Přeposlat Pentax K-3

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax K-3

12.12.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Pentax K-3 nabízí všechny přednosti, na které jsme u této značky zvyklí – efektivní ochranu před nepřízní počasí, skvělý systém ovládacích prvků a fantastickou kvalitu snímků i při vyšších nastaveních ISO. K tomu přidává také zatím nejlepší systém autofokusu a velmi rychlé sériové snímkování. Díky voděodolnému pouzdru můžete vzít tento fotoaparát kamkoliv a máte jistotu, že bude po dobu 24 hodin denně pořizovat vizuálně skvělé snímky. Nechybí také vestavěná redukce otřesů, pentaprizmový hledáček, ostrý zadní LCD displej nebo dvojí slot pro SD karty. Oproti tomu jedinými většími negativy jsou menší startovní rychlost a absence vestavěného Wi-Fi i GPS. Tyto drobnosti ale celkový výborný dojem z modelu K-3 rozhodně nekazí. Jde tedy o jeden z vůbec nejlepších fotoaparátů této kategorie.

Pentax K-3

K-3 je v rámci své kategorie spíše menším fotoaparátem, jeho rozměry činí 132 x 100 x 78 milimetrů a hmotnost dosahuje 715 gramů. Je ale o trochu těžší než například konkurenční Canon EOS 70D. Nadměrná hmotnost je způsobena především prvky povrchové ochrany proti prachu a vodě. Spolu s voděodolným objektivem skutečně vydrží jakékoliv rozmary počasí; není ale stavěn na ponoření pod hladinu, rozhodně se s ním tedy nepotápějte. Hledáček je solidní skleněný pentaprizmový typ, který pokrývá 100 % zorného pole a vykazuje 0,95x magnifikaci. Fyzické ovládací prvky jsou hojné a nabízí dostatečnou kontrolu nad fotoaparátem, která uspokojí i náročnější uživatele. LCD displej je fixovaný, má délku úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) a vysoké rozlišení 1 037 000 pixelů. Mezi krycím sklem a samotným displejem není žádná dutina, což napomáhá jeho skvělému vzhledu a vysoké ostrosti. Je pouze škoda, že displej není výklopný. Stejně tak je trochu škoda, že chybí vestavěné GPS i Wi-Fi. Jak už ale bylo uvedeno, tím výčet nedostatků tohoto skvělého fotoaparátu téměř končí.

Pentax K-3

Z hlediska startovní rychlosti si K-3 vede trochu hůře, následně už ale pracuje velmi rychle. První snímek pořídí asi za 0,9 sekundy, ovšem v sériovém snímkování udržuje dlouho rychlou frekvenci 8,1 snímků za vteřinu. Touto rychlostí dokáže pořídit 24 snímků v kombinaci Raw + JPG, 25 snímků ve formátu Raw nebo 27 snímků ve formátu JPG předtím, než definitivně zpomalí. Sedmadvacetibodový autofokus je velmi rychlý; v dobrém světle nepřekračuje závěrková prodleva 0,05 sekundy. Velmi dobrý výkon vykazuje K-3 z hlediska udržení digitálního šumu pod kritickou hranicí 1,5 % - to se mu daří až do vysokého nastavení citlivosti ISO 3200. Skutečně výraznější ztráta detailů je dokonce pozorovatelná až od ISO 12800. Snímky jsou však v závislosti na použitém formátu i při vyšších nastaveních ISO vizuálně skvělé a K-3 v tomto ohledu dalece překonává většinu konkurenčních fotoaparátů. Jsou také velmi ostré a detailní, barvy jsou syté a jasné.

Pentax K-3

Video je natáčeno v různých nastaveních kvality, konkrétně 1080i60, 1080p30/25/24 nebo 720p60/50/30/25/24. Záznam je plynulý, ostrý a dobře vybarvený, navíc se zde nesetkáme s nepříjemnými efekty (běžnými u mnoha jiných modelů), které obraz deformují. K dispozici je množství režimů a doplňků, vstup pro externí mikrofon, kontrola nastavení zvuku a mnoho dalšího. Autofokus je u videa extrémně rychlý, ale je potřeba aktivovat ho vždy manuálně pro nové přeostření. K-3 se také přidal k modelu Nikon D800 v tom, že přináší do světa fotoaparátů port USB 3.0. Nechybí však také port HDMI, DC konektor, port pro dálkové ovládání a PC sync socket. Každý z obou slotů pro paměťové karty podporuje jak karty SDHC, tak také SDXC. Jak už bylo uvedeno, k dispozici je také voděodolný obal, který činí K-3 takřka nezničitelným fotoaparátem do každého počasí a terénu (kromě hlubší vody).

 

Pentax K-3

Co dodat k fotoaparátu Pentax K-3? Až na pár drobností jej nelze než chválit. Poskytuje skvělou obrazovou kvalitu snímků v dobrém světle i za šera, natáčí kvalitní videozáznam a má velmi rychlou frekvenci sériového snímkování. Kromě toho disponuje kvalitním systémem ovládacích prvků, rychlým autofokusem a efektivní vestavěnou redukcí otřesů. K vysoké kvalitě pořízených snímků i videa přispívá také pentaprizmový hledáček a velmi ostrý zadní LCD displej. Přesto není ani tento fotoaparát dokonalý a v některých dílčích ohledech zaostává například za modely Canon EOS 70D nebo Sony Alpha 77. Celkově je ale lepší než oba zmínění konkurenti a lze jej tak považovat za nejlepší fotoaparát ve své výkonnostní a cenové kategorii. K-3 lze tedy s plným svědomím doporučit také všem dosud nerozhodnutým zájemcům.

 

Pentax K-3

Základní údaje:

Typ: Digitální zrcadlovka (D-SLR)

Velikost: 132 x 100 x 78 mm

Hmotnost: 715 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 23,6 x 15,6 (APS-C) mm

Rozlišení snímače: 24,3 milionů

Rozměr LCD displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 037 000 bodů

Maximální hodnota ISO: 51200

Rozlišení videa: 720p, 1080i, 1080p

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 5

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax K-3


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.