Přeposlat Panasonic Lumix DMC-ZS30

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-ZS30

15.10.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento fotoaparát vám dopřeje množství doplňků v kompaktním těle, 20x zoom objektiv, třípalcový dotykový displej, Wi-Fi pro dálkové ovládání i snadné sdílení, vysokorychlostní a Full HD natáčení videa i GPS. Výkon i kvalita pořízených snímků jsou na tuto výkonnostní kategorii velmi dobré. Nedostatků je už podstatně méně – některá tlačítka (power nebo Wi-Fi) lze poměrně často nechtěně stisknout, nelze fotit do formátu Raw a výdrž baterie může být nedostatečná, pokud chcete častěji kombinovat fotografie, video a další funkce. Snímky se také při plném zvětšení mohou jevit mírně zrnité, a to při jakémkoliv nastavení ISO. Celkově lze ale DMC-ZS30 hodnotit velmi kladně.

Panasonic Lumix DMC-ZS30

Tento fotoaparát má skvělý základ ve starším modelu ZS20, ke kterému byla nyní přidána Wi-Fi a některé další prvky. Vznikl tak opět velmi dobrý kompaktní ultrazoom, který si skutečně zaslouží každou korunu do něj vloženou. Asi nejlepší věcí na něm je, že jeho používání je snadné a zábavné. Ačkoliv nabízí množství manuálních a polomanuálních režimů i značnou kontrolu nad výslednými snímky, dobře poslouží i občasným fotografům a amatérům, kteří nebudou mít velkou práci s tím, aby vytvořili hezké snímky. V podstatě tak jde o starý dobrý ZS20 s implementací Wi-Fi, takže svoje snímky nyní můžete snadno sdílet. Rozlišení snímače sice vzrostlo ze 14 na 18 megapixelů, na celkové kvalitě snímků se to ale prakticky nijak neprojevuje. V rámci digitálního kompaktu jsou výsledky velmi dobré, ale při zvětšení pro tisk je digitální šum postřehnutelný již od nastavení citlivosti ISO 200 (nepříjemně pak od ISO 800).

 

Panasonic Lumix DMC-ZS30

 

Velmi pěkné je video, které ZS30 natáčí ve kvalitě až 1080p60 do formátu AVCHD. Záznam je ostrý a detailní s dobrou vyvážeností barev a expozicí. Slabší je sice videozáznam natočený v šeru, ale nejde o velký nedostatek. Natáčet lze také ve formátu MP4, a to v rozlišení až 1080/30p pro snadnější editování a nahrávání na web. Zoom pracuje nezávisle na zvoleném formátu, zvuk objektivu je ale stereo mikrofony zachycen. Slyšitelný je nicméně pouze na záznamu v opravdu hodně tichých scénách. Pokud stojíte o kompakt pro pořizování snímků i videa, tento je rozhodně dobrou volbou. První snímek po zapnutí pořídí za 2 vteřiny, závěrková prodleva činí 0,3 sekundy v dobrém světle a 0,6 sekundy za šera. Interval mezi dvěma snímky trvá asi rovnou vteřinu, s bleskem pak 1,5 vteřiny. Fotoaparát nabízí několik režimů sériového snímkování, od extrémně rychlých 40 nebo 60 rámečků za sekundu při sníženém rozlišení až po 2 nebo 5 fps s plně nastaveným fokusem a expozicí. Za denního světla si fotoaparát dobře poradí i s rychle se pohybujícími objekty.

 

Panasonic Lumix DMC-ZS30

 

Co se týče rozměrů, ZS30 se prakticky neliší od svého předchůdce ZS20. To znamená, že je dostatečně kompaktní a lehký pro nošení v kapse nebo malém zavazadle. Jeho rozměry činí 108,3 x 58,9 x 27,7 milimetru a hmotnost těla dosahuje 172 gramů. Ovládací prvky jsou vcelku standardní a ničím novým nepřekvapí. Některá tlačítka jsou bohužel až příliš snadno tisknutelná; může se tak stát, že občas nechtěně fotoaparát zapnete/vypnete nebo třeba aktivujete Wi-Fi. Zadní dotykový  LCD displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a vysoké rozlišení 920 000 pixelů. Díky tomu je velmi ostrý a příjemně detailní. Velmi dobře a spolehlivě pracuje Wi-Fi i GPS, nechybí ani podpora GLONASS (globálního navigačního satelitního systému). Lokalizace je nyní podstatně rychlejší a přesnější, obnovuje se navíc každou minutu.

 

Panasonic Lumix DMC-ZS30

 

Pokud se poohlížíte po kompaktním ultrazoomu na cesty, pak je Panasonic Lumix DMC-ZS30 velmi dobrou alternativou. Náročnější fotografové zřejmě nebudou plně spokojeni s jeho výkonností při vyšších nastavení ISO, celkově lze ovšem konstatovat, že jde o jeden z nejlepších „rodinných“ modelů kompaktů poslední doby. Nechybí mu doplňky typu GPS, Wi-Fi, dálkové ovládání nebo natáčení Full HD videa a přitom se snadno vejde i do kapsy. Disponuje také ambiciózním 20x zoom objektivem a velmi ostrým třípalcovým displejem s pokročilou dotykovou funkcí. Navíc vypadá stylově a působí vcelku elegantně. ZS30 tak lze každopádně doporučit.

Panasonic Lumix DMC-ZS30

Základní údaje:

Typ: Kompaktní ultrazoom

Velikost: 108,3 x 58,9 x 27,7 milimetru

Hmotnost: 172 gramů

Typ snímače: MOS

Velikost snímače: 1/2,33"

Rozlišení snímače: 18,1 megapixelu

Maximální hodnota ISO: 6400

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Baterie: Akumulátor Lithium Ion, 1250 mAh

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 6

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-ZS30


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.