Přeposlat Sony Alpha ILCE-3000

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha ILCE-3000

03.10.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V rámci své ceny (okolo 400 amerických dolarů) představuje tento fotoaparát velmi dobrou koupi. Poskytuje totiž obrazově velmi kvalitní snímky, to je ale jen jedna strana mince. Na druhou stranu je totiž značně pomalý a má jen méně kvalitní LCD displej i elektronický hledáček. Pokud tedy stojíte o vysokou kvalitu snímků, přitom ale nevyžadujete dobrou výkonnost a rychlost, pak Sony Alpha A3000 takové kritérium splňuje. Díky nízké ceně o něm můžeme mluvit jako o zdařilém fotoaparátu, rozhodně od něho ale nečekejte zázraky.

Sony Alpha ILCE-3000

Sony Alpha ILCE-3000 (nebo také Sony Alpha A3000) má jeden základní nedostatek – ve směru k lepší nabídce uživatelům došla jen do půli cesty. Nabízí sice podstatně lepší obrazovou kvalitu pořízených snímků (v tomto směru jde dokonce o nejlepší fotoaparát v rámci dané cenové kategorie), bohužel už ale neexceluje svojí výkonností. Také tato nízká cena si vybrala svoji daň – nesetkáme se s možností natáčet 1080p30 video, je zde jen malý elektronický hledáček a LCD s příliš malým rozlišením. Pokud tedy nejste opravdu zaměřeni pouze na obrazovou kvalitu snímků a ostatní aspekty fotoaparátu vás nezajímají, rozhodně naleznete lepší možnosti. Snímky jsou ale skvělé, použitelné ještě při nastavení citlivosti ISO 1600. Pěkně také působí také ještě snímky, které byly pořízeny při ISO 3200. Video není vyloženě špatné; v poměru k ceně fotoaparátu působí docela kvalitním dojmem. Postačí plně k běžnému využití a občasným záznamům z dovolené, prázdnin nebo třeba výletů.

Sony Alpha ILCE-3000

A3000 možná vypadá jako digitální zrcadlovka a produkuje srovnatelně kvalitní snímky, rozhodně ale za nimi klopýtá svojí výkonností. První snímek po zapnutí pořídí asi za 1,9 vteřiny, čímž výrazně zaostává za kvalitnější konkurencí. Zaostření a pořízení snímku v dobrém světle nepřesahuje 0,5 sekundy, v horším světle pak asi 0,8 sekundy. Při sériovém snímání nepřesahuje tento fotoaparát frekvenci 2,6 fps. LCD displej s délkou úhlopříčky 3,45 palce (8,8 cm) je dalším z řady nedostatků, které kazí dojem z tohoto jinak pěkného fotoaparátu. Má takřka extrémně nízké rozlišení 230 400 pixelů, v současnosti tak již zaostává i za zástupci mnohem slabších výkonnostních kategorií. Elektronický hledáček má délku úhlopříčky pouze 0,5 palce (13 mm) a rozlišení jen 201 600 pixelů. Rozsah citlivosti fotoaparátu činí ISO 100 – 16000. Snímač Exmor HD CMOS disponuje rozlišením 20,1 MP a rozměry APS-C (23,5 x 15,6 mm). Celkové rozměry fotoaparátu pak dosahují 102 x 58 x 38 mm a hmotnost nepřesahuje 281 gramů.

Sony Alpha ILCE-3000

Z hlediska svého designu a stavby spadá A3000 někam mezi skutečné digitální zrcadlovky a kompaktní modely ILC. Nejlepším aspektem jeho designu jsou velký úchyt, výrazný stereo mikrofon a umístění slotu pro paměťovou kartu na levou stranu (nikoliv na oddíl s baterií, jak bývá často zvykem). Nechybí také patice hot shoe, což je u fotoaparátu s touto cenou poměrně neobvyklé. Baterie by měla podle výrobce zvládnout asi 480 fotografií, což je spíše průměrný výsledek. Alpha S3000 je fotoaparát s výměnnými objektivy, který používá bajonet jako fotoaparáty Sony NEX. Příjemným doplňkem jsou různé kreativní filtry, například „dětský fotoaparát“ nebo „Vysoce kontrastní ČB“. Nechybí také kruhový volič s možností nastavení klasických režimů, dvou inteligentních automatických režimů nebo možností pořizování panoramatických snímků ve čtyřech různých směrech.

Sony Alpha ILCE-3000

Sony Alpha ILCE-3000 je tedy na jednu stranu velmi povedený fotoaparát a má i čím zaujmout. Bohužel je toho však málo a převažují u něj spíše jisté „neduhy“. Tento fotoaparát poskytuje velmi dobré snímky, jejichž obrazové kvalitě se téměř nedá nic vytknout (zvláště v poměru k jeho ceně). Bohužel však dojem kazí pomalý výkon, zastaralý hardware a nepříliš kvalitní LCD displej a EVF. V případě displeje jde především o bezmála katastrofální rozlišení, zatímco hledáček je spíše jen příliš malý. Menu je také kompletně převzaté z řady NEX, což nemusí být nutně šťastný tah. Rozhodně existují i lepší volby a není jich málo. Na druhou stranu je ale pravda, že lepší obrazovou kvalitu v poměru k ceně zatím nikde nenajdete. Záleží tedy pouze na vás, jaké máte při výběru fotoaparátu priority.

Sony Alpha ILCE-3000

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt výměnnými objektivy

Velikost: 102 x 58 x 38 mm

Hmotnost: 281 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 23,5 x 15,6 (APS-C) mm

Rozlišení snímače: 20,1 megapixelu

Citlivost ISO: 100 – 16 000

Rozměr LCD displeje: 3,45 palce (8,8 cm)

Rozlišení LCD displeje: 230 400 bodů

Rozhraní: HDMI, USB

Způsob napájení: Akumulátor

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Alpha ILCE-3000


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.