Přeposlat Samsung NX Mini

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung NX Mini

24.06.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Samsung NX Mini je jednou z nejmenších a levnějších bezzrcadlovek na současném trhu. Využívá stejný jednopalcový snímač, který nalezneme také u modelů z řady Nikon 1 a Sony RX, disponuje rozlišením 20 megapixelů. Nabízí také skvělou implementaci Wi-Fi, štíhlý design, výklopný dotykový displej a dobrou výkonnost při vyšších nastaveních ISO. Negativem je například omezený výběr fyzických ovládacích prvků na těle a nižší „startovací“ rychlost. NX Mini není sice tak skvělým fotoaparátem jako konkurenční Sony Alpha 6000, přesto nabízí velmi dobrou kvalitu, která dalece překonává fotoaparáty smartphonů i většiny kompaktů.

Samsung NX Mini

Rozměry NX Mini činí přibližně 111 x 61 x 22 milimetrů a hmotnost bez objektivu dosahuje jen 158 gramů. Jde tedy o velmi malý a štíhlý fotoaparát z kategorie bezzrcadlovek, není však úplně nejmenší (tím je model Panasonic Lumix DMC-GM1). Oba drobné fotoaparáty také sdílí systém elektronické závěrky, schopné zachytit expozice až v 1/16 000 sekundy. NX Mini disponuje vestavěným bleskem, ten ale není dostatečně silný a nedokáže scénu ozářit stejně dobře jako externí jednotka. K dispozici je v chromovém tónu s koženkou v barvě bílé, hnědé, černé, růžové nebo mátově zelené. Jediným skutečně větším problémem s designem tohoto fotoaparátu je nedostatek fyzických ovládacích prvků na těle přístroje, které jednoduše padly na oltář miniaturizace těla. K dispozici je naštěstí šikovný dotykový displej, který je tak vlastně nezbytností pro pokročilé ovládání fotoaparátu.

Samsung NX Mini

 

LCD displej s délkou úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišením pouhých 460 000 bodů je i přes tento slabší parametr předností fotoaparátu. Ačkoliv se v ostrosti obrazu nemůže rovnat OLED displeji o 768 000 bodech u příbuzného modelu Samsung NX300, umožňuje perfektní kontrolu scény a zpětný přehled pořízeného obsahu. Jeho dotyková odpovědní reakce je stejně dobrá a kvalitní jako u leckterého top-end smartphonu. Samsung je nekorunovaným králem, co se kvality implementace Wi-Fi týče, NX Mini přitom není v tomto ohledu výjimkou. Na chytrý telefon nebo tablet s operačním systémem Android nebo iOS může bez problémů okamžitě posílat pořízené snímky a videa a k dispozici je také funkce dálkového ovládání. Jedinou slabinou je tak absence podpory přeposílání snímků ve formátu Raw. NX Mini je bohužel poněkud pomalejší „startovací“ fotoaparát, první snímek po zapnutí pořídí až zhruba po 3 sekundách. V ostatních rychlostních parametrech už si ale vede dobře (závěrková prodleva 0,1 sekundy) a velmi rychlý je u něho také režim rychlého sériového snímkování (až 10 sn./sek. pro 30 následných JPG snímků).

Samsung NX Mini

Ostrost snímků je dostatečně vysoká, činí až 2255 linek na výšku snímku (při f/5.6). Z hlediska kontroly digitálního šumu při vyšších nastaveních ISO odvádí NX Mini velmi dobrou práci. Kritickou hodnotu 1,5 % udrží ještě při ISO 6400 (nejvyšší kvalitu však zajišťují jen snímky do nastavení ISO 3200). Přesto se NX Mini nevyrovná v množství detailů konkurenčnímu modelu Panasonic GM1, natožpak skvělému modelu Sony Alpha 6000. Video je natáčeno v maximální kvalitě 1080p30 do formátu MP4. Záznam je hladký a plynulý a obsahuje dobře vykreslené barvy i detaily. Fotoaparát také rychle přeostřuje a zvuk je na záznamu rovněž dostatečně kvalitní. Je sice slabě slyšet zvuk pohybujícího se objektivu, nejde ale o velké narušení celkově dobrého dojmu. Z konektorů zde nechybí standardní micro HDMI pro připojení k HD televizoru, ani port micro USB pro připojení k PC (sloužící také k dobíjení).

Samsung NX Mini

Samsung NX Mini je jedním z nejmenších fotoaparátů s výměnnými objektivy na současném trhu a patří také k těm levnějším. Jeho základní filozofií je rychlé a kvalitní sdílení obsahu; implementace Wi-Fi je u něho výborně řešená a jeho malé rozměry umožňují brát jej všude sebou. Obrazová kvalita snímků je poměrně dobrá - blíží se vysoké kvalitě, kterou nabízí například Sony Cyber-shot DSC-RX100 II. Nedostatkem je zde spíše podstatně menší nabídka objektivů. Pokud pro vás tento fakt představuje problém, pak by vám nejspíš vyhovoval lépe již zmíněný Panasonic GM1, který je však zhruba o 6000 Kč dražší. Nedostižný v kvalitě je pak Sony Alpha 6000, u něho však nepočítejte s tak skladnými rozměry. NX mini představuje dobrou volbu pro všechny nadšence do „konektivních“ fotoaparátů, zejména pak v rámci kompaktní velikosti. Hledáte-li právě takový přístroj, rozhodně do svého výběru zahrňte i tento zajímavý přístroj.

Samsung NX Mini

Základní údaje:

Rozměry: 111 × 61 × 22 milimetrů

Hmotnost: 158 gramů

Typ snímače: BSI CMOS

Velikost snímače: 13,2 x 8,8 mm

Rozlišení snímače: 20,9 megapixelu

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 460 000 bodů

Maximální hodnota ISO:

Typ baterie: B740E

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung NX Mini


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.