Přeposlat Samsung NX3000

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung NX3000

21.08.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento kompaktní fotoaparát je zástupcem vysoce kvalitní řady NX a disponuje pohledným retro designem. Kromě svých kompaktních rozměrů nabízí také podporu formátu Raw, výklopný zadní LCD displej a vyspělou funkcionalitu Wi-Fi. Na straně záporů bychom u něj mohli uvést absenci vestavěného blesku a EVF nebo pomalejší ostření. Každopádně je ale tato kompaktní bezzrcadlovka velmi kvalitním fotoaparátem, který by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti. Podívejme se na něj tedy blíže.

Samsung NX3000

NX3000 je na první pohled podobný svému o trochu kvalitnějšímu (ale také dražšímu) konkurentovi, kterým je model Sony Alpha 6000. Jeho přesné rozměry činí 117 x 66 x 39 mm, hmotnost pak dosahuje 230 gramů (objektiv navíc 111 gramů). Obrazový snímač CMOS velikosti APS-C disponuje vysokým rozlišením 20,3 megapixelu. Objektiv má světelnost F3,5 – 5,6 a ohniskovou vzdálenost 16 – 50 mm. Atraktivní retro design mírně narušuje zadní LCD displej, který je výklopný ve směru dopředu a nahoru. Charakterizovat jej lze údajem o standardní třípalcové úhlopříčce (7,6 cm) a rozlišení 460 000 bodů. Pro srovnání lze uvést, že příbuzný model Samsung NX300 nabízí OLED panel s rozlišením 768 000 bodů. Na rozdíl od tohoto modelu nebo jiné skvělé zrcadlovky Panasonic GM1 však nemá NX3000 displej s dotykovou funkcí. Wi-Fi pracuje velmi spolehlivě a spolu s aplikací Samsung Smart Camera umožňuje velmi rychlý a snadný přesun pořízených snímků i videí na chytrý telefon s operačním systémem Android nebo iOS.

 

Samsung NX3000

 

Menší slabinou NX3000 je jeho rychlost. První snímek po zapnutí pořídí asi za 2,2 sekundy, což je o poznání delší prodleva než u některých konkurentů. V dobrém světle zaostří asi za 0,2 sekundy, v horších světelných podmínkách se ale tato doba zvýší na 0,9 sekundy. Při kontinuálním snímkování dosahuje frekvence až 4,8 snímku za sekundu, poměrně rychle ale zpomalí. Zmíněnou frekvencí totiž pořídí maximálně 13 následných snímků ve formátu JPG, 5 snímků ve formátu Raw nebo 5 snímků v kombinovaném režimu JPG+Raw. Při kontinuálním snímkování již frekvence nepřesahuje 1 rámeček za sekundu. Velmi dobře si však NX3000 vede z hlediska ostrosti snímků, která je celkově velmi vysoká. I při okrajích snímků totiž přesahuje kritickou hranici 1800 řádků na výšku. Také s digitálním šumem při vyšších nastaveních ISO si poradí velmi dobře. Až do nastavení ISO 3200 se nesetkáváme s žádnou výraznější ztrátou detailů, kritickou hranici 1,5 % pak fotoaparát nepřesáhne ještě při ISO 6400 (v této hodnotě už však ke znatelné ztrátě detailů dochází).

 

Samsung NX3000

 

Videozáznam je natáčen v maximální kvalitě 1080p30 do formátu MP4. Jeho celková kvalita je velmi dobrá, neboť záznam je plynulý, barvy jsou zobrazeny věrně a velmi dobře pracuje také autofokus. Obraz je navíc detailní a ostrý, žádné nepříjemné efekty snižující jeho kvalitu se prakticky neobjevují (výjimkou je pouze situace, kdy je s objektivem velmi rychle pohybováno). Z nabídky konektivních prvků samozřejmě nechybí port HDMI pro připojení k HD televizoru a stejně tak port micro USB pro připojení k počítači. Přiložen je také AC adaptér, takže port USB slouží zároveň i pro dobíjení fotoaparátu. Kompakt NX3000 podporuje standardně paměťové karty typu microSD. Za zmínku stojí také vyspělý software, kterým je tento fotoaparát vybaven – kromě Raw konvertoru nechybí například také Adobe Photoshop Lightroom 5, umožňující rychlé a kvalitní zpracování snímků.

 

 

Samsung NX3000 je dobrou volbou pro všechny, kteří se ohlížejí po kvalitní bezzrcadlovce vstupní úrovně. Nabízí ostrý, kompaktní a opticky stabilizovaný objektiv. Kvalita jím pořízených snímků je skvělá, a to až do poměrně vysokého nastavení ISO 3200. Patří také k levnějším modelům na současném trhu (stojí kolem 13 000 Kč). Nevyhnuly se mu ale i drobné chyby a nedostatky, z nichž největší je poněkud nižší rychlost. NX3000 se tak na rozdíl třeba od Sony Alpha 6000 nehodí pro fotografování rychlé akce. To je ale zároveň jediný skutečně podstatný nedostatek tohoto fotoaparátu. Můžete-li sáhnout trochu hlouběji do kapsy, pak lze doporučit koupi již zmíněného modelu Alpha 6000, který nabízí EVF a vyšší rychlost. Za zmínku však stojí také modely Samsung NX300 nebo Panasonic GF6, nabízející srovnatelnou nebo mírně vyšší kvalitu. Pokud je však vaší prioritou právě nižší cena, je NX3000 nejspíš ideální volbou.

 

 

 

Základní údaje:

Rozměry: 117 x 66 x 39 mm

Hmotnost: 230 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: APS-C

Rozlišení snímače: 20,3 Mpix

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 460 000 bodů

Nejvyšší hodnota ISO: 25 600

Rozlišení videa: 1080 P

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung NX3000


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.