Přeposlat Samsung Galaxy NX

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung Galaxy NX

19.11.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Samsung Galaxy NX je vlastně kombinací CSC modelu a mobilního androidového zařízení. Poskytuje skvělou obrazovou kvalitu snímků, takřka nepostřehnutelnou závěrkovou prodlevu, sériové snímkování při frekvenci až 7,4 fps, interní kapacitu paměti 16 GB, integrovaný EVF, rychlou androidovou výkonnost a skvělý software. Na druhou stranu jej ale drží zpátky několik nedostatků – například vysoká cena a malé množství fyzických ovládacích prvků. Design odpovídající bezzrcadlovce je sice pohledný, ale vyspělý androidový software je v tomto případě stejně tak předností, jako i nedostatkem. Ačkoliv někteří nadšenci mohou obdivovat vyspělou technologii, implementovanou do tohoto modelu, zhodnoceno objektivním pohledem je to spíše lehce nadprůměrný fotoaparát.

Samsung Galaxy NX

Model Galaxy NX je založen na designu NX20. Disponuje stejným stylovým úchytem a elektronickým hledáčkem, na rozdíl od množství fyzických ovládacích prvků jeho předchůdce však zabírá celý zadní panel velký dotykový displej. Galaxy NX disponuje rozměry 136,5×101,2×37,65  mm a hmotností 410 gramů. Je tak o trochu větší a těžší než NX20. Úchyt je u NX zároveň hlubší a profil těla štíhlejší. Tělo fotoaparátu se drží poměrně pohodlně, ale může se vám stát, že neúmyslně aktivujete ovládací prvek na displeji svým pravým palcem (například při přiblížení fotoaparátu k obličeji). Displej sám má obří rozměr – délku úhlopříčky 4,8 palce (12,1 cm), čímž se již vyrovná leckterému velkému smartphonu. Rozlišení činí 921 000 pixelů, což je sice méně než u konkurenčního Sony Alpha NEX-3 (který ovšem disponuje pouze třípalcovým displejem), přesto je velmi ostrý a detailní. Elektronický hledáček v rovině očí je ale mírným zklamáním. Má sice velmi obstojné rozlišení 1,44 milionu pixelů, v horším světle je však obraz mírně trhaný a neklidný.

Samsung Galaxy NX

Galaxy NX je samozřejmě součástí androidového světa, stejně jako před ním model Galaxy Camera. Jeho téměř pětipalcový displej jej uvádí takřka do světa smartphonů, hmotnost celého fotoaparátu ale nedovoluje jiné než „obouruční“ použití. Z hlediska praktického využití tak tento fotoaparát připomíná spíše tablet. O výkon se stará čtyřjádrový 1,6 GHz procesor Exynos 4412 s 2 GB RAM, čímž v rychlostních parametrech překonává svého předchůdce Galaxy Camera. Není třeba dodávat, že jde o velmi rychlý přístroj, který si vede dobře i ve výkonnostních testech prohlížení webu a dokonce i hraní 3D her (což je stále poněkud bizarní představa). Operačním systémem je pokročilý Android 4.2.2 (Jelly Bean) se známou nadstavbou TouchWiz. NX má rychlý přístup i na Google Play a bez problémů otevře prakticky kteroukoliv aplikaci. Zvuk v rámci aplikací je však možné slyšet pouze za pomoci sluchátek. Velmi štědrá je také podpora multimédií, problém nečiní žádný z běžných formátů přehrávaných souborů. Videa jsou samozřejmě přehrávána i ve Full HD kvalitě.

Samsung Galaxy NX

Z hlediska rychlosti si Galaxy NX vede poměrně dobře, ačkoliv u něho nemůžeme očekávat bleskovou rychlost startu. Závěrková prodleva je ale téměř nepatrná – činí asi 0,15 sekundy v dobrém a 1,3 sekundy v horším osvětlení. Ostrost snímků je také velmi vysoká, překračuje i 2400 řádků na výšku. Digitální šum je držen zkrátka, až do hodnoty ISO 6400 nepřekračuje kritických 1,5 %. O vysoké kvalitě snímků tak není třeba pochybovat. Video je přehráváno rovněž ve vysoké kvalitě, a to při 1080p30, 1080p24, 720p60 nebo 720p30 ve formátu MP4. Podporováno je také nahrávání v nižším rozlišení, a to v kvalitě 480p360, 480p30 a 240p30. Výsledný záznam je velmi hladký, detailní a pěkně vybarvený, interní mikrofon pak poskytuje dobrou kvalitu zvukového doprovodu. Pohyb objektivu je sice na záznamu mírně slyšitelný, nejde ale o velký nedostatek. Autofokus je navíc u videa bleskově rychlý, což pomáhá jeho celkovou kvalitu ještě zvyšovat.

Samsung Galaxy NX

Co tedy říci závěrem? Galaxy NX je samozřejmě malý technologický div, který nadchne každého oddaného uživatele androidových zařízení. Poskytuje také skvělou kvalitu snímků i videa a je nanejvýš konektivní. Svojí funkcionalitou připomíná spíše tablet než klasický digitální fotoaparát, právě v tom je ale i jeho slabina. Oproti tabletu se totiž přece jenom obtížněji drží po dlouhé době v rukách. Výrobci v tomto případě uzpůsobili celý design tomu, aby bylo možné vecpat obří displej na zadní stranu fotoaparátu. To ovšem přispělo k určitému snížení jednoduchosti a užitkovosti tohoto fotoaparátu a značně také zpomalilo některé jeho funkce. Pokud tedy stojíte o jednoduchý kvalitní fotoaparát, který sice neposkytuje stejné služby jako kvalitní smartphone, ale po jeho zapnutí můžete ihned bez okolků fotit, pak vás Galaxy NX nejspíš neosloví. Nabízí toho skutečně hodně, ale ne každý uživatel potřebuje tolik možností v jediném úhledném balení.

Samsung Galaxy NX

 

Základní údaje:

Rozměry: 137 x 101 x 28 milimetrů

Hmotnost: 410 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 20,3 MP

Velikost snímače: 23,6 x 15,7 mm (APS-C)

Operační systém: Android 4.2.2 (Jelly Bean)

Velikost LCD: 4,8 palce (12,1 cm)

Rozlišení LCD: 921 000 pixelů

Rozlišení EVF: 1,44 megapixelu

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 5

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung Galaxy NX


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.