Přeposlat Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (první pohled)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (první pohled)

01.07.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Kompaktní fotoaparát DSC-RX100 od společnosti Sony se stal jedním z nejvýše hodnocených modelů poslední doby. Díky své výjimečné kvalitě je dlouhodobě považován za jeden z nejlepších kompaktů na současném trhu a není proto divu, že Sony nyní přichází s „omlazenou“ a výrazně vylepšenou verzí tohoto úspěšného fotoaparátu. Jeho LCD displej je nyní výklopný, lze jej doplnit externím bleskem i elektronickým hledáčkem a nechybí ani Wi-Fi. Přesto jej nelze pouze nestranně chválit. Na co se tedy v případě DSC-RX100 II můžeme těšit?

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (první pohled)

Je samozřejmě otázkou, pro koho je o něco dražší a doplňky více oplývající model Sony Cyber-shot DSC-RX100 II určený. Rozhodně zaujme spíše náročnější fotografy, i když profesionály rozhodně neohromí. Zajímavostí je, že tento model oproti svému předchůdci vyměnil standardní jednopalcový snímač CMOS za podsvícený (BSI) CMOS snímač stejné velikosti. Nový fotoaparát disponuje prakticky stejným designem jako jeho předchůdce, hlavním rozdílem je ale přítomnost patice hot shoe, umožňující přidání užitečných doplňků, jakými jsou elektronický hledáček, externí mikrofon nebo blesk. Další inovací jsou zabudované Wi-Fi a výklopný zadní LCD displej, které jediné chyběly předchozímu modelu k pomyslné dokonalosti. Displej má standardní třípalcovou úhlopříčku a vysoké rozlišení 921 600 pixelů. Zdálo by se, že je tedy vše jasné a nový fotoaparát je prakticky dokonalým kompaktem, pohled na věc ale není tak jednoduchý. Zatímco zmíněné přednosti zřejmě stojí za příplatek oproti předchozímu modelu ve výši zhruba 150 dolarů (asi 3000 Kč), platit další tisíce korun za EVF, přesahující polovinu ceny celého fotoaparátu je zjevně nevýhodné. Jiná situace je u podstatně nákladnějšího modelu RX1, pro který je daný elektronický hledáček původně určen.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (první pohled)

 

Fotoaparát však disponuje i dalšími doplňky a inovacemi. Mezi ty patří schopnost natáčet vizuálně kvalitní Full HD (1080p24) video; schopnost naprogramovat ovládací kroužek pro odstupňovaný zoom 28 mm, 35 mm, 50 mm, 70 mm a 100 mm; navíc je k dispozici i přídatný úchyt. Paradoxně právě poslední zmíněný doplněk má největší význam, protože hlavním problémem tohoto kompaktu je jeho kluzký, „bezúchytový“ design. Již zmíněný jednopalcový BSI snímač byl podle Sony jednou z největších výzev při výrobě nového modelu. Společnost uvádí, že díky implementaci tohoto typu snímače dokáže RX100 II i v horším světle podstatně rychleji ostřit a vykazuje lepší citlivost na světlo než fotoaparáty s tradičními snímači. Ačkoliv jde tedy o nákladný a pomalý proces při jeho výrobě, Sony věří v jeho plnou návratnost a ocenění ze strany uživatelů.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (první pohled)

 

V praxi tedy výše zmíněné znamená, že byste neměli mít problém pořizovat plně akceptovatelné snímky i při ISO 3200, zatímco u předchozího modelu se tato akceptovatelná kvalita zastavila již na hodnotě citlivosti ISO 1600. S BSI snímačem však zmíněná výhoda přichází na úkor kvality jasného světla. Nejnižší hodnota citlivosti se totiž od původního modelu posouvá z ISO 100 na ISO 160, což už samozřejmě skýtá jistá omezení při denním fotografování. Kvalita BSI snímačů je také často mírně rozpačitá (což bývá obecně způsobeno jejich malými rozměry), takže nechvalme příliš předčasně. Hlavním otazníkem je však nepochybně cena fotoaparátu, která dle předběžných údajů vychází asi na 750 dolarů (kolem 15 000 Kč). Pokud opravdu stojíte o kompakt s velkým snímačem, pak konkurenční Ricoh GR nabízí ještě větší APS-C zhruba za stejnou cenu, ačkoliv nedisponuje tolika užitečnými doplňky.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (první pohled)

 

Model RX100 svému výrobci ukázal, že lidé si rádi připlatí za vysoce kvalitní kompakt, což mnozí jeho konkurenti pochopili již před lety. Sony jim nyní vychází vstříc, ale je otázkou, zda potenciální zájemce neodradí BSI snímač. Bude samozřejmě záležet zejména na konečné kvalitě snímků, pořízených tímto pohledným a atraktivním kompaktem. Ukázkové snímky z tiskové konference nevypadají špatně, ale na druhou stranu ani vyloženě přesvědčivě. Je tedy jen otázkou času, zda uživatelé ocení nový přístup, nebo zda se neukáže jako chybný krok, že společnost Sony nevsadila na původní design s výše zmíněným doplněním prvků a nevyrobila standardní APS-C kompakt. Takový fotoaparát by nepochybně zaujal více, i když nelze s předstihem tvrdit, že by byl komerčně úspěšnější. Podrobná recenze modelu RX100 II bude samozřejmě ještě následovat.

Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (první pohled)

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 102 x 58 x 38 milimetrů

Hmotnost: 280 gramů (odhad)

Typ snímače: (BSI) CMOS Exmor R

Velikost snímače: 1" (13,2 x 8,8 mm)

Rozlišení snímače: 20,2 megapixelu

Rozsah citlivosti ISO: 160 - 12800

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 600 bodů

Ohniskový rozsah: 28 – 100mm (35 mm ekv.)

Maximální kvalita videa: 1080/60p/50p/25p/24p (AVCHD)

Výdrž baterie: 350 snímků

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (první pohled)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.