Přeposlat Sony přichází s externími fotoaparáty pro smartphony

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony přichází s externími fotoaparáty pro smartphony

05.09.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Snad nikde jinde není technologická hranice možností smartphonů znát tak výrazně, jako v kvalitě jejich fotomodulů. Jinými slovy, ani ty nejlepší chytré telefony (až na opravdu vzácné výjimky) nedisponují tak kvalitními fotoaparáty, aby se mohly skutečně měřit s digitálními fotoaparáty. Sony nyní využívá této skutečnosti uvedením nových připojitelných externích fotoaparátů, které by měly nabídnout kvalitu digitálních kompaktů i pro vaše smartphony. Zařízení vypadá na první pohled jako samostatný objektiv a podle dostupných zpráv nebude omezeno jen na využití v rámci chytrých telefonů od společnosti Sony.

Sony přichází s externími fotoaparáty pro smartphony

Když byly tyto externí fotoaparáty poprvé představeny veřejnosti, vzbudily množství dohadů. Představují skutečné fotoaparáty nebo jen objektivy? S jakými typy smartphonů je možné je využívat a nakolik kompatibilní jsou? Disponují svým vlastním zdrojem a úložní kapacitou paměti, nebo je toto vše věcí smartphonu? Dnes už na tyto otázky známe odpovědi. Ačkoliv toto zařízení působí jako výměnný objektiv k zrcadlovce, uvnitř něho se skrývá obrazový snímač, procesor Bionz a optika prakticky zcela stejná jako u skvělého kompaktu značky Sony Cyber-shot RX100 II. Nechybí ani vlastní akumulátor, slot pro paměťovou kartu nebo moduly Wi-Fi a NFC. Tělo podobné objektivu u prvního typu QX100 obsahuje snímač Exmor R CMOS s rozlišením 20,2 megapixelu. Zoomovací objektiv značky Carl Zeiss nabízí 3,6x zoom (ohniskové rozpětí 28 – 100 mm) a světelnost f/1,8 – 4,9.

Sony přichází s externími fotoaparáty pro smartphony

Externí fotoaparáty můžete využít v rámci smartphonů s operačním systémem Android nebo iOS skrze Wi-Fi. V případě iOSu bude však vzhledem k absenci NFC toto „spárování“ poněkud obtížnější. Potěšitelné nicméně je, že skutečně nejde o zařízení určená jen pro vlastní smartphony z řady Xperia od stejného výrobce. Tělo externího fotoaparátu v podstatě obsahuje všechny prvky kompaktu, a to pouze s výjimkou displeje, většiny fyzických ovládacích prvků a blesku. K tělu smartphonu jej připevníte solidním plastovým klipsem, to je zároveň jediné přímé fyzické spojení mezi oběma zařízeními. S fotoaparátem však můžete fotit i bez tohoto připojení a není problém také pořizovat snímky bez spojení s chytrým telefonem (což ale není praktické, protože pak fotíte doslova naslepo).

Sony přichází s externími fotoaparáty pro smartphony

Pokud stojíte o ještě větší zoom, pak můžete zvolit spíše druhý model externího fotoaparátu, kterým je QX10. Ten nabízí objektiv se světelností od 3,3 a desetinásobný zoom, k tomu pak 18 MP snímač BSI CMOS o rozměru 1/2,3", odvozený od loňského ultrazoomu WX150. Je stavěn na více automatické ovládání, jinak ale pracuje velmi podobně jako jeho dvojče. Ačkoliv má delší objektiv, je QX10 paradoxně lehčí než QX100. Cena obou externích fotoaparátů zatím není známa, můžeme ji pouze vzdáleně odhadnout podle ceny zmíněných kompaktních fotoaparátů, z nichž jsou technologicky odvozeny (19 000 a 8000 Kč resp.). Zjednodušená externí zařízení budou ale nepochybně levnější, a to z důvodu silného omezení možností a doplňků, kterými jejich plnohodnotné protějšky oplývají (např. displej, blesk, kontrolky, patice a množství režimů i filtrů).

Sony přichází s externími fotoaparáty pro smartphony

Nakolik úspěšné tyto externí fotoaparáty budou, ukáže až blízká budoucnost. Značná část veřejnosti je ale k možnosti jejich využití skeptická. Poskytují sice mnohem lepší kvalitu snímků a jejich snadnější sdílení, to je ale veskrze všechno. Na druhé misce vah stojí otázka, zda se vyplatí nosit sebou hned dvě zařízení, u nichž je třeba kontrolovat stav zdroje, a která je třeba pokaždé poměrně dlouho spárovat (fotit sice můžete i bez připojení, ale kdo nepotřebuje kontrolovat, co vlastně fotí a měnit průběžně nastavení?). Doba startovní reakce je také poměrně dlouhá, činí bezmála 7 vteřin. Pokud tedy nejste velkým příznivcem podobných inovací, externí fotoaparáty QX10 a QX100 zřejmě nevyužijete. I v tomto případě platí, že uživatelé sice požadují a ocení všechna zmíněná vylepšení – chtějí je ale mít přímo ve svém chytrém telefonu.

 

Sony přichází s externími fotoaparáty pro smartphony

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony přichází s externími fotoaparáty pro smartphony


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.