Přeposlat Fujifilm X-M1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X-M1

06.08.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Fujifilm X-M1 poskytuje skvělou obrazovou kvalitu díky snímači CMOS X-Trans, navíc je elegantní a má dobře řešený design. Kvalita fotografií se dá popsat dokonce jako jedna z nejlepších v rámci kompaktů v cenové kategorii pod 1000 amerických dolarů. Co jej drží trochu zpátky je bohužel dosti nízká kvalita videa a nepříliš dokonalá implementace Wi-Fi. Přesto lze X-M1 rozhodně doporučit, poskytuje totiž skvělou obrazovou kvalitu za velmi přijatelnou cenu.

Fujifilm X-M1

Společnost Fujifilm opět přichází s cenově výhodným modelem ve své řadě fotoaparátů s výměnnými objektivy. X-M1 je vlastně levnější verzí staršího modelu X-E1, přičemž zaměňuje jeho elektronický hledáček za množství dalších prvků. X-M1 využívá stejný 16,3 Mpix snímač jako jeho předchůdce, a právě ten asi nejvíce rozlišuje tyto fotoaparáty od konkurentů. Zatímco X-E1 však disponuje elektronickým hledáčkem a vstupem pro externí mikrofon (nemluvě o tom, že vykazuje také podstatně okatější retro design), podstatně levnější X-M1 má větší LCD displej s lepším rozlišením, zabudovanou Wi-Fi pro přenos obsahu a vylepšený čip EXR Processor II, vypůjčený od modelu X100S. Kvalita výsledných snímků je výborná u obou modelů, je snad pouze škoda, že Fujifilm nepřišel s jediným fotoaparátem, kombinujícím to nejlepší z obou (tedy zejména tělo a objektiv X-E1 a výklopný LCD displej X-M1). Implementace Wi-Fi u druhého zmíněného modelu je také užitečným doplňkem, ale jeho současná podoba není plně uspokojivá.

Fujifilm X-M1

 

Jak už bylo uvedeno, obrazová kvalita je excelentní. Díky snímači X-Trans a skvělému procesingu jsou i JPEG snímky natolik dobré, že jsou plně využitelné i při nastavení ISO 1600. V závislosti na obsahu lze dokonce využívat v plné velikosti i snímky pořízené až při ISO 6400. Velmi příjemná je také věrnost barev, kterou tento fotoaparát překonává i model X20. Oba však mají společný i jeden nedostatek – horší kvalitu natočeného videozáznamu. Obraz je sice plynulý, ale okraje objektů na něm působí značně rozostřeným dojmem. X-M1 proto rozhodně nelze doporučit nikomu, kdo svůj fotoaparát často rád proměňuje v kameru. Automatické ostření pracuje u X-M1 velmi spolehlivě, přesně a rychle. Skvělý je také dynamický rozsah, kterým tento fotoaparát překonává všechny konkurenty ve stejné cenové i výkonnostní kategorii. Rozměry přístroje činí 116,9 x 66,5 x 39 milimetru, hmotnost dosahuje 330 gramů (s baterií i kartou).

Fujifilm X-M1

Z hlediska rychlosti si vede dostatečně dobře, i když nemůže soupeřit s těmi nejlepšími. Nehodí se sice pro dokumentování rychlé akce typu sportovních událostí nebo pobíhajících zvířat a dětí, pro běžné účely ale postačí. První snímek pořídí asi 1,8 vteřiny po zapnutí, čímž se řadí mezi zcela standardní zástupce své třídy. Závěrková prodleva nepřesahuje průměrných 0,3 vteřiny; ve slabším světle pak trvá asi 0,7 vteřiny. Při sériovém snímání dosahuje frekvence 5,6 fps u formátu JPEG a 6 fps v rámci formátu Raw (pak je ovšem limitován maximálním počtem 12 snímků). Výklopný třípalcový LCD displej je dobře využitelný i za jasného slunečného dne, kde je právě jeho manévrovatelnost velkou výhodou. Rozlišení 920 000 pixelů je velmi velkorysé a umožňuje udělat si dobrou představu o budoucích snímcích. Video je natáčeno v maximální kvalitě 1080p30 do formátu MOV s kodekem H.264, podporován je stereo zvuk.

Fujifilm X-M1

 

Fujifilm X-M1 je nepochybně velmi zajímavým a ambiciózním fotoaparátem, který má své neoddiskutovatelné přednosti i nedostatky. Je velmi ošidné prohlásit o jakémkoliv modelu, že je v něčem nejlepší – protože kritéria i samotné specifikace a výkonnost se u vyvíjejících se technologií rychle zlepšují. V případě X-M1 však lze bez pochyby konstatovat, že disponuje v současnosti nejlepší kvalitou snímků v rámci své cenové kategorie. Bohužel však není bez chyb a nedostatků, které jej drží v kladném hodnocení hodně zpátky. Zejména pak jde o horší kvalitu videa a spíše jen průměrnou rychlost a výkon. Pokud jste ale zaměřeni především na jakost výsledných snímků, a to bez ohledu na snadnost jejich pořízení i následného sdílení, pak vám X-M1 bude nejspíš plně vyhovovat.

 

Fujifilm X-M1

 

Základní údaje:

Rozměry:  116,9 x 66,5 x 39 milimetrů

Hmotnost: 330 gramů

Typ snímače: X-Trans CMOS

Velikost snímače: 23,6 x 15,6 (APS-C) mm

Rozlišení snímače: 16,3 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 920 000 bodů

Kvalita videa: 1080p30

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X-M1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.