Přeposlat Nikon Coolpix P7800

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix P7800

27.03.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nikon Coolpix P7800 představuje poslední model v linii top-end kompaktů tohoto výrobce. Nabízí snímač o rozlišení 12 megapixelů a objektiv 28 – 200 mm f/2-4 přesně podle svého předchůdce P7700, přidává ale také vestavěný elektronický hledáček. Postrádá sice integrovanou Wi-Fi některých kvalitních konkurentů, jeho systém ovládacích prvků však nepochybně zaujme majitele D-SLR fotoaparátů, kteří hledají ještě druhý, menší fotoaparát. P7800 má nepochybně své silné stránky (včetně natáčení ve slow motion a polohovatelného displeje), ve své výkonnostní kategorii však čelí velmi silné konkurenci.

Nikon Coolpix P7800

Při rozměrech 118 x 77 x 50 mm a hmotnosti 399 gramů je P7800 větším fotoaparátem než průměrné kompakty, zcela ale nevybočuje. V ruce působí solidním dojmem a velikostí ani tvarem se příliš neliší od konkurenčního modelu Canon PowerShot G16. Velmi kvalitně je řešen systém fyzických ovládacích prvků, který usnadňuje pohodlnou práci a přesné nastavení všech kýžených parametrů. Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a solidní rozlišení 921 000 pixelů. Je velmi ostrý a lze jej polohovat do různých směrů, což usnadňuje pořizování snímků v různých podmínkách nebo při krkolomných úhlech. Nedisponuje ovšem dotykovou podporou, jako je tomu například u modelu Olympus Stylus 1. EVF je naopak přítomný, ale jeho kvalita je spíše zklamáním – postrádá totiž kontrast a ostrost. Pokud upřednostňujete fotoaparát s optickým hledáčkem, pak lze doporučit Fujifilm Finepix X20. Disponuje možná tím nejlepším hledáčkem v rámci kompaktních fotoaparátů.

Nikon Coolpix P7800

P7800 nemá zabudované ani Wi-Fi, ani GPS, lze je ovšem doplnit díky přídatnému portu a dalším konektivním prvkům. Není to rozhodně pomalý fotoaparát, ale ani nejrychlejší ve své kategorii – první snímek po zapnutí pořídí za 1,8 sekundy, závěrková prodleva činí 0,15 sekundy a v horším světle pak 1,9 sekundy. Nejvyšší snímkovací frekvence činí v příslušném režimu 8,3 fps, v tomto případě jste ale limitováni osmi následnými snímky. Konkurenční Sony Cyber-shot DSC-RX100 byl po startu pomalejší, potřeboval totiž 2,2 sekundy k pořízení prvního snímku po zapnutí. Byl však naopak rychlejší z hlediska ostření, které bylo časově téměř neznatelné. Ostrost a celková kvalita pořízených snímků je u P7800 velmi dobrá, ačkoliv se objevují nepříjemné chybky a rozostření na okrajích. Hladina digitálního šumu je nadměrná (přes 1,5 %) již při ISO 800, to je však vzhledem ke snímači o velikosti 1/1,7 palce o 12 megapixelech zcela pochopitelné. Detaily jsou přesto pěkné až do nastavení ISO 1600.

Nikon Coolpix P7800

Video je natáčeno do formátu QuickTime ve kvalitách 1080p30, 720p60 nebo 480p120 – dva poslední mohou být využity také pro slow motion video. Záznam je obecně vzato ostrý a jasný, probíhá také poměrně hladce a plynule. Objevuje se sice nepříjemný jev předbíhající se spodní části obrazu při 30 fps, tento efekt ale není obvykle příliš nápadný. Zvuk pohybujícího se objektivu je bohužel nepříjemně slyšitelný, takže k vysoké kvalitě videozáznamu příliš nepřispívá. Na druhou stranu je však k dispozici vstup pro externí mikrofon, který tento problém uspokojivě řeší. V rámci natáčení pomalého záběru je P7800 skvělý, pokud ale stojíte o skvělý fotoaparát pro natáčení videa v běžné rychlosti, připravte si mnohem víc peněz a pořiďte si Sony Cyber-shot DSC-RX10. Z prvků konektivity naleznete ještě port pro GPS, mini HDMI vstup a standardní USB port. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Nikon Coolpix P7800

Fotoaparát Nikon Coolpix P7800 je skvělou volbou zejména pro náročnější fotografy, kteří upřednostňují manuální ovládání. Má také ostrý objektiv, polohovatelný ostrý LCD displej a natáčí kvalitní video. Nechybí také (byť méně kvalitní) EVF, vstup pro mikrofon, patice hot shoe a podpora formátu Raw. Bohužel však přináší také zklamání v podobě neostrého elektronického hledáčku, nadměrně zrnitých fotografií při vyšších nastaveních ISO, absence dotykové funkce displeje a Wi-Fi. Rychlé snímkování je bohužel značně limitované a ostření ve slabším světle nebo režimu makro značně pomalé. Tělo fotoaparátu je rovněž poněkud větší, než by bylo ideální. I přes tento výčet nedostatků by P7800 mohl být rozhodně tím pravým pro některé uživatele, záleží ovšem na osobních preferencích. Pokud se vám stále líbí starší modely, datující se až k původnímu P7000 z roku 2011, budete s ním nejspíš spokojeni. Jeho cena se nyní pohybuje kolem 13 000 Kč s DPH.

Nikon Coolpix P7800

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 118,5 x 77,5 x 50,4 milimetru

Hmotnost: 399 gramů

Velikost snímače: 1/1,7"

Rozlišení snímače: 12,2 megapixelu

Typ displeje: TFT LCD

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Optický zoom: 7,1x

Digitální zoom: 4x

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix P7800


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.