Přeposlat Vysvětlivky k technickým parametrům fotoaparátu- 1.část

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Vysvětlivky k technickým parametrům fotoaparátu- 1.část

19.04.2007 | Tereza Čistotová | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Nedávno mě známá požádala o radu ohledně výběru fotoaparátu. Samozřejmě, že ta osoba je zcela gramotná, tudíž číst umí, ale problémy jí dělalo, vyznat se v technických parametrech fotoaparátu.

Nedávno mě známá požádala o radu ohledně výběru fotoaparátu. Samozřejmě, že ta osoba je zcela gramotná, tudíž číst umí, ale problémy jí dělalo, vyznat se v technických parametrech fotoaparátu. Proto jsem se rozhodla, že tento článek pojmu v duchu vysvětlovacím. Ne každý, kdo uvažuje o nákupu fotoaparátu, je zákonitě profesionální fotograf, který je schopný i v půlnoci vyjmenovat clonová čísla či citlivostní úrovně. Pro čtenáře, kteří se vyžívají v technických parametrech je zcela zbytečné číst tento článek. Doufám, že těm, kteří ještě tápou k čemu slouží jaké parametry malinko odhalím celou řadu čísílek a písmenek, které na ně v každém návodu čekají.

Rozměry

Jak už sám od sebe název napovídá, jedná se o rozměry fotoaparátu zadané třemi čísly a x b x c . Stejně jako když vybíráte skříň či kupujete jiný nábytek do Vaše bytu, i rozměry fotoaparátu, jakožto trojrozměrného předmětu jsou zadané třemi hodnotami, a i b jsou rozměry „délky“ a „výšky“ fotoaparátu a hodnota c šířkou.

Hledáček

Zřejmě každý ví a nemá cenu vysvětlovat, co to hledáček je. Avšak v technických parametrech, můžete mít zadané: 1. bez hledáčku- tudíž funkci hledáčku zcela přebírá LCD panel 2. průhledový hledáček- což není nic jednoduššího, než-li soustava čoček, která slouží pro rámcový náhled na fotografii, neleží ve stejné ose jako objektiv, tudíž nevidíte zcela to, co bude výsledná fotografie 3. TTL hledáček s matnicí- jedná se o klasický hledáček, který známe z analogových jednookých zrcadlovek, jedná se bezesporu o nejlepší variantu hledáčku z hlediska fotografování 4. Digitální hledáček- jednoduše řečeno, jedná se o zmenšeninu obrazu, co vidíte na LCD panelu- vidíte zde naprosto stejný obraz jako na panelu i se všemi ostatními údaji (zapnutí blesku, režim apod.) Pozn. Pro fotografy, které Pánbůh neobdaroval orlým zrakem je funkce dioptrické korekce nepostradatelná. Pohybuje se obvykle od -2 do +1 dioptrie, v případě větší oční vady, je zapotřebí buďto dokoupit dioptrickou korekční čočku či používat pouze LCD panel s nasazenými brýlemi na nose :)

Rozlišení snímače

Zní to cize, hlavně ten snímač , ale v podstatě rozlišení udává počet obrazových bodů, které obsahuje popisovaný snímač – což je násobek počtu bodů na šířku a výšku snímače. Logicky je zřejmé, že čím více je bodů k dispozici, tím kvalitnější a přesnější je obrazová informace. Pokud máme v úmyslu někdy v budoucnu fotografie zvětšovat, měli bychom dávat tomuto parametru vysokou míru pozornosti. ~i1 Rozlišení snímače se udává v jednotkách Mpx (mega pixel) v rozmezí od 3Mpx- 10Mpx, alespoň čeho jsem si vědomá :) Věda totiž nikdy nespí a tak je možné, že do doby, co dopíšu tento článek, vědci přijdou na fotoaparát s rozlišením vyšším, než-li již zmiňovaných 10Mpx.

Typ snímače

Snímací čip je to, co snímá obraz za objektivem digitálního fotoaparátu. V podstatě se setkáte s CCD či CMOS čipy. Rozdíly jsou pouze technického charakteru, pro uživatele takřka nepodstatné a zatěžovat Vás technickými procesy přeměny světla na elektrický impuls ... :( mi přijde zbytečné. Maturovala jsem na toto téma a povím Vám, raději je lepší nezabývat se věcmi, které Vám stejně z rozmazané fotografie Saudkovu neudělají :)

Citlivost snímače

V podstatě se jedná o stejnou citlivost, jakou nalezneme u klasických analogových fotoaparátů. Nečastěji máme k dispozici 80, 100, 200, 400, 800, 1600 ISO kdy vždy volíme vyšší citlivost, když máme na scéně méně světla.

Objektiv

Jistě mi dáte všichni za pravdu, že nejdůležitější částí fotoaparátu je právě objektiv, jako pro člověka srdíčko, bez kterého by jen těžko žil. Při koupi fotoaparátu se jistě setkáte s velkým problémem a tím jsou zběsilá lomítka, písmeno f či čísla, která jsou ve tvaru 1,8 či 2,8. Jsou to pouze zkratky, které nám napovídají charakteristické vlastnosti toho daného objektivu.

a / f b

a-

Ohnisková vzdálenost – pomyslná vzdálenost za objektivem, ve které objektiv vykreslí ostrý obraz, nacházející se teoreticky v nekonečné vzdálenosti, obecně platí pravidlo:

čím kratší ohnisková vzdálenost, tím větší úhel záběru a samozřejmě i naopak

~i2 Ohnisková vzdálenost je u většiny fotoaparátu plynně měnitelná a posléze takovému objektivu říkáme transfokátor nebo zoom. Ohniskové vzdálenosti v praxi (vztaženo ke kinofilmu):
  • 20 mm – velmi širokoúhlý záběr (94°), ideální např. na krajinné celky
  • 28 mm – běžný širokoúhlý záběr (75°), např. pro snímání v interiérech
  • 35 mm – středně široké až normální ohnisko (63°), běžné fotografování
  • 50 mm – tzv. základní objektiv (46°), běžné fotografování s důrazem na minimální sférické zkreslení
  • 80–100 mm – tzv. krátké teleobjektivy (30–24°)
  • 135 mm – klasické „portrétní sklo“ (18°)
  • 180–200 mm – střední teleobjektivy (cca 12–14°)
  • 300 mm a více – teleobjektivy (od 8°)

b-

Minimální hodnota clonového čísla Je na čase, vysvětlit si, co to takové clonové číslo je :) Clona je zařízení (otvor, který se dá podle potřeby měnit), které reguluje množství světla procházející objektivem fotoaparátu. Velikost clony se udává pomocí clonového čísla, které je dáno vztahem

F-

ohnisková vzdálenost objektivu/průměr otvoru clony Neboli, čím větší otvor, tím menší clonové číslo. Jistě jste zaslechli hantýrku fotografů, kteří v zápalu emocí používají výrazy „ fotil jsem to na plnou díru“, nemyslí tím nic jiného, než-li že fotografoval při nejmenší hodnotě clonového čísla. Clonová čísla tvoří typickou stupnici 1.0, 1.4, 2.0, 2.8, 4.0, 5.6, 8,11,16,22 .. K tomu tématu bych se moc ráda někdy ještě vrátila, jelikož tématika clony a clonového čísla, popřípadě reprocity času je velmi zajímavá a dosti obsáhlá. Ale zpátky k technickým parametrům fotoaparátu ..

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Vysvětlivky k technickým parametrům fotoaparátu- 1.část


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.