Přeposlat Kodak Pixpro AZ362

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kodak Pixpro AZ362

03.12.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Fotoaparát Kodak Pixpro AZ362 je jedním z několika nových pokusů Kodaku prosadit se na současném trhu digitálních fotoaparátů. Podle papírových specifikací jde o velmi kvalitní model s 36ti násobným zoom objektivem, 16 MP CMOS snímačem, sériovým snímkováním o frekvenci až 6 fps a bleskovou závěrkou. Při bližším pohledu ale tento model neobstojí. Snímky jsou totiž nadměrně zrnité a neostré, kvalita ovládání je také sporná a video vykazuje četné nedostatky. Podporovány bohužel nejsou paměťové karty SDXC. Celkově je AZ362 přinejmenším nepřesvědčivý fotoaparát, není ale přehnané nazvat ho přímo podprůměrným.

Kodak Pixpro AZ362

AZ362 sice „tvrdí, že je Kodak“, ve skutečnosti ale díky prodeji licence nemá s původním americkým výrobcem mnoho společného. Tedy alespoň co se výroby týče, protože ta nyní probíhá pod taktovkou čínské společnosti JK Imaging. To nemusí být nutně špatně, ačkoliv tyto výrobky jsou obvykle buď skvělé, nebo naopak totální propadák. AZ362 se bohužel blíží spíše tomu druhému. Velikostí se podobá menší zrcadlovce, což je u ultrazoomů poměrně běžné. Tento fotoaparát vám určitě jen tak nesjede do kapsy a nabízí dostatek prostoru pro velký objektiv i mohutný úchyt. Nejde však ani o žádný obří fotoaparát, jeho rozměry činí zhruba 112 x 81 x 76 milimetrů a hmotnost dosahuje 420 gramů. Přesto je tak o poznání větší než například konkurenční Canon PowerShot SX510. Objektiv má 36x zoom design (ohniskové rozpětí 24 – 864 mm, f/2,9 – 5,7). Při ovládání fotoaparátu je třeba být opatrný; objektiv se poměrně výrazně hýbe dokonce i při letmém dotyku.

Kodak Pixpro AZ362

Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 460 tisíc pixelů. To nepůsobí zrovna velkolepým dojmem, panel ale není špatný. Náhledové úhly jsou dobré, obraz je dostatečně jasný a ostřejší než byste v rámci ceny fotoaparátu očekávali. Rychlost fotoaparátu je obstojná; první snímek po zapnutí pořídí za 3,1 sekundy a závěrková prodleva nepřekračuje při širokých úhlech 0,2 sekundy. Oblastí, ve které AZ362 dokonce exceluje je pak sériové snímkování. Velmi pěknou frekvenci 6 fps udrží fotoaparát až pro velkorysou hodnotu 85 následných snímků. Velmi špatná je bohužel ostrost snímků, která pokulhává nejen za průměrem, ale i za jakoukoliv hranicí stanovené minimální ostrosti (resp. kresebnosti). Průměrné hodnoty se v testech pohybují pouze kolem 1376 řádků, což samozřejmě není dobrý výsledek. Objektiv navíc jeví konstrukční vadu, protože na okrajích nebo v některých oblastech snímků se tato hodnota snižuje na pouhých 200 řádků.

Kodak Pixpro AZ362

Stejně špatná je i kvalita při focení za vyšších hodnot ISO. Redukce šumu na pozadí pracuje od hodnoty ISO 200 a při ISO 800 už způsobuje silnou ztrátu detailu. Celkově tedy nelze AZ362 doporučit žádnému byť jen mírně náročnějšímu fotografovi. Video je natáčeno v kvalitě až 1080p30 do formátu QuickTime. Záznam je jasný a dobře probarvený, objevuje se však nepříjemný efekt „rolling shutter“, který způsobuje prostorovou deformaci obrazu. Objektiv může zoomovat v průběhu natáčení, ale zvuk při jeho pohybu je značně slyšitelný i na audiozáznamu. Fotoaparát je také velmi pomalý, co se týče přeostřování během natáčení. Bohužel také veškeré nedostatky v ostrosti, popsané již u snímků, doprovázejí natáčení videa. AZ362 disponuje klasickými konektory micro HDMI a micro USB. Z paměťových médií lze využít karty SD a SDHC až po 32 GB; karty SDXC kupodivu nefungují.

Kodak Pixpro AZ362

Fotoaparát Kodak Pixpro AZ362 klame svým tělem. Vypadá elegantně a papírově patří k první lize. Realita je ale bohužel zcela jiná. Začněme přece jen výčtem kladů – elegantní vzhled, dlouhý 36x zoom objektiv, sériové snímkování při 6 fps a vcelku pohotové reakce. Zápory však v tomto případě přednosti převyšují: při detailním pohledu velmi špatná kvalita snímků, zejména při vyšších nastaveních ISO, dále nízká kvalita videozáznamu nebo absence podpory paměťových médií SDXC. Nejde o dlouhý výčet, podstatná je však závažnost jednotlivých bodů. Značka Kodak si v tomto případě bohužel zahrává se svým zářným jménem. U takovéhoto modelu máme rozhodně právo očekávat vyšší kvalitu, než s jakou se setkáváme i u některých smartphonů. Méně náročné fotografy by snad mohl AZ362 uspokojit, ale k dispozici jsou dnes mnohem lepší možnosti ve stejné cenové relaci.

Kodak Pixpro AZ362

 

Kodak Pixpro AZ362

Základní údaje:

Typ: Ultrazoom

Velikost: 112 x 81 x 76 milimetru

Hmotnost: 420 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 1/2,3" (6,2 x 4,6 mm)

Rozlišení snímače: 16 MP

Maximální hodnota ISO: 3200

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Baterie: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Kodak Pixpro AZ362


počet příspěvků: 1

Venda Mach

03.12.2013 v 17:31

Na chvíli jsem znejistěl, když jsem si přečetl:"(pokud je implementována karta SanDisk s kapacitou 95 GB), pak mi trklo že nejde o kapacitu, ale o rychlost, že...

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.