Přeposlat Ricoh Theta

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Ricoh Theta

28.01.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento zajímavý panoramatický fotoaparát jsme si poprvé představili již v září loňského roku. Jde o kompaktní fotoaparát, pořizující působivé sférické 360ti stupňové snímky. Podporuje také Wi-Fi a je kompatibilní s operačními systémy Android a iOS. Plusem je také jeho štíhlost a elegantní vzhled. Mezi největší nedostatky tohoto netradičního přístroje patří naopak poměrně vysoká cena, velmi slabá výdrž baterie a zejména pak slabší obrazová kvalita pořízených snímků. Ačkoliv nevyniká celkovou kvalitou, je Theta velmi originální a nabízí poměrně zábavnou formu práce s fotoaparátem. Rozhodně nejde o univerzálně využitelný přístroj, který by si zamilovala většina uživatelů, mnozí si jej ale nejspíš oblíbí.

Ricoh Theta

Ricoh Theta je zvláštní panoramatický fotoaparát, který nabízí tvorbu 360° panoramatických snímků, a to ve všech směrech. Pro ten účel je vybaven dvěma vypouklými objektivy. Právě objektivy a několik tlačítek jsou tím jediným, co na hladkém těle přístroje naleznete. Pro pořízení takto ambiciózního snímku přitom stačí zmáčknout spoušť. Při své ceně kolem 400 amerických dolarů nejde rozhodně o výrazně levnou záležitost, ale pro mnoho aplikací může být tento netradiční fotoaparát velmi přínosný. Je také dostatečně štíhlý, aby se vám pohodlně vešel do kapsy. To přitom nebývá u podobných přístrojů pravidlem, jak ukazuje podobně fungující a dražší Panono Ball, disponující dokonce 36 objektivy (a zároveň také lepší obrazovou kvalitou panoramatických snímků). Theta je v podstatě štíhlým vysokým hranolkem s objektivy vyčnívajícími na protějších stranách. Její rozměry činí 129 x 43 x 23 milimetrů a hmotnost dosahuje přibližně 96 gramů. Fotoaparát je tak menší než leckterý chytrý telefon a dobře se přenáší.

Ricoh Theta

Spodní strana je dostatečně plochá, aby mohla bezpečně stát na rovné podložce, nechybí ale ani otvor pro upevnění trojnožky. Na spodní straně se dále nachází USB port, který slouží i k dobíjení přístroje. To je bohužel až příliš časté, protože baterie nemá velkou výdrž. Ovládací prvky na těle přístroje se v podstatě omezují na tlačítka Power, Wi-Fi a ukazatele aktuálního stavu. Když fotíte s Ricoh Theta, nepotřebujete uvažovat o správné kompozici; v záběru je jednoduše vše, co se kolem vás právě nachází. Abyste získali dobrý záběr, je spíše dobré umístit fotoaparát do vhodné pozice v daném prostředí. Samotný přístroj v záběru nikdy není, pokud ale při pořizování snímku držíte přístroj v ruce, získáte zvláštní efekt dotýkajících se prstů, mezi kterými přístroj držíte. Propojení s chytrým telefonem (pouze operační systémy Android a iOS, nikoliv Windows Phone 8) je velmi snadné a pracuje efektivně. Kromě dálkového ovládání umožňuje aplikace chytrého telefonu také kompenzaci expozice (která zjasňuje nebo ztemňuje scénu).

Ricoh Theta

Přenos snímků mezi fotoaparátem a smartphonem je velmi rychlý a ovládání zcela jednoduché. Bohužel ale musíte nahrávat pořízené snímky jeden po druhém, jejich hromadný transfer totiž není umožněn. Po jejich přenosu si je můžete prohlížet na chytrém telefonu nebo tabletu. Pro sdílení online jsou kompatibilní služby Facebook, Twitter a Tumblr; hosting nalezneme na stránce Theta360.com. Theta bohužel nesplnila slibovaný odhad 200 snímků na jedno dobití; místo toho zvládá spíše jen kolem 30 snímků před nutným doplněním energie. K dobíjení slouží již zmíněný port micro USB, zároveň díky němu můžete propojit fotoaparát s počítačem PC nebo Mac a nahrát obsah. Theta má celkem 4 GB vnitřní paměti, které pojmou asi 300 sférických snímků. Obrazovou kvalitou sice vyloženě nezaujmou, ale představují velmi dobrou a působivou památku například na interiéry muzeí a jiných budov, navštívených třeba při dovolené v zahraničí.

Ricoh Theta

Jak shrnout recenzi tohoto netradičního panoramatického fotoaparátu? Jeho velkou výhodou je právě onen neobvyklý způsob pořizování snímků, který nabízí nádherné panoramatické momentky. Na trhu dnes není mnoho přístrojů, které dokážou jediným stiskem spouště pořídit 360ti stupňový záběr. Zejména ve vnitřních, dobře osvětlených prostorách můžete s tímto fotoaparátem pořídit mnoho pěkných snímků a vcelku se u toho i pobavit. Působivé snímky je radost sdílet na internetu, takže pokud je toto vaše představa ideální práce s fotoaparátem, nejspíš budete s Thetou spokojeni. V opačném případě jej ale nelze tak jednoznačně doporučit. Theta je poměrně drahý přístroj, a to zejména vzhledem k jeho omezené nabídce možností. Navíc pořizuje snímky, které se obrazovou kvalitou ani zdaleka nemohou měřit s lepšími kompaktními fotoaparáty. Také výdrž baterie je bohužel nedostatečná. Nepatříte-li proto vyloženě k nadšencům do podobných netradičních zařízení, pak lze doporučit raději klasickou volbu digitálních kompaktů.

Ricoh Theta

Základní údaje:

Typ: Panoramatický fotoaparát

Velikost: 129 x 43 x 23 milimetrů

Hmotnost: 96 gramů

Vnitřní paměť: 4 GB (300 snímků)

Výdrž baterie: Kolem 30 snímků (dle výrobce až 200)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Ricoh Theta


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.