Přeposlat Sony Alpha NEX-5T

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha NEX-5T

10.10.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Sony Alpha NEX-5T je ve své podstatě loňským modelem NEX-5R. Sony mu však nyní přidalo podporu NFC (Wi-Fi už měl implementované i model 5R) a snížilo cenu zhruba o 2000 Kč. Všechno ostatní, co bylo u 5R dobré, mu zůstalo – skvělý 16ti megapixelový APS-C snímač, kompaktní tělo, hybridní autofokus nebo ostrý výklopný dotykový displej. Dobře si vede také při vyšších nastaveních ISO a natáčí pěkné video. Nedostatkem je pouze absence vestavěného blesku nebo sáněk. NEX-5T nepřekonává svého konkurenta Samsung NX300, příliš za ním ale nezaostává.

Sony Alpha NEX-5T

Pokud jste se již blíže seznámili s modelem 5R, přijde vám 5T rozhodně povědomý. Má stejnou základní „kostru“ s rozměry 110,8 x 58,8 x 38,9 mm a hmotností 218 gramů. Není tedy natolik kompaktní jako třeba NEX-3N, jeho stavba je ale kvalitnější. Většinu jeho povrchu tvoří kov, úchyt je však pokryt texturovaným polykarbonátem. Na první pohled zaujme výklopný třípalcový LCD displej s vysokým rozlišením 921 000 pixelů. Dnes již není nejkvalitnějším displejem v této výkonnostní třídě, stále ale patří k těm lepším a je na pohled velmi ostrý a detailní. Jeho odpovědní reakce na dotyk je také velmi rychlá a pohotová. Díky vysoké polohovatelnosti je možné pořizovat snímky z nezvyklých úhlů, případně i pěkné autoportréty. Je pouze škoda, že 5T nedisponuje vestavěným bleskem ani sáňkami pro připojení externích doplňků.

Sony Alpha NEX-5T

Z hlediska rychlosti si NEX-5T vede spíše průměrně. První snímek po zapnutí pořídí až za zhruba rovné dvě sekundy, jinak už ale pracuje velmi rychle. Závěrková prodleva nepřekračuje sotva postřehnutelných 0,1 sekundy a zaostření i s následným pořízením snímku ve velmi slabém světle trvá jen asi 1,8 sekundy. V režimu rychlostní priority (Speed Priority Mode) dokáže pořídit sérii snímků při frekvenci až 10 fps; při tom jste však omezeni počtem 9 snímků v kombinaci formátů Raw + JPG, nebo samostatně 10 Raw a 13 JPG. Při standardním kontinuálním snímkování dosahuje frekvence jen 3,8 fps, ani to však není špatné. Při této frekvenci lze pořídit až 36 snímků ve formátu JPG, poté již fotoaparát znatelně zpomalí. Konkurenční Samsung NX300 je v běžných rychlostních parametrech mírně výkonnější, nedosahuje ale takové frekvence při rychlé sérii snímků (maximálně 7,2 fps). NEX-5T si vede velmi dobře také při pořizování snímků za vyššího nastavení ISO. Stačí uvést, že pod kritickou hranici digitálního šumu 1,5 % se vejde ještě při citlivosti ISO 12800, což je impozantní.

Sony Alpha NEX-5T

NEX-5T natáčí video ve formátech AVCHD nebo MP4. Natáčení probíhá v kvalitě 1080p60, 1080i60 nebo 1080p24. Záznam vypadá skutečně skvěle – reprodukce barev je přesná, pohyb naprosto hladký a autofokus velmi rychlý, takže zvládá i akční a rychle se měnící scény. Kvalita videa zkrátka snese i velmi přísná měřítka. Pohybující se objektiv je sice na záznamu slabě slyšitelný, nekazí ale příliš celkový dojem z velmi pohledného videa. K dispozici je možnost přidání externího mikrofonu, což jistě potěší všechny „serióznější“ filmaře. Nechybí také standardní microUSB port a mini HDMI port. Z paměťových karet jsou podporovány SD, SDHC a SDXC, kromě těch však máte možnost zvolit také Memory Stick Pro-HG Duo nebo Memory Stick Pro Duo přímo od společnosti Sony.

Sony Alpha NEX-5T

Kromě doplnění NFC a snížení ceny se NEX-5T prakticky neliší od svého předchůdce 5R. Dokáže velmi rychle zaostřovat, má ostrý a detailní výklopný displej a vede si velmi dobře i při pořizování snímků za šera. Má prostě vše, co moderní kompakt s výměnnými objektivy potřebuje k úspěchu. Nepřekonává sice konkurenční Samsung NX300, kvalita je to ale dosti srovnatelná. Vestavěná Wi-Fi, možnost rychlého sériového snímkování, kompaktní design i velmi kvalitní video svědčí pro koupi tohoto velmi povedeného modelu. Dokážete-li se proto povznést nad absenci vestavěného blesku i patice hot shoe stejně jako dedikované nabíječky, bude vám NEX-5T nepochybně vyhovovat.

Sony Alpha NEX-5T

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 110,8 x 58,8 x 38,9 milimetrů

Hmotnost: 218 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: APS-C (18 x 24) mm

Rozlišení snímače: 16 megapixelů

Maximální hodnota ISO: 25600

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Porty: micro USB, mini HDMI

Baterie: Akumulátor Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Alpha NEX-5T


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.