Přeposlat Canon PowerShot Elph 150 IS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot Elph 150 IS

15.07.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Canon PowerShot Elph 150 IS je pohledným kompaktním fotoaparátem s 10x zoom objektivem a atraktivní nízkou cenou. Jeho CCD snímač s rozlišením 20 megapixelů ale poskytuje nadměrně zrnité snímky a celkově je tento kompakt poměrně chudý na doplňky, které jsou jinak u moderních fotoaparátů již běžné (například podpora Wi-Fi). Elph 150 IS je elegantní kompakt s dlouhým objektivem v malém těle, ale jeho celková kvalita je spíše slabší. Vzhledem k jeho malé nabídce doplňků tak nalezneme ve stejné cenové kategorii i podstatně lepší kompaktní fotoaparáty. Podívejme se na něj nyní blíže.

Canon PowerShot Elph 150 IS

Mezi kvalitnější modely patří například konkurenční Sony Cyber-shot DSC-WX80, který je o trochu levnější a disponuje Wi-Fi i lepší kvalitou snímků při vyšších nastaveních ISO. Elph 150 IS samozřejmě vykazuje kompaktní rozměry a dobře se vejde do kapsy. Při velikosti 95 x 57 x 24 mm a hmotnosti 142 gramů se s ním pohodlně manipuluje. Je jen o trochu vyšší než příbuzný model Elph 140 IS, který je mu jinak velmi podobný a kupodivu je nejspíš celkově lepším kompaktním fotoaparátem. Přední strana 150 IS má elegantní vzhled tenkého kovu, zbytek povrchu těla je ale vyroben z pevného kompozitu. K dispozici je hned v pěti základních barvách, díky kterým si můžete vybrat podle svého vkusu (konkrétně tmavě rudá, stříbrná, černá, růžová a tmavě modrá). Celkově se dá vzhled 150 IS hodnotit kladně, působí moderním štíhlým dojmem a pro svého majitele může díky pohledným barvám a kompaktnímu tvaru představovat vcelku elegantní doplněk.

Canon PowerShot Elph 150 IS

Objektiv s designem 10x zoom nabízí rozsah 24 – 240 mm a má spíše slabší rozpětí světelnosti f/3 – 6,9. To znamená, že při plném přiblížení scény nepojme ani pětinu světla oproti širokému konci spektra. Tento nepříjemný fakt je u zoom objektivů kompaktů typický, mnohé dražší fotoaparáty si ale vedou v tomto ohledu podstatně lépe (například Canon PowerShot N100 nabízí skvělou hodnotu f/1,8 – 3,0). Jak je u této kategorie fotoaparátů běžné, fyzických ovládacích prvků na těle u nich najdeme jen málo. K dispozici je samozřejmě běžná nabídka scénických režimů, filtrů a nastavení. LCD displej je rozhodně slabým článkem fotoaparátu. Při délce úhlopříčky 2,7 palce (6,8 cm) disponuje rozlišením pouhých 230 000 bodů. Tím pádem jsou snímky podstatně méně ostré a detailní než například při pozdějším prohlížení na monitoru počítače. Displej se slabým rozlišením je u levných kompaktů běžnou záležitostí, výjimkou z pravidla je například Olympus VR-340, který nabízí obstojných 460 000 obrazových bodů.

Canon PowerShot Elph 150 IS

Z hlediska rychlosti si Elph 150 IS nevede vyloženě špatně. První snímek po zapnutí pořídí za 1,4 sekundy, závěrková prodleva pak nepřesahuje 0,2 sekundy. V režimu kontinuálního snímkování udrží frekvenci jednoho snímku za 1,5 sekundy. To je sice slabší výsledek, ale pro potřeby levného kompaktu plně dostačující. Pokud stojíte o mnohem rychlejší sériové snímkování u fotoaparátu za zhruba stejnou cenu, pak se opět nabízí Sony WX80 s hodnotou 6,7 snímku za sekundu (pro 10 následných snímků). Skvěle si CCD snímač o rozlišení 20 MP vede z hlediska ostrosti. V testech se hodnoty vyšplhaly na téměř 2600 linek na výšku snímku a dokonce i slabší okraje překračovaly hodnotu 1900 linek (pro srovnání lze uvést, že již zmíněný Olympus VR-340 ve stejném testu dosahuje pouze hodnoty 1730 linek na výšku). Naopak velmi špatně si Elph 150 IS vede z hlediska kvality snímků při vyšších nastaveních ISO. Dokonce již při nízké hodnotě ISO 100 dosahuje digitální šum 2,4 %, při ISO 1600 pak již 3,8 %. Tento kompakt je proto využitelný v podstatě jen za dobrého světla, pokud stojíte o skutečně kvalitní snímky. Příbuzný Elph 140 IS s 16 MP snímačem si vede podstatně lépe.

Canon PowerShot Elph 150 IS

Videozáznam je natáčen v maximální kvalitě 720p25 do formátu QuickTime. Obraz je detailní, bohužel se však stejně jako u snímků projevuje nadměrná zrnitost. Není také příliš plynulý a zvuk pohybujícího se objektivu je na audio záznamu slyšitelný. Video má tedy spíše slabší kvalitu, ale v rámci ceny fotoaparátu je poměrně adekvátní. Jaký je tedy celkový verdikt nad tímto kompaktem? Bohužel nepříliš kladný – fotoaparát Elph 150 IS rozhodně nelze doporučit. I přes svoji relativně nízkou cenu (kolem 150 amerických dolarů, tedy asi 3000 Kč) a některé kladné stránky totiž nepředstavuje dobrou koupi. Mnoho srovnatelně levných kompaktů nabízí stejnou nebo ještě lepší obrazovou kvalitu snímků a doplňky typu integrované Wi-Fi nebo GPS. Pokud si můžete dovolit sáhnout trochu hlouběji do kapsy, vaše možnosti se ještě výrazněji rozšíří. Fotoaparáty jako Canon PowerShot SX 600HS nabízejí ještě delší objektiv a obecně mnohem lepší kvalitu.

Canon PowerShot Elph 150 IS

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 95 x 57 x 24 milimetrů

Hmotnost: 142 gramů

Typ snímače: CCD

Rozlišení snímače: 20 megapixelů

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 2,7 palce (6,8 cm)

Rozlišení LCD displeje: 230 000 bodů

Kvalita videa: 720p25

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot Elph 150 IS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.