Přeposlat Canon PowerShot D30

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot D30

17.07.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Odolný kompaktní fotoaparát Canon PowerShot D30 je skutečným přeborníkem v potápění – zvládne ponor až do hloubky 25 metrů. Kromě toho nabízí ostrý 5x zoom objektiv, vestavěnou GPS a režim slow motion videa. Jinak se však jedná pouze o velmi strohou aktualizaci staršího modelu D20 – oba mají stejný obrazový snímač i procesor. D30 má bohužel i své nedostatky, mezi které patří nižší snímkovací rychlost, nadměrná zrnitost snímků nebo absence Wi-Fi. Pokud se spolu se svým fotoaparátem rádi potápíte do hodně velkých hloubek, pak je D30 (k dostání za zhruba 8000 Kč) optimální volbou. V opačném případě je však lepší možností Olympus Tough TG-3 s kvalitnější výkonností i nabídkou doplňků.

Canon PowerShot D30

Canon PowerShot D30 je nástupcem modelu D20 a k dispozici pouze v azurově modré barvě a má elegantní oblé tvary. Podobá se většině jiných odolných kompaktů, například i modelu Olympus Tough TG-850. Stejně jako tento konkurenční model má i D30 svůj snímač umístěn v levém horním rohu, nikoliv uprostřed těla (jako třeba kvalitnější a mírně dražší Olympus Tough TG-3). Rozměry D30 jsou pro tuto kategorii fotoaparátů zcela standardní – činí 109,4 × 68 × 27,5 mm a jeho hmotnost dosahuje 218 gramů. Objektiv má design 5x zoom s rozsahem 28 – 140 mm a slabou světelností f/3,9 – 4,8. Je škoda, že objektiv není širší, protože D30 je fotoaparát, který by měl často pořizovat snímky pod vodou. Ve vodním prostředí je však vlivem refrakce zorné pole značně zúženo, což se nejspíš negativně projeví. Z hlediska světelnosti je na tom podstatně lépe konkurenční Pentax WG-3 (f/2), který při nejširším úhlu pojme čtyřikrát více světla než D30. Všechny fyzické ovládací prvky na těle D30 jsou velké a tlačítka se snadno tisknou.

Canon PowerShot D30

Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a solidní rozlišení 460 000 pixelů. To je příjemný rozdíl oproti kompaktním fotoaparátům typu Canon PowerShot Elph 140 IS s rozlišením 230 000 bodů. D30 tak disponuje zcela adekvátním displejem pro kvalitní zobrazení snímané scény i prohlížení pořízeného obsahu. Ačkoliv se svými specifikacemi neliší od displeje Tough TG-3, přesto má displej D30 jednu nevýhodu – více se leskne a za slunečného dne na něj venku může být hůře vidět. D30 disponuje vestavěným GPS modulem, takže umožňuje přidávat pořízenému obsahu zeměpisné souřadnice a umisťovat je na virtuální světovou mapu. Bohužel však chybí vestavěná Wi-Fi, která je u moderních fotoaparátů již zcela běžným prvkem. D30 je poměrně rychlý fotoaparát, který pořídí první snímek 1,5 sekundy po zapnutí a jeho závěrková prodleva nepřekračuje 0,1 sekundy. Prodleva mezi dvěma následujícími snímky je však s rovnou sekundou nepříjemně dlouhá. Stačí tyto údaje opět porovnat s rychlejším TG-3, kde činí jednotlivé doby 0,9 s.; 0,05 s. a frekvence 5 snímků za sekundu.

Canon PowerShot D30

Z hlediska ostrosti snímků je D30 spíše průměrným fotoaparátem. Maximální hodnota činí slušných 2020 linek na výšku, u okrajů však pouze 1240 linek. Těmito hodnotami se velmi blíží konkurenčnímu Pentaxu WG-3 s odpovídajícími údaji 1950 a 1220 linek na výšku snímku (u WG-3 se však setkáváme se širším a rychlejším 25 mm f/2 objektivem). D30 si nevede příliš dobře ani při pořizování snímků za šera, kritickou hodnotu digitálního šumu 1,5 % přesahuje již při nastavení citlivosti ISO 400. Lépe si vede například i Olympus Tough TG-850, který při stejném nastavení ještě 1,5 % nepřesahuje a vykazuje více detailů na snímcích pořízených při ISO 800. Videozáznam je natáčen v maximální kvalitě 1080p24 do formátu QuickTime. Na první pohled je poměrně plynulý a ostrý, objevují se ale rušivé optické efekty a při rychlejších pohybech je obraz rozmazaný. K dispozici jsou také nastavení 720p30, 480p120 a 240p240. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Canon PowerShot D30

Canon PowerShot D30 je v mnoha ohledech zklamáním. Oproti svému předchůdci D20 nepřináší mnoho nového a zaostává za konkurencí v některých klíčových specifikacích. Některé jeho hardwarové prvky jsou bohužel již zastaralé, což se projevuje i na kvalitě snímků a výkonnosti. Přesto má tento odolný kompakt jeden trumf, který nelze přehlédnout – umožňuje ponor až do úžasné hloubky 25 metrů. Pokud je vaší hlavní prioritou právě toto, pak je D30 nejspíš tím pravým. V opačném případě se ale vyplatí připlatit si o trochu víc a pořídit si například kvalitnější Olympus Tough TG-3, který nabízí širší a rychlejší objektiv, lepší displej, vestavěnou Wi-Fi i skvělý režim makro. Pokud je ale pro vás podstatná nízká cena, můžete zvážit také levnější model Olympus Tough TG-850. Není rozhodně tak kvalitní jako TG-3, ale v rámci své ceny nabízí velmi slušnou kvalitu.

Canon PowerShot D30

Základní údaje:

Rozměry: 109,4 × 68 × 27,5 mm

Hmotnost: 218 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozlišení snímače: 12,1 megapixelu

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 460 000 bodů

Citlivost ISO: 100 - 3200

Typ baterie: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot D30


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.