Přeposlat Samsung NX30

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung NX30

04.06.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Samsung NX30 je velmi výkonná a dobře vybavená bezzrcadlovka, která nabízí zajímavé doplňky. Nechybí mu například výklopný elektronický hledáček nebo skvělá funkcionalita vestavěné Wi-Fi. Výborně si vede i při vyšším nastavení ISO a má velmi rychlý autofokus. Solidní je také řešení systému fyzických ovládacích prvků a nezklame ani polohovatelný zadní LCD displej. Video je natáčeno v kvalitě 1080p60 a nechybí ani vstup pro externí mikrofon. Frekvence při rychlém sériovém snímkování dosahuje vysoké hodnoty 8,6 snímku za vteřinu. Výčet nedostatků je naproti uvedenému podstatně kratší, žádné závažné chyby tento fotoaparát jednoduše nemá. Přesto bývá svojí kvalitou řazen až za skvělý model Sony Alpha 6000, který je přece jenom o trochu rychlejší a zároveň i levnější.

Samsung NX30

Jak již bylo uvedeno, v dané kategorii fotoaparátů má zatím pomyslné první místo Sony Alpha 6000, jeho konkurent NX30 však za ním příliš nezaostává. Jeho rozměry činí 127 x 95,5 x 41,7 milimetru a hmotnost dosahuje 395 gramů. Ačkoliv se jedná o kompakt, tvarem i rozměry připomíná spíše digitální zrcadlovku. Součástí celkového designu je také hluboký úchyt pro dobré zachycení a další prvky, které NX30 činí o trochu větším modelem, než je například Olympus OM-D E-M10. Téměř všechny fyzické ovládací prvky NX30 jsou umístěny na pravé straně fotoaparátu. Nechybí žádné standardní prvky a systém ovládání je celkově vzato velmi přehledný a intuitivní. Displej typu AMOLED je velmi ostrý a detailní, při standardní délce úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) činí jeho rozlišení 1,037 milionu bodů (720 x 480 pixelů). Je také dostatečně jasný, aby na něj bylo dobře vidět i za slunečného dne a disponuje i širokými pozorovacími úhly.

Samsung NX30

Integrovaný elektronický hledáček je také velmi kvalitní – má rozlišení 2,359 milionu bodů (1024 x 768 pixelů) a je výklopný. Má větší rozlišení než EVF, který najdeme u Sony Alpha 6000, ačkoliv rozdíl v kvalitě mezi nimi prakticky nepoznáme. Wi-Fi pracuje velmi hladce a spolehlivě a kromě videí s nejvyšším rozlišením není problém okamžitě posílat pořízený obsah do smartphonu nebo tabletu (slouží k tomu aplikace Samsung Smart Camera). Nechybí také možnost dálkového ovládání. Není sice podporován Instagram, jako je tomu třeba u androidového modelu Samsung Galaxy NX, konektivita je ale u NX30 rovněž velkou předností. Startovní reakce tohoto fotoaparátu je velmi rychlá, první snímek pořídí za 1,2 sekundy po zapnutí. V dobrém světle nepřesahuje doba závěrkové prodlevy 0,1 sekundy, v horším osvětlení však může být až desetkrát delší. Olympus OM-D E-M10 je o trochu rychlejší (0,9; 0,05 a 0,8 sek. resp.), rozdíl však není nijak zásadní.

Samsung NX30

Frekvence pořizování snímků je poměrně vysoká – 8,6 snímků za sekundu pro 26 snímků ve formátu JPG nebo 12 v JPG + Raw nebo pouze Raw. V tomto ohledu si podstatně lépe vede Sony Alpha 6000, která zvládá frekvenci 11,1 sn./sek. pro 22 Raw + JPG nebo Raw a 48 JPG snímků. Ostrost snímků je velmi vysoká a velmi dobře si NX30 poradí i s vyšším nastavením citlivosti ISO. Kritickou hodnotu digitálního šumu 1,5 % udrží ještě při ISO 6400, což je velmi solidní údaj. Plně využitelné jsou ještě snímky pořízené při ISO 12 800, ačkoliv detail na nich už při bližším pohledu mizí. Video je natáčeno v maximální kvalitě 1080p60 do formátu MP4. Jeho kvalita je jedním slovem skvělá, záznam je zcela hladký, ostrý a plynulý. Také zvuk je velmi věrně a dostatečně hlasitě zachycen. NX30 navíc rychle a efektivně přeostřuje, přičemž pohyb objektivu není vůbec slyšitelný. Vzhledem k přítomnosti vstupu pro externí mikrofon tak lze tento fotoaparát doporučit i fotografům, kteří si zakládají na opravdu dobré kvalitě videozáznamu. Z prvků konektivity nechybí porty HDMI a USB, podporovány jsou standardně paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Samsung NX30

Fotoaparát Samsung NX30 je nejspíš tou nejlepší bezzrcadlovkou, jakou Samsung dosud vyrobil. Nabízí obrazovou kvalitu skvělého modelu NX300, doplněnou o unikátní výklopný EVF, skvělý polohovatelný displej a výborně řešený systém ovládacích prvků. K tomu ještě přidejme skvělou funkcionalitu Wi-Fi, jíž jsou výrobky jihokorejské společnosti pověstné, a máme před sebou skutečně výborný fotoaparát. Přesto lze za ještě lepší přístroj v této kategorii označit levnější model Sony Alpha 6000, jenž nabízí kromě nižší ceny například i rychlejší sériové snímkování. Oba fotoaparáty jsou ale skvělými přístroji, a který z nich si vyberete, závisí spíše na vašich osobních preferencích a dále objektivech, které používáte. NX30 nabízí zejména design zrcadlovky, zatímco Alpha 6000 je kompaktnější a E-M10 má zase nejštědřejší výběr objektivů a vestavěnou stabilizaci obrazu.

Samsung NX30

Základní údaje:

Rozměry: 127 × 95,5 × 41,7 milimetru

Hmotnost: 395 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: APS-C

Rozlišení snímače: 20 megapixelů

Rozlišení EVF: 2 359 000 bodů

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 037 000 bodů

Optický zoom: 3,1 x

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung NX30


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.