Přeposlat Vysvětlivky k technickým parametrům fotoaparátu- 2.část

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Vysvětlivky k technickým parametrům fotoaparátu- 2.část

22.04.2007 | Tereza Čistotová | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Další část seriálu, kde najdete vysvětlení technických vlastností fotoaparátů.

Rozsah zoomu

Jak už jsem dříve uvedla, zoom je jinak řečeno objektiv s proměnou ohniskovou vzdáleností. Laicky řečeno je to možnost, jak moc si daný předmět mohu přiblížit a v opačném případě i oddálit. Po pravdě řečeno, všímejte si pouze hodnoty optického zoomu čím vyšší hodnota, tím samozřejmě lépe. Výrobci fotoaparátu udávají v technických parametrech i zoom digitální. Avšak digitální zoom dělá prakticky totéž, co děláme v editoru při výřezu a tak je naprosto zbytečné zaobírat se hodnotou tohoto zoomu.

Stabilizace

Kdo by neznal reklamu s pánem , který je držen vzhůru nohama a třesen .. Stabilizace je velmi dobrou funkcí pro lidi, kteří jsou si vědomi toho, že budou fotografovat v extrémních podmínkách či jejich zdravotní stav nelahodí tomu, že při zmáčknutí spouště je fotoaparát v klidu. Tato funkce je vždy přínosem a kladem každého fotoaparátu.

Expoziční čas, nebo-li rychlost závěrky

Expoziční čas je doba, jak dlouho světlo působí na senzor. Jistě jste se někde dočetli, či někde doslechli o tom, že pokud chcete fotografovat rychlý pohyb, je zapotřebí krátkého času a při rozmazání jedoucích tramvají naopak dlouhý čas. Přesně k těmto fotografiím používáme a využíváme možnost změnit si expoziční čas. Čas má jednotky vteřiny a jinak tomu není, ani u expozičního času ½, ¼, 1/8, 1/15, 1/30 až k těm krátkým časům 1/1000 ..

Ostření

Ostřit, nebo-li vybrat si místo, které chceme mít nejostřejší, můžeme několika způsoby. Samozřejmě tím nejjednodušším, a to automatickým , posléze bodovým – kdy můžeme pohybovat bodem, který bude právě ten pro nás prioritní a pak stejně jako u analogového fotoaparátu manuálně, pomocí kroužku a našich vlastních očí.

Měření expozice

Sám o sobě fotoaparát umí měřit světlo na scéně a tak určit správnou expoziční hodnotu času a clony. Měření expozice nelze měřit pouze jenom jedním způsobem a tak jsou fotoaparáty vybaveny možností nastavit si oblast, kde se bude daná expozice měřit. ~i1

Videosekvence

Občas vydařená funkce, avšak většinou ne pro hlavní aktéry. Jistě znáte pocit, když si chcete z někoho udělat legraci a místo toho, abyste ho fotil, tak ho natáčíte. On sám nic netušící odhalí Vám, co by odhalit nikdy nechtěl a Vy s úsměvem na tváři říkáte „Jejda, je to zase nějaké porouchané, tak naposledy se usměj :) „. U videosekvence se udává většinou rozlišení v jaké je možné dané video nahrávat 640x480 atd.

LCD displej

Důležitá a skoro nepostradatelná součást každého digitálního fotoaparátu. Bez displeje byste neviděli co fotíte a jakými funkcemi. A opět pravidlo, moje pravidlo, čím větší LCD displej tím lépe :)

Režimy

Každý fotoaparát má již navolenené režimy, které Vám usnadní fotografování. Například pokud chcete vyfotit synka jedoucího na kole zvolíte režim sport, či dcerku na maturitním plese- tak použijete na detail obličeje režim portrét. Režimy jsou nastavené tak, aby Vám ve většině případů vyhovovaly jejich parametry, jak clonového čísla, tak samozřejmě čas. Proto pokud zvolíte režim noc, nedivte se, že fotografie, kterou jste vyfotografovali bez stativu je pouze černá s bílými šmouhami. Je zde nastaven dlouhý expoziční čas a jak jsem se již v dřívějším článku zmiňovala, je zapotřebí použít stativ. Režimů máme opravdu hodně, převážně mají i stejné ikonky, jak vidíte hned dále ~i2

Komunikační rozhraní

To je zkráceně cesta mezi Vaším fotoaparátem a počítačem. Většina fotoaparátů má komunikační rozhraní USB 2.0, což patří k těm nejrychlejším. Při koupi je tento parametr velice důležitý- pokud nechcete při natahování fotografií do počítače strávit celý den.

Paměť a paměťové karty

Jako lidé mají paměť, do které si po léta svého života ukládají vzpomínky, tak stejně i fotoaparáty mají svojí za prvé vnitřní paměť, ta je většinou opravdu minimální a za druhé pak paměť „externí“. Občas by se mi taková „externí“ paměť hodila, převážně ve zkouškovém období :) Paměťových karet máme na trhu nepřeberné množství a liší se typem, výrobcem a samozřejmě kapacitou .Paměťové karty známe: CompactFlash MemoryStick MultiMedia Card SecureDigital Card xD Picture Card Před koupí paměťové karty je důležité brát v úvahu fakt, že fotografie pořízená z digitálního fotoaparátu o rozlišení 5Mpx má výslednou velikost cca 1.5MB. Tudíž na paměťovou kartu o velikosti 258 MB máme možnost nafotit pouze 172 fotografií. Stojí za uvážení, jestli nemá cenu připlatit si o pár stovek korun a navíc si pořídit kartu s větší kapacitou.

Zdroj energie

V podstatě známe 2 druhy zdrojů energie, které se používají u digitálních fotoaparátů: tužkové dobíjecí akumulátory nebo baterie AA speciální Li-ion akumulátory. Nemůžu říci, který je lepší, jelikož každý má své výhody a nevýhody. Pokud se chystáte na dlouhou cestu a víte, že nebudete mít dostupnou elektrickou síť, jsou lepší baterie AA. Jsou běžné skoro po celém světě a jsou levnější a proto si jich můžete vzít více do zásoby. Naproti tomu výhodami Li-ion akumulátorů je jejich nízká váha, vyšší kapacita a relativně krátká doba nabíjení, nevýhodou je, že musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Samozřejmě o technických parametrech by se toho dalo říci mnoho a mnoho, ale podle mého názoru, všeho moc škodí. Doufám, že ti kteří se právě rozhodli pořídit si svůj nový fotoaparát a doposud nevěděli, co zběsilá písmenka a čísílka v parametrech znamenají, v tom mají již jasno. Přeji Vám šťastnou ruku při výběru toho Vaše klenotu :)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Vysvětlivky k technickým parametrům fotoaparátu- 2.část


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.