Přeposlat Fujifilm X-Pro1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X-Pro1

20.03.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Fujifilm X-Pro1 je již dobře zavedeným modelem kompaktu s vyměnitelnými objektivy. Ačkoliv je již zhruba dva roky starý, je stále vylepšován a doplňován firmware aktualizacemi a představuje tak velmi dobrého zástupce vstupní kategorie těchto kompaktů s optickým hledáčkem. Snímač typu X-Trans velikosti APS-C produkuje skvělé snímky i v horším světle a disponuje také ostrým displejem. Má také dobrou stavbu a prakticky řešené rozhraní ovládacích prvků. Jedinými drobnými chybkami jsou pomalejší ostření, absence zabudovaného blesku a vstupu pro mikrofon nebo poněkud slabší video. Jinak ale X-Pro1 představuje skutečně skvělou volbu, která vás nejspíš nezklame.

Fujifilm X-Pro1

V rámci svých rozměrů 140 x 82 x 43 mm a hmotnosti 450 gramů (včetně baterie a karty) působí X-Pro1 poněkud mohutným, nepřiměřeně těžkým dojmem. Na druhou stranu však díky tomu fotoaparát působí jako solidní a kvalitní přístroj (kterým ostatně opravdu je). Horní a dolní okraj tvoří kvalitní hliník, zbytek těla je pokryt černou koženkou. Hledáček je umístěn v horním rohu, podobně, jako například u modelu Leica M Monochrom. Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a nabízí skvělé rozlišení 1,23 milionu bodů. Tím dvojnásobně překonává například displej Panasonic Lumix DMC-GH3 s hodnotou 614 000 pixelů. Displej X-Pro1 je však fixovaný a nemá dotykovou podporu. Pokud jste tedy fanoušky systému Fujinon X a rádi byste měli také pohyblivý displej, pořiďte si raději příbuzný model Fujifilm X-T1, více podobný SLR fotoaparátům. Také hledáček X-Pro1 disponuje štědrým rozlišením 1,44 milionu bodů, ačkoliv i s touto štědrou hodnotou zaostává například za fantastickým OLED hledáčkem o 2,359 milionu pixelů, jaký najdeme například u modelu Sony Alpha NEX-7.

Fujifilm X-Pro1

Velkou slabinou fotoaparátu byla od jeho objevení se na trhu nízká rychlost a pomalá reakční doba. Rychlost X-Pro1 pak byla díky firmware aktualizacím vylepšena, přesto není ani dnes nijak závratná. Závěrková prodleva činí asi 0,25 sekundy, v podstatně horším světle pak asi 1,4 sekundy. Pokud tedy potřebujete fotoaparát pro záznam rychlé akce (například sportovního utkání), rozhodně sáhněte po jiném modelu – vhodný je například Olympus OM-D E-M1. U toho je prodleva téměř nepostřehnutelná, i když v horším světle výrazně zpomalí asi na 1,2 sekundy. X-Pro1 si však vede podstatně lépe při „startu“, první snímek po zapnutí pořídí již za obstojných 1,4 sekundy. V režimu kontinuálního snímkování pak udrží slušnou frekvenci 5,5 fps pro 11 snímků v kombinaci Raw + JPG, pro 11 Raw nebo pro 17 JPG; vše před zpomalením. X-Pro1 byl také první fotoaparát, který využil vcelku unikátní obrazový snímač X-Trans, který produkuje jaksi obrazově přirozenější snímky, více podobné filmovému obrazu. Velmi dobře si tento fotoaparát vede také při vyšším nastavení ISO. Kritickou hladinu digitálního šumu 1,5 % udrží ještě při vysokém nastavení citlivosti ISO 6400, při kterém snímky stále nejeví výraznější ztrátu detailů. V tomto ohledu překonává například i konkurenční Samsung Galaxy NX.

Videozáznam je pořizován ve formátu QuickTime a v kvalitě 1080p24 nebo 720p24. Obraz je detailní a dobře vybarvený, bohužel se zde však vyskytuje nepříjemný efekt „kutálející se závěrky“, který kvalitu videa značně snižuje. Kombinace velkého snímače a pomalejší frekvence snímků způsobuje nepříjemné „předbíhání“ dolní části obrazu, ústící v jakýsi „gumový“ pohyb objektů na záběru. X-Pro1 také nestíhá vždy dostatečně rychle přeostřovat. K dispozici také není vstup pro externí mikrofon. Vestavěný mikrofon sice odvádí obstojnou práci při krátkých klipech, na delší natáčení už se ale nehodí (lidský hlas je jím zaznamenán poněkud „dutě“). Pokud tedy stojíte o fotoaparát natáčející velmi kvalitní video, pak v kategorii bezzrcadlovek sáhněte například po modelu Panasonic GH3. Z prvků konektivity najdeme u X-Pro1 obvyklý port HDMI pro připojení k HD televizoru a nezbytný port USB pro přehrání obsahu do počítače. Podporovány jsou také standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Fujifilm X-Pro1 není fotoaparátem pro všechny příležitosti, tak jako výborný Olympus OM-D E-M1, představuje ale skvělou možnost volby pro všechny zájemce o kvalitní fotoaparát s optickým hledáčkem. Nezklame přitom ani štědrý výběr objektivů. Nabízí také intuitivní systém ovládacích prvků, hybridní hledáček, umožňující přepínání mezi optickým a elektronickým pohledem a samozřejmě velmi dobrou kvalitu snímků (včetně snímků pořízených v horším osvětlení). Z nedostatků lze opět zmínit slabší kvalitu videa, poněkud pomalejší autofokus nebo absenci Wi-Fi, jde však spíše o drobné chybky, které celkově velmi dobrý dojem z tohoto aktualizovaného fotoaparátu nekazí. Pokud tedy upřednostníte optický hledáček u fotoaparátu z kategorie bezzrcadlovek a přitom nechcete utrácet například za další drahé komponenty, pak je i v roce 2014 X-Pro 1 skvělou volbou.

Základní údaje:

Typ: Nepravá zrcadlovka

Velikost: 140 x 82 x 43 milimetru

Hmotnost: 400 gramů (s příslušenstvím 450 gramů)

Velikost snímače: APS-C

Rozlišení snímače: 16,3 megapixelu

Typ displeje: TFT

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 230 000 bodů

Rozlišení hledáčku: 1 440 000 pixelů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X-Pro1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.