Přeposlat Canon PowerShot Elph 140 IS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot Elph 140 IS

08.07.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento kompaktní fotoaparát (označovaný také jako IXUS 150) samozřejmě nenabízí vysokou kvalitu a množství doplňků jako jeho dražší konkurenti, je však jejich poměrně dobrou levnou alternativou. Kromě nízké ceny nabízí také kompaktní stavbu, elegantní tvary a poměrně solidní rozpětí 8x zoom. Na druhou stranu ale jím pořízené snímky bývají nadměrně zrnité, zadní displej má slabé rozlišení a natočené video je limitováno kvalitou 720p. Samozřejmě také chybí vestavěné Wi-Fi a některé další prvky, to už je však omluvitelné nižší cenou fotoaparátu (kolem 2800 Kč). Podívejme se na něj tedy blíže.

Canon PowerShot Elph 140 IS

Canon PowerShot Elph 140 IS je nejlevnějším kompaktem od Canonu, který nabízí stabilizaci obrazu a poměrně dobrou obrazovou kvalitu snímků. Nedisponuje sice doplňky typu Wi-Fi a jeho CCD snímač nenatáčí Full HD video, přesto je však solidním modelem pro uživatele s omezenějším rozpočtem. Pokud můžete obětovat trochu víc peněz například na Sony Cyber-shot DSC-WX80, určitě se vám tato investice vyplatí. V dané kategorii pak dominuje Canon PowerShot N100, který je ale podstatně dražší. Rozměry modelu Elph 140 IS činí jen 95,2 x 54,3 x 22,1 mm a hmotnost dosahuje pouze 130 gramů. Velmi dobře se tedy vejde do kapsy a snadno se přenáší. K dispozici je v barevné variantě šedé a stříbrné nebo červené a stříbrné. Jde o velmi kompaktní přístroj, ačkoliv ne tak kompaktní, jako je třeba Panasonic Lumix DMC-XS1. Objektiv má design 8x zoom (rozpětí 28 – 224 mm a světelnost f/3,2 – 6,9). Jak lze u tohoto levného kompaktu očekávat, fyzické ovládací prvky jsou nepočetné, nicméně dobře ohraničené a výrazné.

Canon PowerShot Elph 140 IS

Zadní LCD displej má délku úhlopříčky pouze 2,7 palce (6,8 cm) a slabé rozlišení 230 000 bodů. Právě na něm je dobře znát, že výrobce se snažil udržet výslednou cenu fotoaparátu co nejníže. Roli samozřejmě hraje také malý rozměr tohoto kompaktu. Obraz na displeji odpovídá svojí kvalitou specifikacím, pro běžné použití je nicméně adekvátní. Většina levných kompaktů má displej o stejné kvalitě a velikosti, výjimkou je ale například Olympus VR-340 s třípalcovým panelem o rozlišení 460 000 bodů. Z již zmíněných extra doplňků nenalezneme u 140 IS prakticky nic – od režimu kreativního snímku až po vestavěné Wi-Fi nebo GPS. Z hlediska rychlosti si Elph 140 IS vůbec nevede špatně. První snímek po zapnutí pořídí asi po 1,4 sekundy, závěrková prodleva nepřesahuje 0,2 sekundy a v režimu kontinuálního snímkování pořídí snímek každých 1,3 sekundy. Pokud však stojíte o ještě rychlejší fotoaparát, zvažte koupi dražšího modelu Canon PowerShot SX600 HS (závěrková prodleva 0,1 sekundy a kontinuální snímkování 1,6 fps).

Canon PowerShot Elph 140 IS

Ostrost snímků není u kompaktu Elph 140 IS problémem, dosahuje hodnot až 1950 linek na výšku, což je odpovídající (například konkurenční Panasonic XS1 si vede v tomto ohledu podstatně hůře). Objevuje se sice mírné rozmazání při okrajích, ale nejde o nic tragického. Snímač typu CCD s rozlišením 16 megapixelů si vede za šera vcelku průměrně, detaily jsou ale špatné až od nastavení citlivosti v hodnotě ISO 800 (pořizovat snímky při nejvyšším nastavení ISO 1600 už nelze doporučit). Video je natáčeno v maximální kvalitě 720p25 do formátu QuickTime. Bohužel není příliš kvalitní, což je patrné již na první pohled. Obraz je na videozáznamu nadměrně zrnitý a nízká frekvence snímků způsobuje ztrátu plynulosti. Záznam je sice pro běžné účely plně použitelný, ale rozhodně neočekávejte nadprůměrnou kvalitu. Zvuk pohybujícího se objektivu je na audiozáznamu také slyšitelný. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Canon PowerShot Elph 140 IS

Canon PowerShot Elph 140 IS je levný kompaktní fotoaparát, který nenabízí žádné speciální doplňky a nenadchne ani svými specifikacemi, je ale dobrou volbou pro uživatele s omezeným rozpočtem. V dobrém světle pořizuje (na své možnosti) velmi kvalitní snímky, má kompaktní rozměry a je poměrně rychlý. K dispozici jsou sice mnohem lepší kompakty, většinou jsou ale také o poznání dražší. Výjimkou z tohoto pravidla by mohl být konkurenční Sony Cyber-shot WX80, který je dražší řádově jen o několik stovek korun a přitom nabízí lepší výkonnost při vyšších nastaveních ISO, a k tomu pak i vestavěnou Wi-Fi. Zhruba dvojnásobně dražší je mnohem výkonnější Canon SX600 HS, nabízející Wi-Fi, mnohem delší objektiv, lepší výkonnost za šera a režim kreativního snímku. Canon PowerShot N100 patří k vůbec nejlepším fotoaparátům dané kategorie, který dalece překonává oba předchozí, tomu ale odpovídá i jeho cena.

Canon PowerShot Elph 140 IS

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 95,2 x 54,3 x 22,1 milimetru

Hmotnost: 130 gramů

Typ snímače: CCD

Rozlišení snímače: 16 megapixelů

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 2,7 palce (6,8 cm)

Rozlišení LCD displeje: 230 000 bodů

Kvalita videa: 720p25

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot Elph 140 IS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.