Přeposlat Fujifilm Finepix XQ1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm Finepix XQ1

07.01.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

XQ1 v sobě spojuje kvalitu modelů X20 a XF1, a představuje tak jakousi kombinaci obou fotoaparátů, vyznačující se vysokou kvalitou pořízených snímků. Od X20 si vypůjčil skvělý obrazový snímač X-Trans, který zapracoval do štíhlého těla podobného tělu XF1, jež se zase snadno vejde do kapsy. K tomu přidejme ještě odolnou kovovou kostru, ostrý zadní LCD displej a integrovanou Wi-Fi. Výsledkem je skvělý kapesní fotoaparát, vynikající zejména obrazovou kvalitou snímků. Nedosahuje sice až na hvězdný konkurenční model Sony Cyber-shot DSC-RX100 II, nezaostává za ním ale o mnoho a navíc je podstatně levnější. Patří tedy nepochybně ke špičce ve své kategorii.

Fujifilm Finepix XQ1

Fotoaparát XQ1 vypadá hezky a elegantně. K dispozici je v černé nebo stříbrné barvě a jeho rozměry činí pouhých 58,5 x 100 x 33,3 milimetru. Hmotnost pak dosahuje příjemných 187 gramů. Je tedy o poznání menší než jeho příbuzný X20, který je ale vybaven mnoha dalšími prvky (optickým hledáčkem, paticí hot shoe i manuálním ovládáním zoomu). Co mají naopak oba fotoaparáty společné, je 12timegapixelový obrazový snímač X-Trans CMOS II o velikosti 2/3 palce. Je tedy o trochu větší než obrazové snímače běžných kompaktů (1/1,7 palce), nedosahuje ale velikosti ambiciózního jednopalcového čipu, kterým společnost Sony vybavila své top-end modely RX100 a RX100 II. Objektiv XQ1 má ohniskový rozsah pouze 25 – 100 mm a rozptyl světelnosti f/1.8 – 4,9. To nejsou nijak impozantní údaje, ale odpovídají kompaktnosti tohoto „kapesního“ fotoaparátu.

Fujifilm Finepix XQ1

Zadní LCD displej má třípalcovou úhlopříčku (7,6 cm) a solidní rozlišení 920 tisíc pixelů. Není vybaven pro sofistikované dotykové funkce, a tak je v poměru ke svému využití velmi kvalitní a zcela dostačující. Zabudováno je také Wi-Fi, ačkoliv pouze v základní, jednoduché podobě. XQ1 je rychlý fotoaparát, první snímek po zapnutí pořídí asi po 1,5 sekundě. Závěrková prodleva trvá jen 0,03 sekundy, což je na fotoaparát této kategorie rovněž skvělý výsledek. Sériové snímkování ve formátu JPG dosahuje frekvence až 12,3 fps, ale pouze pro 10 následných snímků (poté fotoaparát zpomalí na 3 fps). Při fotografování do formátů Raw nebo Raw + JPG činí maximální rychlost 8,9 fps, ale pouze pro 9 následných snímků před zpomalením. Z hlediska kvality snímků při vyšších nastaveních ISO si XQ1 vede také dobře. Kritickou hladinu digitálního šumu 1,5 % udrží až do hodnoty ISO 1600, což je obstojné.

Fujifilm Finepix XQ1

Video je nahráváno do formátu QuickTime až v kvalitě 1080p60. Záznam je obecně vzato detailní a plynulý, ostření ve většině případů pohotové. Z hlediska obrazové kvality se toho nedá moc vytknout, problémem je snad jen občas pomalejší fokus, místy nadměrná zrnitost obrazu a zejména pak slyšitelný hluk, který vytváří motorek zoomu při pohybu objektivu. Bohužel není k dispozici vstup pro externí mikrofon, takže s profesionální kvalitou zvuku rozhodně nepočítejte. Tím ale negativa zcela končí. Nechybí samozřejmě porty micro USB pro připojení k počítači a micro HDMI pro připojení k HD televizoru. Standardní paměťový slot podporuje karty typu SD, SDHC i SDXC. Bohužel fotoaparátu chybí také patice hot shoe a elektronický hledáček, což mírně kazí jinak skvělý dojem z tohoto kompaktu.

Fujifilm Finepix XQ1

Fujifilm Finepix XQ1 je velmi kvalitní kompaktní fotoaparát. Nabízí velmi vysokou obrazovou kvalitu snímků i videa (až na drobné výjimky v závislosti na okolních podmínkách), solidní a ostrý zadní LCD displej, implementovanou Wi-Fi, značnou rychlost a poměrně vysokou odolnost. Kromě toho je také lehký, štíhlý a vejde se dobře do kapsy. Patří tak nepochybně k nejlepším kompaktům ve své kategorii, ačkoliv ani jemu se nevyhnuly drobné nedostatky. Mezi ty patří zejména úzké ohniskové rozpětí, absence elektronického hledáčku a některých dalších doplňků nebo třeba slabší zvuková kvalita videa. V celkové bilanci však rozhodně převažují klady tohoto fotoaparátu, proto jej lze považovat za velmi zdařilý a jeho koupi s mírnou opatrností vřele doporučit. Nezklame totiž ani náročnější uživatele.

Fujifilm Finepix XQ1

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 58,5 x 100 x 33,3 milimetru (VxŠxH)

Hmotnost: 187 gramů

Typ snímače: X-Trans CMOS II

Velikost snímače: 2/3 palce

Rozlišení snímače: 14,5 megapixelu (efektivní 12 MP)

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozhraní: mini USB konektor, mini HDMI port

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm Finepix XQ1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.