Přeposlat Kodak Pixpro AZ521

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kodak Pixpro AZ521

10.12.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Kodak Pixpro AZ521 je ultrazoom s fantastickými papírovými specifikacemi. Nabízí úctyhodné rozpětí 52x zoom, 16ti MP CMOS snímač a natáčení 1080p videa. Cenově se řadí někam mezi premium a levnější modely, bohužel jej ale silně drží zpátky nadměrný digitální šum, který se projevuje již při nižších nastaveních ISO. Výsledkem je omezení využitelnosti tohoto fotoaparátu do exteriérů nebo jasně nasvícených interiérů. Za mírně vyšší cenu přitom můžete mít kvalitnější ultrazoom s podobným rozsahem. Pokud se však obejdete bez 52násobného rozsahu, může vás zcela uspokojit například Canon PowerShot SX280 HS nebo ještě lepší Panasonic Lumix DMC-FZ200. Ale zpět k dnešnímu modelu – jak si vlastně vede při podrobnějším pohledu?

Kodak Pixpro AZ521

AZ521 je vlastně hybridní fotoaparát, který svým designem přemosťuje mezeru mezi kompaktem a zrcadlovkou. Při pohledu z větší vzdálenosti skutečně velmi připomíná malou zrcadlovku, čemuž nahrává i nepravá vyvýšenina hledáčku na jeho horní straně; ta ve skutečnosti ukrývá vyskakující blesk. Rozměry fotoaparátu činí 118 x 85 x 97 milimetrů a hmotnost dosahuje přibližně 550 gramů. V rámci délky zoomu to však není nijak překvapující. Rozpětí ohniska činí 24 – 1248 mm (35 mm ekvivalent) a světelnost se pohybuje v rozmezí f/2,8 – 5,6. Systém stabilizace obrazu je velmi kvalitní, což není překvapující. U takto velkorysého ohniskového rozpětí je kvalitní stabilizace nezbytnou podmínkou. Nabídka fyzických ovládacích prvků je rovněž velkorysá a bude zřejmě vyhovovat i náročnějším uživatelům. Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení spíše průměrných 460 000 pixelů. Při práci s fotoaparátem ale zjistíte, že toto rozlišení je zcela dostačující a adekvátní. Stačí jej ostatně porovnat s 230 000 pixelovými displeji některých jiných levných ultrazoomů, jakým je například GE X600.

 

Kodak Pixpro AZ521

 

Fotoaparát AZ521 je poměrně rychlý, i když rozhodně netrhá rekordy. První snímek po zapnutí pořídí asi za rovné 2 sekundy, závěrková prodleva pak nepřesahuje 0,2 sekundy. Velkou předností je také rychlé sériové snímkování, při kterém dosahuje tento model frekvence až 12 fps (pro 8 následných snímků). Jediným negativem je fakt, že zapsání těchto osmi snímků na paměťovou kartu pak trvá téměř 9 sekund, během kterých nelze fotoaparát používat. Zmíněný Canon SX280 HS je rychlejší (1,6 a 0,1 s. resp.), frekvence při sériovém focení však u něho nepřekračuje 3 rámečky za sekundu. Ostrost snímků v případě AZ521 není ani zdaleka takovým problémem, jako u jeho příbuzného AZ362. Maximální počet linek rozlišených objektivem na výšku snímku dosahuje hodnoty 1952, čímž výrazně překonává stanovenou hranici „plné“ ostrosti 1800. Přitom ale značně zaostává například za konkurenčním modelem Fujifilm SL1000 s výborným výsledkem 2773 linek. AZ521 má velkou slabinu především v kvalitě snímků pořizovaných za vyššího nastavení ISO. Stačí uvést jediný údaj – kritickou hranici šumu 1,5 % udrží jen do hodnoty ISO 100.

 

Kodak Pixpro AZ521

 

Video je nahráváno ve formátu QuickTime, a to v kvalitě až 1080p30. Záznam je dle očekávání velmi ostrý a plynulý, objevuje se ale efekt „kutálející se závěrky“, který kvalitu obrazu výrazně snižuje. Horní část obrazu se při něm obnovuje pomaleji než dolní a objekty tak získávají jakýsi „gumový“, zcela nepřirozený vzhled. Motorek zoomu je na audiozáznamu bohužel slyšitelný, což dojmu z natočeného videa také příliš neprospívá. Nejde vyloženě o tragédii, ale rozhodně si AZ521 nekupujte kvůli natáčení videozáznamů; k tomu jsou zde mnohem kvalitnější modely. Z prvků konektivity nechybí HDMI port pro připojení k HD televizoru a micro USB port pro připojení k počítači a napájení (žádná externí nabíječka není součástí balení). Stejně jako v případě AZ362 však podporuje AZ521 pouze paměťové karty typu SD a SDHC, nikoliv již SDXC. Maximální kapacita vložené externí karty přitom činí 32 GB. Je také škoda, že chybí elektronický hledáček.

 

Kodak Pixpro AZ521

 

O fotoaparátu Kodak Pixpro AZ521 lze říci mnoho dobrých věcí. Disponuje ohromujícím ohniskovým rozpětím, navíc je ostrý i v širokých úhlech. Je schopen pořizovat sériové snímky bleskovou frekvencí a vestavěné jsou u něho například šikovné barevné filtry a další doplňky. Bohužel jej však značně limitují nadměrně zrnité snímky, a to již při velmi nízkých hodnotách ISO. Chybí mu také elektronický hledáček a externí nabíječka. Celkově lze AZ521 hodnotit jako ambiciózní ultrazoom, který působí v některých svých specifikacích velmi dobře, ale reálně poskytuje pouze průměrnou kvalitu na úrovni lepších levných fotoaparátů. Představuje mnohem kvalitnější model, než jakým je jeho nepovedený příbuzný AZ362, přesto jej nelze bez výhrad doporučit. Existují totiž ještě mnohem lepší volby, z nichž některé již byly zmíněny v úvodu článku. Nepotřebujete-li tedy fotoaparát s gigantickým ohniskovým rozpětím, využitelný ale jen v dobrých světelných podmínkách, pak se můžete s naprosto klidným svědomím porozhlédnout jinde.

 

Kodak Pixpro AZ521

 

Základní údaje:

Typ: Ultrazoom

Velikost: 118 x 85 x 97 milimetrů

Hmotnost: 551 gramů

Typ snímače: CMOS

Optický zoom: 52x

Velikost snímače: 1/2,3" (6,2 x 4,6 mm)

Rozlišení snímače: 16 MP

Maximální hodnota ISO: 3200

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Baterie: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Kodak Pixpro AZ521


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.