Přeposlat Nikon D610

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D610

02.01.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nikon D610 je novým přírůstkem do rodiny profesionálních jednookých zrcadlovek FX. Představuje vlastně aktualizovanou a vylepšenou verzi loňského modelu D600. Nová zrcadlovka disponuje lepší závěrkou a rychlejším sériovým snímkováním, je také o trochu levnější. Jinak ale žádné významné změny mezi oběma nejspíš nezaznamenáte. D610 je každopádně skvělý fotoaparát, nabízející vysokou obrazovou kvalitu snímků i videa, kompaktní odolné tělo, ostrý zadní displej nebo vysokou kvalitu zvuku. Nepřekonává sice v celkovém hodnocení skvělý Canon EOS 6D, patří ale v této kategorii k nejlepším. Čím tedy dokáže ohromit a co mu naopak schází k dokonalosti?

Nikon D610

Rozměry D610 činí 141 x 113 x 82 milimetrů, hmotnost dosahuje 850 gramů. Je tedy o trošku menší a lehčí než například Nikon D800. Rozhraní fyzických ovládacích prvků je podobné mezi oběma modely, Nikon D610 je má ale o poznání kompaktnější a tlačítek je celkově méně. Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) a rozlišení 921 000 pixelů. Je tak dostatečně ostrý i jasný a poskytuje dobrou představu o fotografované nebo natáčené scéně. Není sice tak ostrý, jako panel u modelu Canon EOS 5D Mark III s milionem obrazových bodů, plně ale dostačuje například k prohlížení v režimu Live View. Nikon také přichází s odnímatelným plastovým krytem na displej, proto se nemusíte bát jeho poškrábání. Je samozřejmě škoda, že je displej fixován; jedinou výjimkou z tohoto pravidla je dnes v rámci full-frame digitálních zrcadlovek pouze model Sony Alpha 99. Větší škoda ale možná je, že D610 také nedisponuje vestavěnou Wi-Fi ani modulem GPS.

Nikon D610

Nikon D610 je velmi rychlý fotoaparát. První snímek po zapnutí pořídí již za 0,3 sekundy, závěrková prodleva v dobrém světle nepřesahuje 0,1 sekundy. V horších světelných podmínkách pak čekáte nanejvýš 0,9 sekundy. Sériové snímkování je velmi rychlé; nejvyšší frekvence činí 6,1 fps, počet snímků pořízených při této rychlosti ale samozřejmě závisí na formátu snímků. Konkrétně 13 jich před zpomalením tento fotoaparát pořídí v rámci nastavení Raw + JPG, pouze v Raw pak zvládne 14. Ve formátu JPG zvládne danou frekvencí dokonce 48 následných snímků. Na jejich zapsání do paměti se pak čeká 13,9, 11,3 a 8,4 sekundy, respektive. D610 si vede skvěle při pořizování snímků za vyššího nastavení citlivosti ISO. Ještě při ISO 6400 totiž dosahuje míra digitálního šumu akceptovatelné hodnoty 1,6 %. Detaily snímku jsou plně zachovány dokonce ještě při ISO 12800, což je výborný výsledek. D610 je tak hned po příbuzném modelu D4 možná nejlepším fotoaparátem pro focení za šera od tohoto výrobce.

Nikon D610

Kvalita videa je velmi vysoká, natáčeno je až ve Full HD kvalitě 1080p30 nebo 720p60, a to do formátu QuickTime. Velmi pohotový a rychlý je také autofokus, který přispívá k hladkému a kvalitnímu obrazu videozáznamu. Zmiňme ale, že značně vysokou kvalitu videa nabízí také konkurenční full frame modely Sony Alpha 99 nebo Sony Alpha 7. Tělo fotoaparátu Nikon D610 nabízí několik standardních portů, bohužel ale chybí PC sync pro propojení se studiovými světly nebo externím bleskem. Ten lze sice připojit díky patici hot shoe, u podobného fotoaparátu by ale zmíněný port neměl chybět. K dispozici je samozřejmě mini USB 2.0, mini HDMI a standardní vstupy pro sluchátka a mikrofony. Na těle fotoaparátu najdeme také dva SD sloty, přičemž oba podporují nejnovější formát paměťových karet SDXC. Jejich využití pak můžete vcelku libovolně kombinovat a představují jednu z největších předností fotoaparátu.

Nikon D610

Závěrem lze konstatovat, že Nikon D610 je výborný fotoaparát, který uspokojí i náročné uživatele. Představuje vylepšení loňského modelu D600, doplněné o několik technologických inovací. Mezi jeho přednosti patří výborná kvalita snímků (i při vyšším nastavení ISO), rychlé sériové snímkování, 39-bodový AF systém, kompaktní full-frame tělo, ostrý zadní displej nebo dva sloty pro SD karty. Hlavním nedostatkem je pak absence Wi-Fi, GPS i zdířky PC sync. Když tedy vyvážíme všechny přednosti i nedostatky, vychází nám jasně pozitivní hodnocení. D610 není tím úplně nejlepším fotoaparátem své kategorie, rozhodně ale patří k nejkvalitnějším modelům na současném trhu. Má totiž prakticky vše, co by měla moderní digitální zrcadlovka mít a lze jej tak vřele doporučit.

Nikon D610

 

Základní údaje:

Typ: Zrcadlovka

Velikost: 141 x 113 x 82 milimetrů

Hmotnost: 850 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: Full-frame (3:2)

Rozlišení snímače: 24,3 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozhraní: mini USB konektor, mini HDMI port

Zdroj: akumulátor Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D610


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.