Přeposlat Fujifilm X-E2

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X-E2

19.06.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fujifilm X-E2 poskytuje stejnou kvalitu snímků jako jeho předchůdce X-E1, navíc má vylepšený design a o trochu lepší výkonnost. Na druhou stranu ale není nijak extrémně rychlý a jeho nabídka doplňků je spíše průměrná. Natáčení videa je kvalitou také spíše kolem průměru a celkově není upgrade oproti předchozímu modelu dostatečně výrazný. X-E2 je fotoaparát se snímačem podporujícím hybridní ostření, který nabízí vysokou kvalitu snímků, existují ale i lepší možnosti ve stejné cenové a výkonnostní kategorii.

Fujifilm X-E2

Společnosti Fujifilm nelze upřít snahu poučit se z nedostatků a chyb dřívějška. Důkazem je vylepšení, kterým se X-E2 odlišuje od předchozího modelu Fujifilm X-E1. Patří sem implementace snímače X-Trans CMOS II (který využívají také modely Fujifilm X100S a X-M1), lepší výkonnost, LCD displej s vyšším rozlišením, kvalitnější hledáček, pohlednější design a rozmístění ovládacích prvků a v neposlední řadě také doplnění Wi-Fi. Výsledkem je fotoaparát, který je rozhodně lepší než jeho předchůdce a obecně poskytuje dobrou kvalitu, při bližším pohledu ale není zase takovou jasnou volbou, jak by se mohlo zdát. Důvodem je zejména fakt, že konkurence také urazila velký kus cesty a nyní nelze X-E2 považovat za nejlepší fotoaparát své kategorie. Navíc se při detailnějším pohledu ukazuje, že snímky pořízené X-E2 nejsou ani přes četné lepší specifikace nutně kvalitnější, než byly u X-E1. Ve většině případů jsou sice poněkud detailnější a vykazují například lepší barvy, ale celkově není rozdíl téměř znatelný.

Fujifilm X-E2

Z hlediska rychlosti si X-E2 vede poměrně dobře, první snímek po zapnutí pořídí již za 1,4 sekundy. Závěrková prodleva nepřesahuje 0,4 sekundy a čas mezi jednotlivými následnými snímky činí rovnou sekundu u snímků ve formátu JPG a 1,1 sekundy u formátu Raw. S bleskem pak tato doba vzrůstá přibližně na 1,9 sekundy. Při sériovém snímkování dosahuje X-E2 velmi dobrých výsledků – bez AF až 7 snímků za sekundu pro 15 následných snímků, poté zpomalí přibližně na 4,6 fps. S autofokusem musíte přejít na pomalejší režim, který umožňuje pořizovat takřka neomezený počet následných snímků při frekvenci kolem 2,5 snímků za sekundu. Autofokus byl oproti předchozímu modelu X-E1 podstatně vylepšen, a to navzdory drobným nedostatkům při natáčení videa. Elektronický hledáček i displej jsou velmi jasné, ostré a pohledné. Je jen škoda, že displej není polohovatelný a na jasném slunečním světle na něj nebývá příliš dobře vidět.

Fujifilm X-E2

X-E2 má pohledný design a správné rozměry pro pohodlné držení. Fyzické ovládací prvky jsou u něj rozmístěny s rozmyslem a v dostatečném počtu. Již zmíněný snímač typu X-Trans CMOS II nabízí rozlišení 16,3 megapixelu a velikost APS-C (23,6 x 15,6 mm). Půlpalcový (13 mm) hledáček se zase pyšní rozlišením 2,4 milionu obrazových bodů, displej pak hodnotou 1,04 milionu bodů. Implementace Wi-Fi je skvěle sehraná s operačním systémem Android, méně už však s iOS. Video je natáčeno v maximální kvalitě 1080p60, trpí však jistými neduhy ze strany pomalejšího autofokusu. Škoda je také umístění oddělení s baterií a paměťovou kartou microSD těsně u místa upevnění stativu, což může být problém pro všechny fotografy, kteří stativ často používají (přístup je pak značně ztížen). X-E2 sice nenabízí výrazně bohatou sadu doplňků a prvků, které činí amatérské fotografy šťastnými, jeho celková kvalita je ale dostatečná a splňuje očekávání přinejmenším všech středně náročných uživatelů. Fotoaparát byl navíc vybaven novým procesorem EXR Processor II, který zajišťuje velmi rychlé reakce.

 

Fujifilm X-E2

 

Kvalitou produkovaných snímků a velmi dobrou uživatelskou zkušeností, kterou X-E2 nabízí, představuje jeden z nejlepších modelů své kategorie. Má spoustu kladů a bylo by možné jej hodnotit velmi vysoko, bohužel však disponuje také řadou vážnějších chyb. Zejména kvalita videa není taková, jakou by si nejspíš mnozí nadšenci představovali, takže v tomto ohledu nezbývá než doporučit nákladnější fotoaparáty jako Olympus OM-D E-M1 nebo digitální zrcadlovku typu Nikon D7100. Olympus PEN E-P5 sice nemůže se svým konkurentem X-E2 soupeřit v pixelové kvalitě snímků, nabízí ale výklopný displej a větší výběr objektivů. Jak již kdosi trefně uvedl, do X-E2 se buď na první pohled (a ozkoušení) zamilujete, nebo jej ihned odložíte a budete hledat dál. Záleží spíše na vašich osobních preferencích, zda vám bude vyhovovat. V současnosti je k dostání přibližně za 24 000 Kč.

Fujifilm X-E2

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 129 x 74,9 x 37,2 milimetru

Hmotnost: 300 gramů

Typ snímače: X-Trans CMOS II

Rozlišení snímače: 16,3 megapixelu

Velikost snímače: APS-C

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 040 000 bodů

Kvalita videa: 1080p60

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X-E2


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.