Přeposlat Kodak Pixpro AZ522

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kodak Pixpro AZ522

17.12.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Kodak Pixpro AZ522 je lepším a dražším příbuzným nepříliš povedeného modelu AZ521, který jsme si představili nedávno. Na rozdíl od něj disponuje elektronickým hledáčkem a celkově i lepší obrazovou kvalitou snímků. Jinak disponuje stejným 16MP CMOS snímačem a velkorysým 52x zoom objektivem. AZ522 je v současnosti nejvyšším modelem řady Astro Zoom, čemuž odpovídá i jeho cena (kolem 350 dolarů). Tím pádem lze konstatovat, že rozhodně nejde o nejlepší možnou koupi. Svojí celkovou kvalitou totiž tento model přece jen poněkud pokulhává za konkurencí. Při vyšších nastaveních ISO jsou snímky nadměrně zrnité, EVF nedisponuje příliš vysokou kvalitu a podporovány nejsou paměťové karty typu SDXC. AZ522 není vyloženě špatný fotoaparát, existují ale lepší možnosti, které navíc nestojí o mnoho více.

Kodak Pixpro AZ522

Stejně jako v případě AZ362 a AZ521 je i AZ522 již produktem čínského výrobce JK Imaging, který koupil licenci od Kodaku. Na jednu stranu je přitom dobře, že známá značka neopustí trh s digitálními fotoaparáty zcela, na druhou stranu je tu ale otázka udržení pověstné kvality, kterou si s touto značkou běžně spojujeme. Ani jeden ze tří modelů totiž nesplňuje představy a svojí kvalitou příliš neodpovídá poměrně vysoké ceně. AZ522 je přitom ze všech tří modelů nejlepší. Svým tvarem a velikostí se značně podobá AZ521, najdeme ale i pár kosmetických úprav. Tělo objektivu je například obklopeno texturovaným povrchem z gumy, který mu dodává vzhled (nikoliv ale funkci) manuálního zoom objektivu. Tělo je celé černé, nedisponuje stříbrnými akcenty jako tělo u AZ521. A to hlavní – AZ522 disponuje elektronickým hledáčkem, který se nachází hned za bleskem. Celkové rozměry fotoaparátu činí 89 x 119 x 96 milimetrů (VxŠxH) a váží přibližně 540 gramů. Objektiv má velkorysé ohniskové rozpětí 24 – 1248 mm (ekvivalentní 35 mm) a světelnost f/2,8 – 5,6.

Kodak Pixpro AZ522

Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 460 000 pixelů. Nejde o žádný zázrak – například konkurenční SL1000 je vybaven displejem s rozlišením 920 000 pixelů – ale je zcela adekvátní pro běžné využití a dobrou představu o vzhledu scény. Každopádně jde o znatelný pokrok oproti 230 000 pixelovým displejům u levných ultrazoomů, jakým je například GE X600. Elektronický hledáček je bohužel poměrně slabý. Není příliš ostrý a ve slabém světle se jeho obraz stává mírně trhaným. Z hlediska rychlosti si AZ522 také nevede příliš dobře. První snímek po zapnutí pořídí až za 3,1 sekundy a jeho závěrková prodleva přesahuje 0,2 sekundy. Velmi svižná je alespoň frekvence sériového snímkování, která činí úctyhodných 12,6 snímků za sekundy – a to pro 9 následných snímků. Je jen škoda, že pak trvá dalších 9 vteřin, než se snímky zapíšou do paměti. Ostrost snímků dosahuje průměrných 1782 linek na výšku snímku, což není vyloženě špatné.

Kodak Pixpro AZ522

Hůře si AZ522 vede z hlediska kvality snímků, pořízených při vyšším nastavení ISO. Kritickou hodnotu digitálního šumu 1,5 % udrží až do nastavení ISO 400, poté už trpí snímky nadměrnou ztrátou detailů. Video je natáčeno v kvalitě až 1080p do formátu QuickTime. Celkově vypadá záznam velmi dobře, je ostrý a barvy jsou syté. Objevuje se sice drobná vada obrazu v podobě efektu kutálející se závěrky, nejde ale o nic podstatného. Zvuk motorku při zoomování v průběhu natáčení je na audiozáznamu bohužel slyšitelný, což jeho kvalitě samozřejmě neprospívá. Z prvků konektivity nechybí micro HDMI port pro připojení k HD televizoru a nezbytný micro USB port. Podporovány jsou paměťové karty typu SD a SDHC (až do kapacity 32 GB), nikoliv ale SDXC.

Kodak Pixpro AZ522

Jak už bylo zmíněno, Kodak Pixpro AZ522 je zatím nejlepší ze tří recenzovaných modelů tohoto výrobce. Poskytuje poměrně dobrou kvalitu snímků i videa, zejména pak v dostatečném světle. Většina parametrů a výkonnost tohoto ultrazoomu ale bohužel přešlapuje někde kolem průměru a na nejlepší fotoaparáty této kategorie jednoduše nemá. Lepší koupí je tak nepochybně konkurenční Fujifilm SL1000, který stojí přibližně o tisícikorunu víc, ale jsou to dobře investované peníze. Ještě lepší je pak stále nekorunovaný král příslušné kategorie, kterým je Panasonic Lumix DMC-FZ200. Ten dominuje zejména díky fixované světelnosti f/2.8 v celém ohniskovém rozsahu. AZ522 není vyloženě špatným ultrazoomem, vzhledem k jeho četným nedostatkům jej ale nelze doporučit jako nejlepší variantu.

Kodak Pixpro AZ522

 

Základní údaje:

Typ: Ultrazoom

Velikost: 119 x 89 x 96 milimetrů (Š x V x H)

Hmotnost: 540 gramů

Typ snímače: CMOS

Optický zoom: 52x

Velikost snímače: 1/2,3" (6,2 x 4,6 mm)

Rozlišení snímače: 16 MP

Maximální hodnota ISO: 3200

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Baterie: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Kodak Pixpro AZ522


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.