Přeposlat Fujifilm FinePix X20

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm FinePix X20

14.06.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento kompakt je velmi zdařilý a vysloužil si vysoké ohodnocení většinou odborných recenzentů. Fujifilm X20 totiž disponuje několika znaky a doplňky, které jej odlišují od dalších konkurentů. Je například jedním z mála kompaktních fotoaparátů s velkým optickým hledáčkem a snímačem X-Trans, pořizujícím krásné snímky podobné filmovým, kterým se konkurenční snímače Bayer nemohou vyrovnat. X20 produkuje velmi detailní a ostré snímky, má rychlý 4x zoom objektiv a množství fyzických ovládacích prvků. Velmi rychle pořizuje sériové snímky a na makro fotí od vzdálenosti jediného centimetru. Negativem je vysoká pořizovací cena fotoaparátu, mírně silnější rozměry a nedostatečně ostrý zadní LCD displej. Také při pořizování snímků v horším světle si nevede tak dobře, jak bychom mohli doufat. Celkově lze ale X20 přesto hodnotit velmi kladně.

Fujifilm FinePix X20

Ačkoliv X20 disponuje nejnovější technologií snímače, jeho design je vyveden v pravověrném retro stylu. Tomu odpovídá také pokryv těla přístroje, který je z velké části obalen černou koženkou. K dispozici jsou dvě barevné varianty. Buď může být horní kovový kryt a objektiv černý, nebo má vzhled chromovaného povrchu. Co se velikosti týče, X20 patří k větším fotoaparátům této třídy. Jeho rozměry dosahují 68 x 117 x 56 milimetrů a váží zhruba 350 gramů. Například konkurenční model Canon PowerShot S110 je přitom podstatně menší. Objektiv Fujinon má design 4x zoom a jde o manuální zoom. Ohniskový rozsah činí 28 – 112 milimetrů s variabilní aperturou v rozmezí skvělých f/2 – f/2,8. Hledáček je velký, průhledový a velmi jasný. Inovací je sofistikované potvrzení zaostření, což je velkou výhodou například oproti modelu X10. Fyzické ovládací prvky jsou velmi promyšlené a dobře řešené, takže uspokojí i náročnější uživatele.

Fujifilm FinePix X20

Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 2,8 palce (7,1 cm) a rozlišení 460 tisíc pixelů. Je poměrně jasný, takže je vcelku dobře vidět i za slunečného dne. Není ovšem problém přepnout na optický hledáček, pokud je slunce příliš silné. LCD však samozřejmě není tak kvalitní, jako 922 000-pixelový displej u modelu Canon PowerShot G15. X20 je velmi rychlý fotoaparát, který pořídí první snímek již 1,3 vteřiny po zapnutí. Závěrková prodleva má délku pouhé desetiny vteřiny a sériové snímky jsou „sekány“ skutečně úctyhodnou rychlostí 9 rámečků za vteřinu. V závislosti na použitém formátu snímků může tato hodnota klesat nebo stoupat, při focení pouze do formátu JPG dosahuje až 11 fps. Tím pádem patří X20 mezi nejrychlejší fotoaparáty dané kategorie. Výkonnost při vyšším nastavení ISO je bohužel spíše podprůměrná, i když nikoliv vyloženě špatná. Hodnotu digitálního šumu pod 1,5 % udrží až do ISO 1600, při vyšších nastaveních už je ale kvalita viditelně horší. Z hlediska ostrosti snímků není tomuto kompaktu příliš co vytknout, neboť fotografie dosahují skvělé hodnoty až 2745 linií na výšku.

Fujifilm FinePix X20

Fujifilm X20 je přímým nástupcem modelu X10, který rovněž získal poměrně velké uznání. Oproti svému předchůdci nabízí některá skutečně pěkná vylepšení, lze jej proto hodnotit velmi kladně. Mezi přednosti přitom patří také natáčení filmových záznamů. Videozáznam je totiž vizuálně velmi podařený – lze jej pořídit ve kvalitě 1080p60 nebo 720p60, a to ve formátu QuickTime. Je také dostatečně ostrý a detailní, pohyb je zobrazen hladce a zpětné ostření probíhá velmi rychle. K dispozici jsou však také velmi pomalé režimy s nízkým rozlišením – 480p80, 240p150 a 112p250. Z hlediska konektivity máme k dispozici HDMI port pro připojení k HD televizoru a USB port. V balení X20 najdeme také dedikovanou nabíječku. Podporovanými paměťovými médii jsou karty SD, SDHC a SDXC, jak bývá obvyklé. K dispozici je i patice hot shoe, umožňující připojení některých akcesorií typu externího blesku.

Fujifilm FinePix X20

Kompaktní fotoaparát Fujifilm X20 je velmi zdařilým následníkem modelu X10, který nabízí velký optický hledáček, manuálně ovládaný zoom objektiv a množství fyzických ovládacích prvků. Pořizuje velmi ostré a detailní snímky, na makro fotí od jediného centimetru a dokáže pořizovat sériové snímky bleskovou rychlostí. Sám pracuje také velmi rychle, ať už jde o startovací reakci nebo závěrkovou prodlevu. Na druhou stranu je ale tento kompakt velmi drahý, ne každému možná „sedne“ jeho retro vzhled a dosahuje mírně vyšší hmotnosti (na rozdíl od skvělého Sony DSC-RX100). Také zadní LCD displej je poněkud méně ostrý, než by bylo ideální. Vesměs je ale tento přístroj vysoce kvalitní a zaslouží si jedno z nejvyšších hodnocení. Pokud si ceníte optického hledáčku a manuálního ovládání zoomu, X20 je pro vás nejspíš ideální volbou.

Fujifilm FinePix X20

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 117 x 68 x 56 milimetrů

Hmotnost: 350 gramů

Typ snímače: X-Trans CMOS

Velikost snímače: 2/3" (4:3)

Rozlišení snímače: 12 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 2,8 palce (7,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Poměr stran LCD displeje: 4:3

Porty: USB 2.0, mini HDMI port

Digitální zoom: 2x

Optický zoom: 4x

Baterie: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm FinePix X20


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.