Přeposlat Sigma DP3 Merrill

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sigma DP3 Merrill

27.05.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Sigma DP3 Merrill je zatím posledním přírůstkem do rodiny kompaktů DP společnosti Sigma. Z této skupiny má nejdelší objektiv, soustředí se spíše na makro záběry a používá stejný obrazový snímač (Foveon X3 o 46 megapixelech) jako jeho sourozenci DP1 Merrill a DP2 Merrill. APS-C snímač je stejně velký jako jeho protějšek u zrcadlovek, jeho design ale vyžaduje software Sigmy pro formát Raw. Není to tedy fotoaparát doslova pro každého, ale pokud obětujete trochu času na osvojení si jeho ovládání, budete mít k dispozici přístroj schopný pořizovat skutečně extrémně ostré snímky. Předností je také ostrý zadní LCD displej. Najdou se nicméně i nedostatky, například absence podpory HD videa, chybějící elektronický hledáček nebo pomalý autofokus.

Sigma DP3 Merrill

Obrazový snímač Foveon X3, který je doslova srdcem tohoto fotoaparátu, je vlastním designem Sigmy. Pro zaznamenávání obrazu používá tři vrstvy, přičemž každá je citlivá na jiný barevný kanál. Každá z těchto vrstev disponuje rozlišením 15,4 megapixelu – proto výrobce označuje DP3 jako 46-ti megapixelový fotoaparát. Samozřejmě je to poněkud zavádějící, protože výsledné snímky lze tisknout pouze v rozlišení do 15,4 megapixelů. Tvar fotoaparátu je víceméně standardní – jde o štíhlý hranol s objektivem vpředu. Rozměry DP3 jsou 66 x 122 x 81 milimetrů, hmotnost dosahuje 400 gramů. Má tedy prakticky stejnou výšku i šířku jako DP1 a DP2, dominuje však délkou objektivu. DP3 nepodporuje elektronický hledáček, do patice hot shoe však můžete umístit alespoň fixovaný optický hledáček. Budete s ním v podstatě odkázáni na systém automatického ostření – testy skutečně dokázaly, že je velmi přesný, ačkoliv trochu pomalejší.

 

Sigma DP3 Merrill

 

DP3 je dostupný pouze v jedné barvě, kterou je osvědčená a elegantní matná čerň. Ovládací tlačítka jsou označena bíle (pro funkce spojená s focením) nebo červeně (pro playback). Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a vysoké rozlišení 921 tisíc pixelů. Díky této kvalitě a ostrosti obrazu máte dobrou představu o vzhledu vznikajících snímků. Tento displej je prakticky stejně ostrý jako displej u konkurenčního modelu Ricoh GR s 1,2 milionu bodů, pouze není tak jasný. Z hlediska rychlosti je na tom DP3 ve své „rodině“ nejhůř, což lze připsat na vrub jeho dlouhému objektivu. První snímek pořídí asi za 3,5 vteřiny, závěrková prodleva činí 0,5 vteřiny a v režimu rychlého kontinuálního snímání pořizuje snímky při frekvenci 3,8 fps. Tyto parametry však platí pouze pro denní světlo, za šera se autofokus zpomalí až na 2,9 vteřiny. Mnohem lepší už je to s ostrostí, která je skutečně fantastická. Při apertuře f/4 činí dokonce 2610 řádků na výšku snímku (ještě lépe ke na tom model DP2, který při f/5,6 pořizuje snímky o ostrosti 2940 řádků na výšku).

 

Sigma DP3 Merrill

 

Digitální šum je pro tento fotoaparát problémem, ačkoliv ne tak velkým jako pro jeho předchůdce DP1. Pod kritickou hranici 1,5 % udrží šum ještě při ISO 400, ISO 800 je spojeno s ucházejícími 1,6 %. Při ISO 1600 už ale značně blednou barvy a snímky pořízené při nastavení ISO 3200 a ISO 6400 už jsou z hlediska věrnosti barev a zrnitosti doslova děsivé. Lepší je proto pořizovat snímky ve formátu Raw, který ze snímače dokáže dostat o trochu lepší kvalitu. Tento fakt souvisí s unikátní stavbou snímače Foveon. V ideálním případě můžete ze snímků skutečně dostat úžasně detailní snímky. DP3 Merrill sice dokáže natáčet video, ale v tomto směru rozhodně neexceluje. Rozlišení záznamu dosahuje jen 480p30 ve formátu AVI a vnitřní mikrofon je ve srovnání s konkurencí nepříliš výkonný. Obrazová kvalita a věrnost barev je na videu také sotva průměrná. DP3 zkrátka není vhodným fotoaparátem pro natáčení videa. Podporovány jsou standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Sigma DP3 Merrill

Kompaktní fotoaparát Sigma DP3 Merrill rozhodně nebyl vyroben pro potěchu všech. Jeho kvality ocení pouze zkušenější a trpěliví fotografové, kteří z něj s trochou nácviku dokážou dostat to nejlepší – totiž fantasticky detailní snímky, pořízené za dobrého světla. Patříte-li k uživatelům, kteří od svého fotoaparátu vyžadují spíše všestrannost, velmi pěkné (nejlépe Full-HD) video nebo třeba vyšší odolnost, pak se ale musíte poohlédnout jinde. Na první pohled není tento kompakt příliš lákavý. DP3 totiž nenabízí HD video ani elektronický hledáček, má spíše pomalý autofokus i celkové reakce a nepatří k nejlepším kompaktům pro práci v horším osvětlení. Na druhou stranu je však velmi elegantní, má krásný zadní LCD displej a hlavně skvělý obrazový snímač, který v případě správného využívání dokáže skutečné divy.

 

Sigma DP3 Merrill

 

Základní údaje:

Rozměry: 122 x 66 x 81 milimetrů

Hmotnost: 400 gramů

Typ: Kompakt

Typ snímače: Foveon X3

Velikost snímače: APS-C

Rozlišení snímače: 15,4 megapixelu (celkově 46 Mpix)

Typ displeje: LCD

Velikost displeje: 3,0 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 921 000 pixelů

Maximální ISO: 6400

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sigma DP3 Merrill


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.