Přeposlat Sony Alpha 6000

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha 6000

20.05.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Sony Alpha 6000 je jedním z nejrychleji ostřících fotoaparátů na současném trhu. Kromě toho vyniká také skvělou obrazovou kvalitou snímků, pořizovaných APS-C snímačem s rozlišením 24 megapixelů. Nabízí také ostrý elektronický hledáček typu OLED, pohledný výklopný displej, podporu Wi-Fi i NFC a v neposlední řadě také dokáže natáčet videa ve Full HD kvalitě. Sériové snímkování zvládá frekvencí až 11,1 snímku za sekundu. Oproti těmto přednostem mu lze vytknout skutečně jen málo věcí, proto se řadí mezi nejlepší zástupce své kategorie (bezzrcadlovky vstupní třídy) na trhu.

Sony Alpha 6000

Alpha 6000 je značně podobná modelu Sony Alpha NEX-6, přesto však ve svém designu vykazuje jisté změny. Rozměry tohoto fotoaparátu činí 120 x 67 x 45 mm a hmotnost dosahuje 344 gramů. Novější model je o trochu menší, ale rozdíl ve velikosti není nijak výrazný. Alpha 6000 nevykazuje podobu SLR fotoaparátů jako některé konkurenční modely (např. Panasonic Lumix DMC-G5), namísto toho umísťuje EVF do levého rohu. Většina ovládacích prvků se proto soustřeďuje v pravém horním rohu fotoaparátu. Sony Alpha 6000 nedisponuje vestavěnou stabilizací obrazu, zato ale nabízí vestavěný výskočný blesk a sáňky s možností připojení celé řady doplňků (přídatného blesku, externího mikrofonu nebo třeba XLR adaptéru pro vyvážený audio vstup). Úchyt je poněkud mělký, ale vcelku dostatečný pro pevný úchop fotoaparátu.

Sony Alpha 6000

Zadní displej je výklopný a lze jej tedy natáčet podle potřeby nahoru i dolu. Standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) doplňme údajem o rozlišení – velmi slušných 921 000 bodů. Konkurenční Olympus OM-D E-M10 sice nabízí ještě ambicióznější panel o rozlišení 1,037 milionu bodů, faktický rozdíl ale není příliš veliký. Nespornou předností je také fakt, že je displej Alpha 6000 dotykový. Elektronický hledáček má rozlišení 1,44 milionu bodů, čímž zaostává za fantastickým EVF u modelu NEX-6 a Alpha 7 (2,359 milionu bodů). Přesto působí velmi ostře a vzhledem k tomu, že jde o typ OLED, disponuje i dobrým kontrastem. Oční snímač automaticky po přiblížení oka přepíná mezi EVF a LCD, nepracuje však vždy 100 % spolehlivě (je nadměrně citlivý). K dispozici je také Wi-Fi a NFC. Příjemná je také možnost stáhnout si užitečné aplikace ze služby PlayMemories (například pro lepší konektivitu).

Sony Alpha 6000

Fotoaparát Alpha 6000 má jedinou slabinu v kategorii „rychlost“, a tou je startovní reakce. První snímek totiž pořídí až za přibližně 1,9 sekundy po zapnutí. Jakmile už je ale zapnutý, je tento fotoaparát skutečným rychlíkem. Závěrková prodleva činí nepostřehnutelných 0,02 sekundy, v hodně špatném světle se pak tato prodleva zvyšuje na 0,8 sekundy. Skvělá je také frekvence, se kterou dokáže pořizovat snímky v režimu sériového snímkování – až 11,1 rámečků za vteřinu. V tomto tempu zvládá 22 snímků ve formátu Raw + JPG a 48 snímků pouze ve formátu JPG. Z hlediska výkonnosti při vyšším nastavení ISO si tento fotoaparát také vede velmi dobře, kritickou hodnotu digitálního šumu 1,5 % nepřesáhne ani při ISO 12 800 (v tomto ohledu si vede skvěle také Fujifilm X-T1). Video je natáčeno v maximální kvalitě 1080p60 (AVCHD) nebo 1080p30 (MP4) a je velmi kvalitní – plynulé a s dobrými barvami.

Sony Alpha 6000

Co tedy dodat závěrem? Sony Alpha 6000 je skvělý model bezzrcadlovky se snímačem o velikosti APS-C a rozlišením 24 megapixelů. Nabízí tedy skutečně mnoho pixelů, a k tomu udrží skvěle nízkou hladinu šumu i při vysokých nastaveních ISO. Disponuje extrémně rychlým sériovým snímkováním a závěrkovou prodlevou, má vestavěný blesk i EVF a podporuje Wi-Fi i NFC. Není sice zcela bez chyb – jeho elektronický hledáček má například nižší rozlišení než starší model NEX-6 – ale vesměs jde jen o velmi drobné výtky, které celkově velmi dobrý dojem rozhodně nezkazí. Sony Alpha 6000 je dokonce ještě lepší než skvělý model Olympus OM-D E-M10 a lze jej tedy označit za jeden z nejlepších fotoaparátů této kategorie na současném trhu.

Sony Alpha 6000

Základní údaje:

Rozměry: 120 x 67 x 45 milimetrů

Hmotnost: 344 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: APS-C (23,5 x 15,6 mm)

Rozlišení snímače: 24 megapixelů

Velikost displeje: 3,0 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 921 000 pixelů

Typ hledáčku: EVF

Maximální hodnota ISO: 28 600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Alpha 6000


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.