Přeposlat Canon EOS M

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon EOS M

11.09.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Canon EOS M byl na trh uveden již koncem roku 2012, stále však patří mezi oblíbené modely. Má pohledný dotykový displej, pěkný design a poskytuje velmi dobrou obrazovou kvalitu snímků. Slabý je ale jeho AF systém a výdrž baterie, což jej bohužel drží značně zpátky. Nabízí také velmi málo doplňků a celková výkonnost je spíše průměrná. Není to rozhodně špatný fotoaparát, ale mezi srovnatelnou konkurencí můžeme rozhodně najít i lepší modely. Podívejme se na něj tedy blíže.

Canon EOS M

Canon EOS M nijak nevybočuje ze své výkonnostní kategorie, co se týče obrazové kvality snímků. Ta je excelentní – snímky mají výborný detail, věrné barvy a jsou ostré. Až do hodnoty ISO 800 se nevyskytují žádné nápadné deformace obrazu ani při detailním pohledu, teprve při nastavení ISO 1600 začíná být mírně znatelná ztráta detailů. EOS M je vybaven stejným hybridním snímačem typu CMOS, který nalezneme také u modelů Canon EOS Rebel T4i a Rebel T5i. Rychlost je bohužel slabinou tohoto fotoaparátu – první snímek po zapnutí pořídí až za 2,9 sekundy, zaostření v dobrém světle trvá asi 1,3 sekundy a v horším až 2,5 sekundy. To nejsou právě hvězdné parametry, porovnáme-li je s většinou konkurentů. Při sériovém snímkování dosahuje maximální frekvence podle údajů výrobce až 6,6 fps, podle provedených testů je ale ve skutečnosti poněkud pomalejší (stále jde nicméně o solidní výsledek).

Canon EOS M

Výdrž baterie je také spíše slabší, a to i přesto, že blesk je napájen energií z vlastních baterií typu AAA. Design těla z odolné hořčíkové slitiny je nicméně velmi estetický a pohledný. Úchyt i prostor pro palec jsou dostatečně rozměrné a fotoaparát se tak dobře drží v ruce. Fyzické ovládací prvky jsou umístěny racionálně, je jich ale poněkud menší množství, než aby uspokojily náročnější uživatele. V tomto případě si budete muset zvyknout na ovládání za pomoci dotykové obrazovky displeje. Ten je opět velmi podobný displejům u příbuzných modelů, jako je Canon EOS Rebel T4i. Má standardní třípalcovou úhlopříčku a vysoké rozlišení 1,04 milionu bodů. Velikost snímače činí 22,3 x 14,9 mm, rozlišení pak 18 megapixelů. Rozpětí citlivosti ISO lze nastavit od ISO 100 do hodnoty ISO 12 800 (resp. 25 600). V mnoha ohledech je tak tento fotoaparát podobný konkurenčnímu modelu Samsung NX300 (který disponuje snímačem CMOS s rozlišením 20,3 Mpix).

Canon EOS M

Video je natáčeno v maximální kvalitě 1080p30 do formátu Quick Time a je svojí kvalitou spíše lehce nadprůměrné. Na záznamu se objevují mírné deformace při rychlých pohybech se snímačem a záznam není tak plynulý jako u některých kvalitnějších fotoaparátů. Na druhou stranu však kvalita videa zcela postačí pro běžné účely, jakým je třeba zdokumentování rodinných slavností, výletů apod. V průběhu natáčení můžete navíc měnit hlasitost zvuku a nechybí také vstup pro externí mikrofon. Kvalita videa tak sice není profesionální, ale v dobrém světle může být záznam velmi pohledný a detailní, s dobře vykreslenými barvami a kontrastem. K dispozici jsou také sáňky, které umožňují připojení dalších doplňků typu externího blesku. EOS M pracuje zpočátku pomaleji, ale zato velmi spolehlivě a pořizuje obrazově skutečně velmi kvalitní snímky.

Canon EOS M

Jak tedy zakončit hodnocení tohoto zajímavého fotoaparátu? Canon EOS M je velmi solidní fotoaparát s několika přednostmi i nedostatky. Do oné druhé skupiny lze zařadit pomalejší autofokus a slabší výdrž baterie, které bohužel celkové hodnocení přístroje značně snižují. Na druhou stranu se ale jedná o solidní model, který pořizuje obrazově velmi kvalitní snímky, má pohledný design, dobrou ergonomii a v neposlední řadě také hezký polohovatelný zadní displej s vysokým rozlišením. Dobře se drží i v jedné ruce a poskytuje příjemnou uživatelskou zkušenost s dotykovou funkcí při ovládání. K dispozici jsou dnes samozřejmě i kvalitnější (a obvykle zároveň dražší) modely fotoaparátů, EOS M však může být díky vyváženosti a kvalitě některých klíčových parametrů tím pravým pro vás. Ke koupi je nyní zhruba za 8000 Kč s DPH.

 

Canon EOS M

 

Základní údaje:

Rozměry: 108,6 x 66,5 x 32,3 mm

Hmotnost: 262 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 22,3 x 14,9 mm

Rozlišení snímače: 18,5 Mpix

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 037 000 bodů

Nejvyšší hodnota ISO: 25600

Rozlišení videa: 1080p30

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon EOS M


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.