Přeposlat Pentax K-50

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax K-50

23.07.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pentax K-50 je velmi kvalitní digitální zrcadlovka, kterou si můžete objednat v kterékoliv ze 120 barevných kombinací. Přestože jej ale můžeme objevit i v poněkud méně seriózních růžových tónech, jde o zařízení skutečně nejvyšší kvality. K-50 má prakticky stejné tělo jako loňský model K-30, nabízí obal vzdorující nepřízni počasí, 16 megapixelový obrazový snímač velikosti APS-C, skvělý hranolový hledáček a rychlé sériové snímání s frekvencí 5,9 fps. Oproti konkurenčnímu Nikonu D5200 nenatáčí tak kvalitní video, jinak jej ale překonává ve většině ohledů. Skvěle si vede při vyšším nastavení ISO, bohužel však nemá výklopný zadní LCD displej a chybí také vstup pro externí mikrofon. Celkově lze ovšem K-50 hodnotit jako excelentní fotoaparát.

Pentax K-50

K-50 je poměrně kompaktní fotoaparát, jeho rozměry činí 129 x 96,5 x 70 milimetrů, celková hmotnost dosahuje lehce nadměrných 650 gramů. Například fotoaparát Canon EOS Rebel T5i je sice o trochu větší, přesto je podstatně lehčí. Důvodem je zejména fakt, že hranolový hledáček je u K-50 tvořen kvalitním sklem, které celkovou hmotnost přístroje značně navyšuje. Hledáček přitom pokrývá 100 % zorného pole a patří k nejkvalitnějším v rámci přístrojů této cenové kategorie. Velmi pozitivním prvkem je obal vzdorující nepřízni počasí, zejména prachu a padající vodě. K-50 sice nemůžete bez obav přímo ponořit do vody, v podstatě by mu ale v práci neměl vadit ani hurikán nebo třeba průtrž mračen. Pořizovat kvalitní snímky může bez problémů také v mrazu. K dispozici je rovněž mechanická stabilizace obrazu, poloautomatické i plně manuální režimy, scénické režimy a četné digitální filtry.

 

Pentax K-50

 

Dostatek fyzických ovládacích prvků uspokojí i náročnější fotografy. Zadní LCD displej má standardní úhlopříčku 3 palce (7,6 cm) a vysoké rozlišení 921 000 pixelů. Displej je extrémně ostrý a zobrazuje velké množství detailů. Jediným jeho nedostatkem je fakt, že není výklopný a neumožňuje tak pohodlné pořizování snímků z ostřejších či nezvyklých úhlů. CMOS snímač má rozlišení 16,28 megapixelu a velikost 23,7 x 15,7 mm. Poměr stran snímače činí 3:2 a k dispozici je také účinný antiprachový filtr. Z hlediska rychlosti je K-50 velmi výkonnou zrcadlovkou. K pořízení prvního snímku potřebuje asi 1,4 vteřiny, závěrková prodleva však činí pouze 0,1 vteřiny. Pokud ovšem není zaostřeno, trvá prodleva asi 0,4 vteřiny, v horším světle pak asi 1,9 vteřiny. Zaostření v režimu živého náhledu trvá v jasném světle asi 0,8 sekundy, v horším světle pak zpomaluje na 2,3 sekundy. Těmito parametry se K-50 řadí k těm rychlejším zrcadlovkám.

Pentax K-50

Skutečně impozantní je rychlost sériového snímání u K-50. To probíhá při úctyhodné frekvenci 5,9 fps, čímž dalece překonává 4 fps u modelů Nikon D5200 a Canon EOS Rebel T5i. Tuto frekvenci udrží až do celkového počtu 48 snímků, pořízených ve formátu JPG, ale pouze 7 snímků v Raw nebo Raw+JPG. Z hlediska ostrosti si K-50 vede také velmi dobře, ačkoliv okraje snímků bývají přece jen méně ostré (při f/3,5 dokonce pouze 982 řádků, za vyššího nastavení už se ale toto číslo výrazně zvyšuje). Hodnotu digitálního šumu pod 1,5 % udrží ještě při ISO 3200, což je velmi solidní výsledek. Video je nahráváno ve formátu QuickTime a v kvalitě 1080p30 nebo 720p60. Samotný záznam působí vizuálně velmi dobře, zklamáním je ale pomalý autofokus, který musí být navíc aktivován manuálně. Nepříjemný je také fakt, že k dispozici není žádný vstup pro externí mikrofon. Pokud je pro vás tedy natáčení videa fotoaparátem důležité, sáhněte raději po modelech typu Sony Alpha 65 nebo Nikon D5200. Oba mají schopnost průběžného zaostřování a disponují také vstupem pro externí mikrofon. K-50 podporuje paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

 

Pentax K-50

 

Pentax K-30 byl vloni hodnocen velmi vysoko, a jeho následovník nebude v tomto směru odlišný. Jedná se ostatně prakticky o stejný přístroj, který má ale několik kosmetických úprav navíc, lze jej objednat v ohromném množství barevných kombinací a rozhodně není předražený. Jeho hledáček je jedním z nejlepších v této cenové kategorii, nabízí ohromně rychlé sériové snímání, mechanickou stabilizaci obrazu, odolný obal proti nepřízni počasí a samozřejmě skvělou obrazovou kvalitu snímků. Tuto výkonnou zrcadlovku drží zpátky pouze pomalé natáčení videa, proto bývá za nejlepší model této kategorie stále považován spíše konkurenční Nikon D5200. Pokud ale video není vaším hlavním kritériem výběru, pak lze doporučit právě Pentax K-50, zajišťující vysoký výkon a skvělou obrazovou kvalitu.

 

Pentax K-50

 

Základní údaje:

Typ: Digitální zrcadlovka

Velikost: 129 x 96,5 x 70 milimetrů

Hmotnost: 590 gramů (celková 650 g)

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 23,7 x 15,7 (APS-C) mm

Efektivní počet pixelů: 16 milionů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozsah expozičních časů: 1/6000 – 30 s.

Rozlišení videa: 1920 x 1080 pixelů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax K-50


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.