Přeposlat Nikon Df

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Df

01.04.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nikon Df je stylová jednooká zrcadlovka vyvedená v pohledném retro stylu. Zřejmě jde o pokračující trend oblíbenosti retro fotoaparátů, který nastartoval už roku 2010 model X100 od Fujifilmu. Nikon si vzal za vzor populární model FE2 SLR, je však poněkud mohutnější a vzhledem ke svému digitálnímu zázemí nabízí přece jen nezvykle mnoho ovládacích prvků. Tento full-frame model s rozlišením 16 megapixelů používá stejný skvělý snímač, který nalezneme také na vlajkové lodi Nikonu, modelu D4. Nabízí skvělou kvalitu snímků při vyšších nastaveních ISO, frekvenci sériového snímkování 5,5 fps, ostrý displej s 921 000 pixelů a plnou kompatibilitu se staršími objektivy pro manuální ostření od Nikonu. Mezi největší nedostatky patří absence natáčení videa a poněkud nedoladěná kombinace retro prvků a moderní technologie.

Nikon Df

Nikon Df rozhodně nelze doporučit každému – jedná se o specifický model pro milovníky starší „analogové“ éry, kteří touží po kombinaci retro stylu a vyspělé digitální technologie. Pokud například nejste ochotni vzdát se natáčení videa, musíte se poohlédnout jinde – Df totiž natáčet neumožňuje. Z konkurentů, kteří budou nejspíš vyhovovat většímu počtu uživatelů, lze zmínit model vstupní úrovně Nikon D610 nebo ambicióznější (a mnohem dražší) Nikon D800. Z dané kategorie bývá velmi dobře hodnocen také konkurenční model Canon EOS 6D, určený rovněž nadšencům. Vraťme se však k modelu Df, který má také čím zaujmout. K dispozici je celý v černé nebo v černo-stříbrné kombinaci barev. Při rozměrech 143 x 110 x 66 mm a hmotnosti 765 gramů je o trochu menší než zmíněný D610, důvodem je zejména větší úchyt druhého zmíněného. Na těle Df je umístěno velké množství ovládacích prvků, které budou vyhovovat všem fotografům, kteří si rádi pohrávají s nastavením, jinak ale působí v kombinaci s retro stylem přístroje poněkud rušivě.

Nikon Df

Zadní displej má netradiční délku úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) a velmi slušné rozlišení 921 000 pixelů. Je velmi ostrý a detailní, takže umožňuje například zoom i v režimu živého náhledu. Displej již vzhledem k retro stylu pochopitelně není výklopný, což je ovšem škoda. V této kategorii se ostatně jedná o velmi vzácnou věc – takovým displejem je vybaven například model Sony Alpha 99. Velkou výhodou Df je naopak možnost využití mnoha starších objektivů Nikonu. Pokud však volíte raději jednoduchost, k dispozici je také full-frame bezzrcadlovka typu Sony Alpha 7 nebo 7R. Z hlediska rychlosti si Df vede velmi dobře, první snímek po zapnutí pořídí za 0,4 sekundy a závěrková prodleva nepřesahuje 0,1 sekundy. V režimu živého náhledu zvládá zaostřit za 1,1 sekundy v dobrém a 1,3 sekundy v horším světle. V případě použití optického hledáčku však ve stejném slabém světle trvá ostření Df podstatně déle a je dokonce značnou slabinou (dle provedených testů asi 3 – 9 sekund).

Nikon Df

V režimu kontinuálního snímkování zvládá Df frekvenci 5,5 fps, a to pro 23 snímků ve formátu Raw + JPG, 31 pro Raw a rovnou stovku pro JPG. Pro srovnání lze uvést, že konkurenční Canon EOS 6D je pomalejší – frekvenci 4,2 fps udrží pro 8 snímků Raw + JPG nebo 16 snímků ve formátu Raw (na druhou stranu však nemá limit, co se týče JPG snímků). Ostrost snímků, pořízených modelem Df je v závislosti na použitém objektivu velmi dobrá (při světelnosti f/5.6 činí až 2517 linek na výšku). Přímo skvěle si však Df poradí s kvalitou snímků při vyšších nastaveních ISO. Hodnotu digitálního šumu 1,5 % (která je považována za mezní v poměru k vysoké kvalitě) nepřekročí ještě při ISO 6400 a při ISO 12 800 činí jen 1,6 %. Dokonce i při ISO 25 600 dosahuje pouze 1,9 %, ačkoliv na této hodnotě už samozřejmě vysokou kvalitu nemůžeme požadovat. Bližší pohled na monitoru však prokázal, že ještě při ISO 6400 jsou detaily prakticky nedotčené a při ISO 12 800 se ukázala jen drobná degradace, což je fantastický výsledek. Jak již bylo zmíněno, Df neumožňuje natáčet video, disponuje ale HDMI vstupem a standardním USB portem. Baterie by měla vydržet pořízení přibližně 1400 snímků. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Jak tedy zakončit hodnocení fotoaparátu Nikon Df? Pocity jsou spíše smíšené, jak už to bývá u všech fotoaparátů se skvělými i stinnými stránkami, dodanými v jednom balení. Mezi jeho nejlepší stránky patří výborná výkonnost v horším světle a obecně velmi pěkné snímky. Také je značně rychlý a jeho retro styl je nepochybně velmi pohledný. Na druhou stranu jej ale rozhodně nelze doporučit všem zájemcům o kvalitní fotoaparát této kategorie – přece jen už jsme si zvykli na to, že můžeme natáčet videa a že design jde hezky dohromady s vnitřní technologií. V těchto ohledech Nikon Df nenadchne a je pravdou, že většina uživatelů nejspíš upřednostní některou z jiných možností (zejména pak systém autofokusu, který nabízí například model Nikon D800 nebo Nikon D4). Canon EOS 6D zase disponuje vestavěnou GPS a Wi-Fi, natáčí video a je také levnější. Nikon Df je skvělým a pozoruhodným fotoaparátem z kategorie full-frame zrcadlovek, jeho příznivcem se ale rozhodně nestane každý.

 

Základní údaje:

Typ: Digitální zrcadlovka

Velikost: 143,5 x 110 x 66,5 milimetru

Hmotnost: 765 gramů

Velikost snímače: 36 x 24 mm

Rozlišení snímače: 16,2 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Minimální ISO: 50

Maximální ISO: 204 800

Sériové snímání: 5,5 fps

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Df


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.