Přeposlat Konika Minolta Dynax 7D

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Konika Minolta Dynax 7D

16.09.2013 | Vladimír Socha | Klasické fotoaparáty | Komentářů: 0 |

Tato jednooká zrcadlovka, v USA známá spíše jako Konica Minolta Maxxum 7D, patří k přelomovým modelům již poněkud starší doby. Disponuje velmi sofistikovaným systémem analogových ovládacích prvků, na svou dobu velmi jasným a detailním LCD displejem a v neposlední řadě také optickým stabilizátorem snímače. Jím pořízené snímky jsou velmi pěkné, ale výrobci se nevyhnuli ani četným chybkám, které výsledný dojem poněkud kazí. Mezi nejpodstatnější patří nekonzistentní výkonnost vestavěného blesku a vyšší cena v porovnání se soudobou konkurencí.

Konika Minolta Dynax 7D

6-megapixelový model Dynax 7D je solidní zrcadlovkou s vyměnitelnými objektivy, výbornou konstrukcí, ergonomií a ovladatelností; vestavěná stabilizace pak velmi dobrý dojem jen potvrzuje. Je velká škoda, že vestavěný blesk nepracuje konzistentněji, a že společnost Konica Minolta nenabídla lépe vyhovující standardní zoom objektiv. Jinak je toho ale hodně, co se nám na tomto fotoaparátu může líbit. Dynax 7D je zrcadlovka nezanedbatelných rozměrů (150 x 106 x 78 mm a 800 g). Dobrý úchyt a chytré řešení rozmístění ovládacích prvků překonávají konkurenty typu Nikon D70, D100, Olympus E-1 a Evolt E-300, stejně jako Canon EOS 20D. Pod kovovým, plastovým a neklouzavým gumovým pokryvem se nachází celokovová konstrukce účinně absorbující nárazy. Fixovaný displej s úhlopříčkou 2,5 palce (6,3 cm) byl ve své době jedním z největších a nejkvalitnějších panelů, jaké byly u digitálních zrcadlovek k vidění (ačkoliv rozlišení 207 000 pixelů dnes již sotva ohromí).

Konika Minolta Dynax 7D

Hranolový (pentaprismový) hledáček je větší, jasnější a přesnější než hledáček soudobé konkurence (např. Olympus Evolt E-300 se zrcadlovým designem). Přímo pod hledáčkem se nachází snímače, které detekují přiblížení oka a v případě delšího nevyužití LCD jej automaticky vypínají, čímž prodlužují výdrž baterie. Zdrojem je baterie typu Lithium Ion s kapacitou 1500 mAh, rozhraním je USB 2.0. Maximální rozlišení pořízených snímků činí 3008 x 2000 pixelů, je možné fotit do formátů JPG, Raw i JPG+Raw v rámci všech nastavitelných rozlišení a k dispozici jsou také tři úrovně komprese. Práce s tímto fotoaparátem je velmi příjemná a bude vyhovovat i náročnějším fotografům, kteří si rádi nastavují podstatné množství prvků manuálně. Díky šikovnému řešení ovládacího rozhraní máte pocit téměř absolutní kontroly nad procesem tvorby nových snímků.

 

Konika Minolta Dynax 7D

Dynax 7D je poměrně rychlý fotoaparát se svižnou odpovědní reakcí, ačkoliv s nejnovějšími zrcadlovkami už se samozřejmě měřit nemůže. Při rychlém sériovém snímání dokáže udržet frekvenci 3 fps (formát JPEG), zvládne však pouze 12 snímků najednou. Obrazová kvalita je podle očekávání velmi dobrá, ačkoliv ji opět nelze srovnávat se současnou úrovní. Dosahuje vertikálního rozlišení 1450 a horizontálního rozlišení 1600 řádků, což je na šestimegapixelový snímač velmi dobrý výsledek. Barvy jsou velmi věrné, syté a životné. Problém je pouze s osvětlením bleskem, které se místy jeví jako nerovnoměrné. Digitální šum však není velkým problémem a detaily na snímcích jsou velmi bohaté. Zvážíme-li specifikace tohoto fotoaparátu z kategorie D-SLR, pak musíme konstatovat, že na své poměry podává velmi dobrý výkon.

 

Konika Minolta Dynax 7D

 

Co tedy dodat závěrem k tomuto několik let starému fotoaparátu s ambiciózním vzhledem a mírně nevyváženou výkonností? Jde o velmi dobře konstruovanou digitální zrcadlovku, vybavenou celou škálou užitečných ovládacích prvků, sofistikovanou vestavěnou stabilizací i proti-otřesovou technologií. I přes mírně vyšší cenu a nevyváženost práce vestavěného blesku jej lze s odstupem hodnotit vcelku kladně. Samozřejmě dnes naleznete nesrovnatelně lepší fotoaparáty, za jejich kvalitu si ale musíte podstatně připlatit.

Konika Minolta Dynax 7D

Základní údaje:

Typ: Digitální zrcadlovka

Rozměry: 150 x 106 x 78 milimetrů

Hmotnost: 800 gramů

Typ snímače: CCD

Rozlišení snímače: 6,1 megapixelu

Úhlopříčka displeje: 2,5 palce (6,3 cm)

Rozlišení displeje: 207 000 pixelů

Rozsah citlivosti ISO: 100 - 3200

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Konika Minolta Dynax 7D


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.