Přeposlat Pentax Q7

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax Q7

13.08.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pentax Q7 je zatím poslední z řady ultra-malých bezzrcadlovek této společnosti. Sdílí stejný design se svými předchůdci, ale jeho dvanáctimegapixelový snímač BSI-CMOS je zhruba o 50 % větší. Mezi jeho přednosti patří již zmíněné malé rozměry v kombinaci s velkým snímačem, jasný a ostrý LCD displej, vestavěná redukce otřesů, dobrá výkonnost při vyšších nastaveních ISO nebo třeba nabídka 120 barevných odstínů, ve kterých je možné jej zakoupit. Největším nedostatkem je pak výraznější závěrková prodleva, která Q7 drží poněkud zpátky. Jde o velmi solidní fotoaparát, nepřekonává však skvělý konkurenční model Samsung NX300. I tak má ale co nabídnout, zvláště pokud dokážete využít jeho silných stránek.

Pentax Q7

První věcí, která vás na Q7 nejspíš zaujme, jsou jeho malé rozměry. Ty dosahují jen 102 x 58 x 34 milimetru a celková hmotnost nepřekračuje 200 gramů. Tím dosahuje zhruba stejné velikosti jako model Q10 předchozí generace, ačkoliv zoom objektiv dodává několik centimetrů hloubky navíc. Přesto není problém vměstnat tento přístroj do malého zavazadla nebo větší kapsy. Jediným podobně velkým fotoaparátem z kategorie bezzrcadlovek je Nikon 1 J3, který má ale zcela jiné ambice. Q7 nabízí množství fyzických ovládacích prvků, které příjemně překvapí i náročnější fotografy. Systém menu je založen na textových políčkách a je velmi intuitivní a dobře navigovatelný. Zadní LCD displej s úhlopříčkou 3 palce je poměrně ostrý a detailní, ačkoliv disponuje rozlišením pouhých 460 000 pixelů. Podstatné je, že je dostatečně jasný, aby jej bylo možné bez problému používat i za jasného a slunečného dne.

 

Pentax Q7

 

Rychlost tohoto fotoaparátu je spíše průměrná, čímž se výrazně neliší od svých předchůdců z řady Q. První snímek po zapnutí pořídí Q7 asi za 1,6 vteřiny a jeho závěrková prodleva činí 0,3 vteřiny v dobrém světle (v horším pak asi 1,1 vteřiny). V režimu JPG snímků může kontinuálně fotit při frekvenci 1,5 fps, stejně jako v případě Raw, kde je ale odkázán na maximální počet 7 snímků. V případě focení do Raw+JPG jste limitováni na pouhé 3 snímky. K dispozici je také režim vysokorychlostního sériového snímkování, který je však omezen jen na formát JPG; pořídí 4 snímky rychlostí 6,4 fps a potřebuje 3,8 vteřin k jejich zapsání na paměťovou kartu SanDisk (95 GB). Pokud se tedy ohlížíte po velmi rychlém kompaktním fotoaparátu, porozhlédněte se jinde. Na mysl přichází například Olympus PEN Mini E-PM2, který má sice stejnou startovní reakci jako Q7, ale jeho závěrková prodleva činí jen 0,1 vteřiny a sériové snímání probíhá při frekvenci až 8 fps.

Pentax Q7

Ostrost snímků je velmi vysoká, což se týká i okrajů. Velmi dobře si Q7 vede také při vyšším nastavení ISO, kde kritickou hranici digitálního šumu 1,5 % udrží ještě při nastavení ISO 1600. Dokonce i při ISO 6400 jsou však detaily stále akceptovatelné. Video je natáčeno ve formátu QuickTime v kvalitě 1080p nebo 720p, vybrat si lze z frekvence 24, 25 nebo 30 fps. Záznam působí čistě a vybarveně, zvuk je zaznamenáván věrně a přeostřování probíhá svižně. Obraz je pouze mírně deformován při natáčení rychlého pohybu, proto s tímto fotoaparátem raději neplánujte seriózní kameramanskou práci. Z hlediska konektivity nechybí micro HDMI port, USB port a standardní sáňky pro připojení externích zařízení. MicroSD slot podporuje paměťové karty typů SD, SDHC a SDXC.

 

Pentax Q7

 

Co tedy dodat závěrem? Pentax Q7 je rozhodně nejlepším modelem této vývojové řady. Obrazová kvalita jím pořízených snímků je výrazně lepší než v případě předchozího modelu Q10, za což vděčí zejména většímu snímači. Také je podstatně rychlejší, co se startovní reakce týče. Pouze závěrková prodleva je na tento typ kompaktu stále značně dlouhá. Pokud jste již dříve fotili s některým z modelů řady Q, nejspíš oceníte Q7 jako zatím nejlepšího a nejkvalitnějšího jejího zástupce. Tento kompakt je zajímavý zejména svými drobnými proporcemi v kombinaci s velkým snímačem, pohledným LCD displejem a dobrou výkonností v horším světle. Ačkoliv tedy není tato bezzrcadlovka dokonalá, rozhodně má co nabídnout i náročnějším uživatelům.

 

Pentax Q7

 

Základní údaje:

Velikost: 102 x 58 x 34 milimetrů

Hmotnost: 200 gramů (včetně baterie a karty)

Typ snímače: CMOS BSI

Velikost snímače: 1/1,7"

Rozlišení snímače: 12 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 461 000 bodů

Rozhraní: USB 2.0, mini HDMI port

Zdroj: akumulátor Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax Q7


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.