Přeposlat Olympus Tough TG-850

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Tough TG-850

03.07.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Další ze série odolných kompaktních fotoaparátů, jehož výrobcem je Olympus. Model Tough TG-850 nabízí ostrý širokoúhlý objektiv, skvělý režim makro, vysokou odolnost proti vodě a nárazům a navíc také výklopný zadní displej. Podle výrobce by měl zvládnout potopení do hloubky 10 metrů a opakované pády z výšky přes dva metry. Kromě toho je i rychlý a natáčí kvalitní videozáznam. Mezi jeho negativa patří naopak nadměrná zrnitost snímků a absence Wi-Fi i GPS. Celkově lze však tento levný fotoaparát hodnotit velmi kladně a doporučit jej zejména těm zájemcům, kteří stojí o dostupný model odolného fotoaparátu do přírody, na daleké cesty nebo k vodě.

Olympus Tough TG-850

TG-850 kopíruje design většiny vysoce odolných kompaktů – jeho snímač najdeme v levém horním rohu přístroje. Jeho hladce zaoblené rohy působí poměrně elegantně a dobře se drží i ovládá. Celkové rozměry fotoaparátu činí 110 x 64 x 28 mm a hmotnost dosahuje jen 218 gramů. TG-850 je levnější než jeho starší a lépe vybavený příbuzný Olympus Tough TG-2, rozhodně je ale lepší volbou pro všechny zájemce s omezeným finančním rozpočtem. Podobným, ale rovněž dražším modelem odolného kompaktu je také Pentax WG-3 GPS. Fotoaparát TG-850 je zajímavý také svým pětinásobným optickým zoomem (21 – 105 mm ekv., f/3,5 – 5,7). Široký úhel je velmi výhodný zejména při pořizování snímků pod vodou. Velkou předností je také režim „super makro“, který umožňuje zaostřit i na objekty pouhých několik centimetrů od objektivu. K dispozici sice nemáte manuální režimy, ale to u specializovaného kompaktu není zase takovým výrazným nedostatkem.

Olympus Tough TG-850

Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 460 000 bodů. Poprvé u odolného fotoaparátu tohoto druhu se u něj také setkáváme s výklopným mechanismem, což je velmi užitečný prvek. Na pohled je také dostatečně ostrý, ačkoliv nenabízí tak hezký pohled jako OLED panel o 610 000 bodech u modelu Nikon Coolpix AW110. Poměr stran činí 16:9, není ale problém nastavit i 3:2 nebo 1:1, pokud upřednostňujete rozdílný úhel pohledu. HD videa jsou pak natáčena v poměru 16:9, což je vhodné pro prohlížení na HD televizoru. Jak už bylo uvedeno, odolnost fotoaparátu je extrémně vysoká – přežije ponor do desetimetrové hloubky i opakované pády na tvrdou podložku z výšky kolem dvou metrů. Kromě toho zvládá také vysoký tlak (kolem 100 kilogramů) a teploty kolem -10 °Celsia. Pokud ale hledáte skutečného mistra v potápění mezi fotoaparáty, sáhněte například po konkurenčním modelu Nikon 1 AW1 – ten bez problémů vydrží i potopení do patnáctimetrové hloubky.

Olympus Tough TG-850

Jak už bylo uvedeno, TG-850 postrádá GPS i Wi-Fi. Pokud je pro vás tedy podmínkou například rychlé sdílení obsahu, pak se raději porozhlédněte jinde. Je to ale každopádně rychlý fotoaparát – první snímek pořídí již za 1,1 sekundy po zapnutí a závěrková prodleva činí jen dvacetinu sekundy. Rychlé sériové snímkování nabízí frekvenci 7,5 fps pro 6 následných snímků (dlouhodobě pak při frekvenci 1,6 fps). Objektiv je zároveň dostatečně ostrý, v testech dosahoval nejvyšších hodnot až kolem 2330 linek na výšku. O trochu horší je u něho bohužel schopnost vypořádat se s digitálním šumem. Kritickou hodnotu 1,5 % udrží totiž jen do hodnoty ISO 400, při ISO 800 už je pak v detailním pohledu znatelná ztráta detailů. Již zmíněný Nikon Coolpix AW110 si vede podobně, i když pod 1,5 % se vejde ještě při ISO 800. Video je natáčeno v maximální kvalitě 1080p60 do formátu QuickTime. Jeho kvalita je překvapivě vysoká - obraz je plynulý a detailní a ostření rychlé a spolehlivé. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Olympus Tough TG-850

Odolný kompakt Olympus Stylus Tough TG-850 je jedním z nových modelů, představených výrobcem s dlouhodobě ceněnou kvalitou. Ani TG-850 mu určitě ostudu neudělá, ačkoliv má k dokonalosti ještě daleko. V rámci své nižší ceny je ale obecně vzato velmi dobrou volbou. Vyvážení ceny a kvality totiž jednoznačně mluví v jeho prospěch. Pokud se oprostíte od potřeby GPS a Wi-Fi a pominete mírně slabší výkonnost za vyššího nastavení ISO, pak máte před sebou skvělý odolný fotoaparát nejen do terénu a k vodě. Kromě extrémní odolnosti nabízí také neobvyklý výklopný displej, pětinásobný optický zoom, celkově dobrou kvalitu obrazu, vysokou rychlost a na poměry fotoaparátů tohoto typu velmi kvalitní video. Je tedy dobrou levnější alternativou k výborným odolným kompaktům TG-2 a novému modelu TG-3, stejně jako konkurenčnímu Nikonu 1 AW1.

Olympus Tough TG-850

Základní údaje:

Typ: Odolný kompakt

Velikost: 110 x 64 x 28 milimetru

Hmotnost: 218 gramů

Typ snímače: BSI-CMOS

Rozlišení snímače: 16,3 megapixelu

Velikost snímače: 1/2,3" (6,2 x 4,6 mm)

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Kvalita videa: 1080p60

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Tough TG-850


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.