Raw. Coolpix A však není dokonalý – jeho automatické ostření je poněkud pomalé, závěrková prodleva delší a kvalita snímků při okrajích je při nastavení f/2,8 až f/4 znatelně slabší. Tento kompakt tak nepřekonává podstatně dražší full-frame model Sony Cyber-shot DSC-RX1. Pokud ale požadujete skutečně široký úhel zorného pole, pak Coolpix A rozhodně stojí za zvážení.

Nikon Coolpix A

Je udivující, jak je tento fotoaparát malý - zejména když uvážíme, že disponuje stejným snímačem, jaký má například Nikon D5100. Jeho rozměry činí 111 x 64,3 x 40,3 milimetru a hmotnost přístroje dosahuje příjemných 299 gramů. Tělo digitálního fotoaparátu Nikon Coolpix A působí ve své kategorii vyspělých kompaktů s pevným objektivem velmi kompaktně a je také lehké. Je dokonce lépe přenosný než třeba konkurenční model Leica X2. K dispozici je v barvách černé a stříbrné. Ovládací prvky uspokojí i náročnější uživatele, i když nejsou zcela dokonalé. Na horní hraně se nachází tlačítko spouště, vypnutí/zapnutí fotoaparátu, univerzální otočné kolečko například pro nastavení kompenzace expozice nebo času a clony a nechybí také otočné kolečko pro přepínání programů. Nastavit lze tento přístroj od plně automatického režimu přes režim poloautomatický (priorita času nebo clony) až po plně manuální. Vedle kolečka se pak nachází sáňky pro připojení externího blesku. Chybí však elektronický hledáček, což je přece jenom jeden z nedostatků.

Nikon Coolpix A

Na zadní straně kompaktu se nachází na pohled velmi hezký LCD displej o délce úhlopříčky 3 palce (7,6 cm), disponující vysokým rozlišením 921 000 bodů. Vlevo vedle displeje se pak nachází nepřehlédnutelná čtveřice tlačítek – mezi nimi, nastavení ISO, kompenzace expozice a přiblížení i oddálení pořízeného snímku. Vpravo od displeje nechybí otočný volič, pomocí něhož se lze pohybovat v menu, tlačítko prohlížení snímků, vstup do menu, mazání snímků a změna informací zobrazených na displeji. Fotoaparát Nikon Coolpix A lze připojit buď k vašemu PC pomocí konektoru USB, nebo k televizoru pomocí konektoru HDMI. Chybí ale bohužel konektor pro připojení externího mikrofonu, což je nepochybně nevýhoda. Digitální fotoaparát Nikon Coolpix A má okolo svého objektivu výrazný otočný prstenec, který zajišťuje manuální ostření. Chod prstence je ovšem poněkud sporý, přesto však plynulý. Je trochu škoda, že mu nelze přiřadit i nastavení jiných funkcí (např. clony nebo času) jako je tomu třeba u některých konkurenčních fotoaparátů. Stejně tak lze politovat, že Coolpix A nenabízí zabudovaný modul GPS nebo Wi-Fi.

 

Nikon Coolpix A

 

Nikon Coolpix A je průměrně rychlý fotoaparát. První snímek po zapnutí pořídí zhruba za 1,5 sekundy, jeho závěrková prodleva činí pomalejších 0,4 sekundy a za jednu vteřinu dokáže pořídit průměrně až 3,6 snímku. Fotoaparát je také vybaven moderním obrazovým procesorem EXPEED 2. Snímač typu CMOS má rozlišení 16,2 megapixelu a příznivou velikost 23,6 x 15,6 mm. Ostrost pořízených snímků je velmi vysoká, neboť dosahuje v průměru až k hodnotě 2235 linií na výšku snímku. Velmi dobře si fotoaparát vede při pořizování snímků při vyšších nastaveních ISO. Pod kritickou hranici digitálního šumu 1,5 % se vejde až do velmi vysoké hodnoty ISO 6400, což je nepochybně skvělý výsledek. Při této hodnotě už samozřejmě trochu trpí detail, ale snímky jsou stále ještě dobře použitelné. Video je natáčeno ve vysoké kvalitě 1080p nebo 720p a to při frekvencích 30, 25 nebo 24 snímků za vteřinu. Soubory ve formátu QuickTime mají vysokou obrazovou kvalitu, ačkoliv nepříjemné je pomalejší spouštění videa. Podporovány jsou standardně paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Nikon Coolpix A

Nikon Coolpix A měl potenciál stát se skvělým fotoaparátem, některé nedostatky z něj ale dělají pouze velmi dobrý model digitálního kompaktu. Příjemné je pořizování snímků s takto širokým zorným polem, pro každodenní použití je však možná až příliš velké. Objektiv tohoto kompaktu by také ještě mohl projít jistým vylepšením. Jeho apertura f/2,8 je perfektní pro optiku 28 mm, snímky ale nejsou tak ostré při okrajích jako u jiných modelů v jeho výkonnostní třídě. Přístroj je rychlý při startu, ale jeho automatické ostření je v režimu makro naopak velmi pomalé. Snímky pořízené tímto fotoaparátem jsou vesměs hezké a kvalitní, ale v rámci jeho vyšší ceny se dalo přece jen očekávat trochu víc. Nikon Coolpix A je poněkud všestrannější než druhý kompakt s 28 mm zorným polem, kterým je Sigma DP1 Merrill. Oproti němu disponuje Coolpix A podporou HD videa a lepší výkonností při vyšším nastavení ISO. Přesto zůstává nejlepším dnes nabízeným fotoaparátem v této kategorii již zmíněný Sony Cyber-shot DSC-RX1.

Nikon Coolpix A

 

Základní údaje:

Typ: Digitální kompakt

Rozměry: 111 x 64,3 x 40,3 milimetru

Hmotnost: 299 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 23,6 x 15,6 mm

Rozlišení snímače: 16,2 megapixelu

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 921 000 pixelů

Poměr stran displeje: 3:2

Zdroj: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix A


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.